Polivka za solato

smrketa  

član od: 21.3.2005

sporočila: 261

tema odprta - 17. avg 2005 13:42 | ogledi: 4.785 | odgovori: 7

Solate delam vedno vse po istem principu - posujem malo soli, dam žlico ali dve olja, premešam, potem dodam žlico kisa in dve žlici vode. Zmešam in to je to.

Zadnjič sem pri kolegici videla, da je olje, kis, sol in še neke začimbice dala v stekleničko od frutkain pretresla ter to dala na solato - da pride bolj dobro, je rekla.

Zanima me, kako vi pripravite preliv za solato. Če imate kakšne svoje recepte, ki so kaj drugačni od tega večnega kisa in olja, bom zelo vesela!!

smrketa

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

17. avg 2005 14:05

POleg vseh mogočih, če je le možno svežih začimb, so zelo uporabni tudi jogurt, kisla smetana, gorčica, limonin ali limentin sok namesto kisa, razne curry paste, lahko dodaš tudi paradižnikovo mezgo, majonezo ali pa rumenjak,... Rumenjak, gorčica, curry super pašejo... Pa limonin sok,... Veri

smrketa  

član od: 21.3.2005

sporočila: 261

17. avg 2005 14:19

Ja saj to nekako vem - samo KAKO??? Koliko česa in kaj vse skupaj? In kaj na katero solato? Ali je čisto vseeno? Najbrž nekatere stvari bolj pašejo skupaj? smrketa

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

17. avg 2005 15:05

Za začetek dodaj kisu in olju še malo balzamičnega kisa. Sicer pa zelišča in začimbe dodajaj po okusu. Recimio za običajno skledo solate zamešaj v en lonček jogurta žlico olja, pol žličke kisa, nekaj kapljic balzamičnega kisa, sol po okusu in dodaj po zližko sesekljanega peteršilja in drobnjaka. Naslednjič dodaj olju in kisu sesekljana prepražena bučna semena, ali pinjole, če jih imaš, zelišča ravno tako. Lahko si vse skupaj poenostaviš in kupiš v trgovini že pripravljene mešanice zelišč za solate. Jaz jih uporabljam pozimi, ko svežih nimam ravno pri roki, ali pa če se zelo mudi, pa ni časa za skok na vrt. Za paradižnikovo solato vmešaj v olje (super paše olivno, če ne marate bučnega) in kis ter sol, pa poper in obvezno še sesekljano baziliko, ki krasno dopolni okus paradižnika, dodaj še čebulo. Na kumarično solato dodaj sesekljan koprc. Na solato iz sveže naribanih bučk zlij lonček jogurta in razna sesekljana zelišča, kar imaš pač pri roki. Drobnjak in peteršilj gresta na vse. Jaz zeleni solati dodam še sveže naribano korenje, včasih tudi drobno sesekljan beljak. Torej pogumno: v pokriti majhni steklenički dobro pretresi olje, kis, začimbe in zelišča in zlij na solato. Če nimaš izkušenj z merami, upoštevaj prej omenjeno mero: lonček jogurta za osnovo, ostalo dodajaj po žličkah. Na primer žličko kisle smetane, žličko gorčice in žličko majoneze, pa vse skupaj dobro premešaj, dodaj stisnjem česen in malo praška curry. To je malo "močnejša" polivka,primerna tudi za kakšno testeninsko solato. V osnovo iz olja, kisa, soli in stisnjenega česna lahko dodaš tudi žličko vina, ali kupiš kakšno že pripravljeno polivko in z žličko le-te samo dopolnjuješ lastne kreacije. JAz prisegam na domačo kuhinjo, a imam stekleničke raznih kupljenih omak vedno na zalogi, za dodatek po žličkah lastnim izdelkom, kot temu rečemo. Zato akr pogumno: začni z lončkom jogusrta ali kisle smetane z dodatki po lastni izbiri, potem pa se ti bo kar samo od sebe odprlo in vsak dan boš lahko čez solato polila drugačno polivko. Uživaj, Mamamia mamamia

Anze_Svajger_SCRM  

član od: 2.12.2001

sporočila: 151

17. avg 2005 16:12

Zadnjič sem naredil takole solato, pa je precej dobra izpadla: 1. "glavne" sestavine so bile paprika, paradižnik in stročji fižol. 2. Papriko sem malce nasolil in jo spekel na nekaj domačega olivnega olja. 3. Stročji fižol sem narezal na manjše koščke in skuhal, paradižnik pa samo narezal na tanke rezine. 4. V ponvi sem segrel nekaj olivnega olja in na njem na kratko (toliko, da se zmehča) popražil veliko (glavico pa pol) česna. S tem česen zgubi oster okus, ki ga nekateri tako sovražijo. 5. Vse skupaj sem zmešal, dodal po okusu limonin sok in nekaj tabasca, ter še malce dosolil (po okusu). Na koncu sem vmešal v solato še nekaj sveže nasesekljane bazilike.

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

21. avg 2005 22:01

Po nasvetu ene gospe sem poskusila "navadni" zeleni solati z "navadno" polivko dodati žličko hrena iz stekleničke. Neverjeten učinek, hren se kar izgubi, da ga ni videti, okus pa naredi nekako bolj svež. Vsak niti ne pogrunta, zakaj je danes solata tako drugačna ) Pozdrav, Fani

lucija  

član od: 8.7.2002

sporočila: 403

21. avg 2005 22:37

Olivno olje, limonin sok, stisnjen česen, nasekljan drobnjak, žlička tekočega medu, dobro pretresemo. Razmerja po okusu, olja mora biti dovolj, da nastane emulzija. lucija Sporočilo je spremenil(a) lucija dne 21. avg 2005 22:37:42

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

22. avg 2005 9:16

Na Nizozemskem nam je prijatelj naredil "čudno" solato, ki pa je seveda izpadla zelo dobro. Na rezance narezana zelena solata, kumarice in paradižnik, prelito z rjavo sladkasto polivko. Kot običajno je zmešal olje, kis, sol, skrivnostna sestavina je bil jabolčni pripravek. Tam se kupi v vsaki trgovini, v kozarčku je pripravljeno kot nekakšna bolj trda marmelada, so pa sama jabolka, sladko je toliko, kolikor so sladka jabolka. Na to sem se spomnila ob zgornjem prelivu z medom. Za našo okolico nenavadno, vendar dobro. Pozdravček, Fani

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti