Brsljan

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

tema odprta - 11. avg 2005 20:16 | ogledi: 7.286 | odgovori: 7

zelim ga posaditi ob betonski skarpi pa me zanima kaj v zvezi s tem. Ali lahko sama naredim sadike iz ze obstojecega brsljana? Kako, kdaj na kaksen nacin? Kdaj ga sadim? V kaksnem odmiku od skarpe? Kako na gosto naj sadim vejice brsljana? Rada bi, da bi se mi betonska ograja cimhitreje in cim bolj gosto zarasla. Hvala za odgovore!

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

12. avg 2005 12:04

Bršljan raste sorazmerno počasi. Razmnožujemo ga s podtaknjenci - to je z delitvijo obstoječe rastline - če jo pustimo rasti po tleh, požene take bele korenine na mnogih mestih, potem rastlino samo razrežemo na več kosov in pazimo, da ima vsak kos kakšno korenino. Ali pa rastlino razrežemo, postavimo podtaknjence v vodo in pustimo, da se vkoreninijo. Bršljan ni zahteven glede vzgoje. Podtaknjence posadimo v navadno vrtno zemljo in obilno zalijemo. Če želiš bolj gosto zasaditev, se ti splača rastline posaditi na gosto - na 10-20 cm razmaka. Splača se sproti ščipati vršičke, da se gosto razrašča. To je na kratko. burbonka

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

12. avg 2005 12:36

Aja, letni čas za zasajanje? Mislim, da bo bližajoča se jesen kar prava. Sama sem zasajala bršljan pomladi ali jeseni. burbonka

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

12. avg 2005 21:32

Burbonka hvala, kaj si mislila s tem, da se pocasi razrasca, kaj to pomeni. Koliko bi se mi razrasel v enem letu? ves mogoce se za kako drugo stvar, ki je zimzelena in tudi ni zahtevna?

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

13. avg 2005 9:33

Težko rečem, koliko zraste bršljan v enem letu. Če hočeš hitro zeleno škarpo, je mogoče bolje z zimzelenom (Vinca minor ali Vinca major). Je, kot ime pove, zimzelena rastlina. Vinca minor raste v gozdu, Vinca major - veliki zimzelen je lepa vrtne rastlina. Razlika je v velikosti listov - veliki zimzelen ima večje liste. Se zelo hitro razraščata, na pomlad poženeta lepe vijolične cvetove. Rada imata polsenco ali senco - torej če je škarpa na direktnem soncu, ne priporočam. Bršljan se dobro drži tudi na direktnem soncu, je bolj trodživ, laje prenaša občasno sušo, medtem ko potrebuje zimzelen stalno vlago - ne prenese pa zastajojoče vode. Najbolje bo, če mi napišeš lego škarpe, pogoje glede vlage in direktnega sonca, pa ti bom lažje povedala, kaj je bolje. lp, burbonka

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

15. avg 2005 23:51

Vinco sem se ogledala na netu, listi so zelo lepi, motijo pa me cvetovi, predvsem barva. Skarpa je na juzni strani, ena pa poteka od juga na sever in na soncno izpostavljeni legi. Ali mogoce ves, ce se vinco dobi samo v lila barvi ali so cvetovi lahko razlicnih barv. poznas mogoce se kako drugo alterbativo vinci ali brsljanu? Resnicno HVALA za odgovore in nasvete!!!!

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

16. avg 2005 10:22

majčkeno dvomim, da bi vinca minor ali major lahko "porasli" škarpo, saj sta pokrovni rastlini za na tla. Precej veliko površino pa v enem letu preraste vičeva trta - tista, ki pozimi sicer odvrže liste, je pa lepa od pomladi do pozne jeseni, ko ji listi pordečijo. Tudi bršljanov je veliko vrst, nekateri velikolistni tudi rastejo zelo hitro - odpelji se v kakšno večjo vrtnarijo in si oglej izbiro sedaj, pred jesenjo, ko je še vse na višku rasti. Sama pa sem posadila vičevo trto in sem zelo zadovoljna. Lisa

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

16. avg 2005 10:36

Žal poznam samo zimzelen - Vinco, ki cveti v lila barvi, morda se kje v tujini dobi kakšne hibride, ki cvetijo v drugačni barvi. Glede na sončno lego škarpe ga ne bi priporočala. Za škarpo na sončni legi lahko uporabiš razen naštetega - divjo trto - Parthenocissus. Sorazmerno hitro se razrašča - hitreje kot bršljan, ni zahtevna glede sestave zemlje, praktično nima škodljivcev, potrebuje pa stalno vlažna tla, brez zastajajoče vode. Listi so čez vse lepo zelene barve, na jesen se obarvajo rumeno, nato rdeče - so zelo dekorativni. Žal pa ni zimzelena rastlina, torej listje pozno v jesen odpade, na stebelcih pa ostanejo jagode - barve temnega grozdja. Pri nas jo imamo prepredeno čez vse škarpe in pozimi sploh ni moteče, ker ni listja. Delno smo jo kombinirali z bršljanom in je res lepa kombinacija. Obstaja še nekaj rastlin, ki prav tako niso zimzelene, zato jih ne bom navajala. Med počasi rastočimi lahko omenim še panešpljico - Cotoneaster, ki je grm, vendar jo zaradi previsnih vej pogosto uporabljajo za ozelenitev škarp. Nekatere vrste so zimzelene. Med zelo počasi rastočimi je še plazeča trdoleska - Euonymus fortunei, zimzelena prekrivna rastlina, obstajajo različne barvne variante z različno obarvnimi listi: rumeno-zeleno, belo-zeleno, belo-rumeno ... Ni zahtevna rastlina. Torej, odločitev je tvoja! Če imaš še kakšno vprašanje, bom z veseljem odgovorila. lp, burbonka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti