Srbski večer

coco chanel  

član od: 29.11.2003

sporočila: 241

tema odprta - 17. avg 2005 20:20 | ogledi: 9.989 | odgovori: 12

Pozdravljeni!

Prosila bi vas za pomoč in sicer v soboto prirejamo rojstnodnevno zabavo na temo srbski večer. Mislila sem pripraviti "taprave" čevapčiče (z jagnjetino), prebranec, šobsko solato, za prilogo kajmak... Kaj bi še pasalo zraven kot priloga in kaj predlagate za sladico. Pili bomo kakšno dobro rakijo in seveda zraven poslušali stare dobre pesme, če bo čas in volja (beri grdo vreme) pa še kak dober film...

Hvala

sasa

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

17. avg 2005 21:23

pojdi na: www.YuYork.com - pod srpsko kuhinjo - in ni vrag, da ne bi kaj našla! Lisa

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

17. avg 2005 21:27

Sladica - žito sa šlagom (sladka smetana), kaj bolj srbskega težko najdeš. Ali Vasina torta, ta je tam zakon. Recepti - preko interneta. Ne vem, enkrat je nekdo poslal celo rajdo linkov in imam jih med priljubljenimi, a vrag, ko sem v zdravilišču in ne doma. Bom šla jaz iskat na internet, pa ti jutri pošljem kake linke, ok? (Ne vem, če na forumu lahko grem tako daleč nazaj, da jih najdem). Kot priloga paše zraven definitivno pečena paprika, marinirana v olju, kisu, posoljena ter posuta s strtim česnom. Ma vam zavidam.....zdaj bi me lahko povabili, jaz bi vam samo kuhala, jesti tako ne smem nič od tega, pa še stregla bi vam in bi bili brez skrbi. Pozdrav, Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

17. avg 2005 21:42

evo še enega recepta za sladico, ki je v Srbiji kar pogosto na mizi. En link sem že našla - www.inet.co.yu, se splača pogledat. Pecivo sem tudi sama že večkrat delala, recept pa sem dobila iz Vojvodine. Če se motim, pa je pod Pita Madžarka celo v bazi receptov, ampak nisem sigurna Potrebno je: - 300 g Ostrog brasna tip 500 - 1/2 kasicice praska za pecivo ,100 g maslaca - 1 jaje , 100 g secera , 3 kasicice kisele pavlake (smetana) Za krem: 200 g secera , 500 ml mleka , 60 g ostrog brasna tip 500, 150 g maslaca ili margarina , 1 kasicica kakaa, 100 g secera Za cokoladnu glazuru: - 300 g cokolade za kuvanje, 200 ml slatke pavlake (sladka smetana) U brasnu pomesanom s praskom za pecivo izdrobiti maslac. Napraviti udubljenje, dodati secer, jaje i pavlaku i zamesiti testo. Od dobijene mase napraviti 4 loptice priblizne velicine. Svaku razvuci na radnoj povrsini i peci na prevrnutom plehu ( 30 x 20 cm) na temperaturi od 200°C oko 15 minuta pa ih ohladiti. Za krem secer staviti u posudu i rastopiti na laganoj vatri do tamnozute boje. Dobijeni karamel naliti mlekom, kratko kuvati dok se karamel ne rastopi, dodati razmuceno brasno i kuvati dok se ne zgusne. Ovako pripremljenu smesu staviti da se ohladi. Maslac sa secerom i kakaom penasto izmesati i sipati u smesu od karamela i mleka. Krem podeliti na tri dela i premazati ispecene korice i slagati jednu na drugu. Za glazuru cokoladu izlomiti i otopiti u posudi na pari lagano mesajuci.Umutiti slaku pavlaku i dodati cokoladi. Skinuti sa pare i nastaviti mutiti sa mikserom dok se ne dobije ujednacena masa. mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

17. avg 2005 21:50

evo, na naslovu http://www.krstarica.com sem našla recept za žito, pa ti ga pošiljam če se ti ne da iskat po internetu. Mamamia SASTOJCI 1 kg pšenice 1/2 kg mlevenih oraha 1/2 kg šećera u prahu morski oraščić vanilin šećer cimet šlag NAČIN PRIPREME Pšenicu očistite, operite i stavite da se kuva u dosta vode. Kuvajte je oko 3 sata, a kad se skuva, ostavite je da neoceđena stoji u vodi još nekoliko sati. Posle toga je ocedite i sameljite u mašini za meso dva puta. Mlevenom žitu dodajte orahe i šećer, vanilin šećer i cimet. Pospite narendanim morskim oraščićem. Masu dobro izmesite, prebacite u čaše i ukrasite šlagom. To je ena najboljtradicionalnih srbskih slaščic, je nepogrešljiva ob njihovem božiču in ob vseh "slavah", kot oni pravijo družinskim praznikom. Mamamia SASTOJCI 1 kg pšenice 1/2 kg mlevenih oraha 1/2 kg šećera u prahu morski oraščić vanilin šećer cimet šlag NAČIN PRIPREME Pšenicu očistite, operite i stavite da se kuva u dosta vode. Kuvajte je oko 3 sata, a kad se skuva, ostavite je da neoceđena stoji u vodi još nekoliko sati. Posle toga je ocedite i sameljite u mašini za meso dva puta. Mlevenom žitu dodajte orahe i šećer, vanilin šećer i cimet. Pospite narendanim morskim oraščićem. Masu dobro izmesite, prebacite u čaše i ukrasite šlagom. mamamia

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

18. avg 2005 9:36

Hihi, spet se bojo kregali, kaj je čigavo;) V knjigi Kuhinja Balkana (Učila) so jedi v kazalu razporejene tudi po državah, ampak knjige nimam tu... Žito pa tam spada pod Bih... Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

18. avg 2005 15:44

Ja, Veri, to je tako, kot čigava je sarma. ALi pa čevapi - za te vemo, da so v Srbijo prišli od drugod, ampak vsaka srbska kuhinja jih pozna, ne? In če žito s sladko smetano strežejo ob najslovesnejših družinskih praznikih tudi v osrednji Srbiji oziroma Šumadiji, ki je najbolj srbska od vsega kar je sploh lahko srbskega, potem je to, če že ni izvorno njihova, pa vsaj res njihova tradicionalna jed. Mi je pa dejstvo, da je žito s smetano jed, značilna za Bih, res velika novica. V meni se namreč pretaka tudi nekaj srbske krvi in s tem tudi tradicije, ampak človek se uči, dokler je živ, mar ne? In na koncu koncev mi je res vseeno, od kod jed izvira, glavno je, da tekne. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti