Tortilje

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

tema odprta - 10. avg 2005 11:15 | ogledi: 41.308 | odgovori: 53

Imate mogoče izkušnje z doma pripravljenimi tortiljami ?Kaj naredite z njimi, da po peki ostanejo mehke ,elastične in se lepo zvijejo -da niso trde in pri zvijanju pokajo ,ker so trde.........................

lp

Marta

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

10. avg 2005 13:36

Pošiljam še recept za tortilije, po katerem jih delam in so izvrstne: 200 g moke 175 g koruzne moke 1 žlička soli 1 jajce 1/4 l vode Iz sestavin zamesimo prožno testo, ki naj počiva 20 minut. Nato testo razdelimo na koščke. velike kot oreh in jih med listoma folije ali peki papirja razvaljamo v ca 2 mm debele palačinke. Spečemo jih v nepomaščeni litoželezni ponvi (jaz jih kar v teflonski). Pečene nalagamo eno na drugo, vmes pa polagamo folijo ali pergamentni papir. Zavijemo jih v prtič in damo na toplo. So fino elastične in se krasno zvijajo, meni še nikoli niso spokale. lp, burbonka Sporočilo je spremenil(a) burbonka dne 19. dec 2005 14:18:55

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

10. avg 2005 14:08

Burbonka ,jaz imam recept z maščobo ,mogoče je ravno ta kriva ,da mi pokajo .Hvala ,bom probala po tem receptu in ti sporočim kako uspejo. lp Marta

Tatjana Bergant  

član od: 27.2.2006

sporočila: 49

1. mar 2006 19:15

Koliko tortilj pride iz te mase? Če jih ne porabiš takoj jih lahko kako pogreješ oz. uporabiš naslednji dan? Tatjana Bergant

Vrana  

član od: 16.2.2006

sporočila: 620

1. mar 2006 19:25

Dobrodošla med odvisniki, Tatjana! Zdaj ne boš več mogla brez kulslo... S kakšnim nadevom jih boš pa pripravila? Pozdravček! Vrana

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

1. mar 2006 19:30

Jaz delam tortilje sigurno 2x tedensko in sem se že tako zverzirala, da so narejene tik tak. Tortilje so pečene tako hitro, da se nimam niti časa ozret naokoli, kaj šele, da bi naredila vmes kaj drugega. Vedno jih valjam kar na mizi, oziroma steklu ki je na njej. Nikoli med folijo, nikoli med njih ne dajem folije in nikoli jih ne pokrivam in ne zavijam v prtič. Pečene dajem drugo vrh druge in ko so ohlajene jih pokrijem s folijo in v hladilnik z njimi, dokler se ne pojedo. Ko jih ni več, ponovim vajo. Recept iz katerega pride cca 17 tortilj pa je: 450g bele pšenične moke 200 mll olivnega olja 200 mll mlačne vode malo pecilnega praška sol. Tortilje navadno pokajo, če so preveč pečene. Jaz jih pečem v AMC ponci brez maščobe. So odlične. Pa še to, za vse ljubitelje mehiške kuhinje, prijavite se na tečaj k mojstru Goljatu in ne bo vam žal. lp Vesna

Tatjana Bergant  

član od: 27.2.2006

sporočila: 49

2. mar 2006 10:26

Čao Vrana,-dobr ime!-, dobr si rekla, med odvisniki! Je pa res da ne morš brez kulslo, tud prej sem že gledala za recepti, zdej trenutno pa več pečem, sem se pa prijavla da lahko še malo povprašam za mnenja. Pa vidim da nas je več, ki vsak prost trenutek visimo gor! Stvar lahko sproti rešiš, ker maš odgovore že v eni uri! Tortilije pa nisem uspela rešit, smo že za kosilo vse pospravili! Spekla sem koruzne, po receptu od vidb-ja. Nadev je bil pa: puranovo meso, v koščkih popečeno(začinim ga s šetrajem in baziliko, vendar ne preveč ker imata obe začimbi močan okus),dodala sem eno praženo čebulo, eno konzervo rdečega fižola in koruzo. Soliš po okusu in to je to. Na tortiljo namažeš ta nadev,nič ne zviješ, potem daš gor solato, bolj na drobno narezano, naribaš rdeče zelje, dodaš še malo koruze, na sredino pa žlico kisle smetane(malo jo posolim in zamešam not še malo sladke rdeče paprike). Pomisli kakšna barvna mešanica je to vse skupaj, fajn zleda pa še dobro je bilo! Variant imaš še dosti, jaz prilagodim zalogi v hladilniku pa okusu. Samo poskusit je treba, meni ni nikoli žal, otroci so vedno navdušeni! Tatjana Bergant

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

2. mar 2006 11:01

Reca, a si jih kdaj delala iz koruzne moke? Loni Makaroni

Tatjana Bergant  

član od: 27.2.2006

sporočila: 49

2. mar 2006 11:20

Reca, kako jh pogreješ? Pečeš jih pa koliko časa? A narediš ful tenko testo? A se ti nič ne prijema, trga? Tatjana Bergant

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

2. mar 2006 17:41

+Koruzna moka nima lepka, zato je priprava teh tortilij skoraj da nemogoča. Če že želite koruzne jih obvezno mešajte z belo pšenično moko. Testo fuuul tanko razvaljam na šipi ki je na mizi. Malo pmokam površino, potem gre pa tudi brez tega. Nič se ne lepi in nič se ne trga. Oziroma, ravno zato mi je to steklo krasno, ker se zalepi ravno toliko da je prav in se ob tem ko jo obračam še malce raztegne. To je težko povedat, treba je probat. Potem zelo, zelo segrejem ponev. Lahko je kakršnakoli, samo da je zelo vroča. Bolj vržem kot položim tortiljo gor in par sekund na eni in par sekund na drugi strani, pa je gotova. Se pa takoj vidi, ker začne dobivat rahlo obarvane lise. Dajem jih na krožnik drugo vrh druge. Pogrejemo jih pa v mikrovalovki. lp Vesna

Soncika  

član od: 29.6.2005

sporočila: 35

2. mar 2006 21:28

Koruzne tortilje se delajo brez maščobe. Običajno se delajo iz posebne moke "masa harina" (Masa harina is made from corn soaked in lime and then dried and ground into a powder.) Lahko se pa naredijo tudi iz običajne koruzne moke. 275 g koruzne moke 250-350 ml vode Najprej dodamo moko in 250 ml vode in če je testo presuho dodamo še vode. Testo pokrijemo in pustimo vsaj 15 minut. Iz te mase narediš približno 14 tortilj (14*14). Pečejo se 1 minuto na eni strani, oz. dokler se ne začne rob vihati in nato še cca. 1 minuto na drugi strani. Recept je prepisan iz knjige "the mexican kitchen". Soncika p.s. nisem jih še poskusila delat! Sporočilo je spremenil(a) Soncika dne 02. mar 2006 21:29:28 Sporočilo je spremenil(a) Soncika dne 02. mar 2006 21:30:58 Sporočilo je spremenil(a) Soncika dne 02. mar 2006 21:33:15

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti