Tortilje

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

16. jan 2014 21:54

Mal sem napamet naredila mešanico koruzne in brezglutenske mešanice, ker po receptu je samo koruzna (in te so bile nemogoče v prvo). Takole sem začela:

200 g brezglutenske mešanice (sem dala Fenix, če bi imela Schär, bi jo dala, sej nima veze, pomojem),

115 g koruzne (deklarirane bg, itak) moke

žlička soli

260 ml tople vode

 

Vode sem imela pripravljene 280 ml (kot je bilo po receptu), a že z 260 je bila masa zelo rahla in je kar narazen lezla, ko sem naredila manjše hlebčke, vse se je lepilo med dvema plastema peki papirja.  Zato sem potem po občutku še dala kar nekaj bg moke (sigurno par velikih žlic), ampak žal ne vem povedat, koliko, da je bilo testo bolj trdo - toliko da se je dalo valjat brez pekija na zgornji strani in da se ni lepilo na valjar (recimo  nekaj takega ali malo bolj trdo kot za bg pico). Tortilje so se res lepo naredile (razen zažgane ponve), tople so bile mehke in voljne, hladne pač trde, a to so običajne tudi. Drugič bom poskusila še povečat delež koruzne moke.  Upam, da sem ti pomagala, čeprav bolj na približno. V kakšni ponvi si pekla?

Še to - količina naj bi bila v osnovi za 4 osebe. Midva sva se jih napokala in jih je ostalo še za enega fejst lačnega, tko da bom naslednjič verjetno naredila iz 2/3 količine.



Sporočilo je spremenil(a) rag_doll dne 16. 2014 22:04

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

17. jan 2014 7:45

Jaz sem pekla v Delimano - za palačinke...izgledale so čist OK, mogoče sem jih predolgo pekla, ker sem se bala, da nebi ostale surove    Maščobe ne daš nič? V testo mislim?

robida

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

17. jan 2014 12:42

Jaz sem enkrat pekla pšenične, brez maščobe (ne v masi ne na ponvi), pa ni bilo nobenega problema. Pekla sem pa v teflonski.

JJ

Lopatka  

član od: 28.4.2011

sporočila: 354

17. jan 2014 13:12

Polajkam JJ. Isto, super tortiljce. Pečene sem zavila v srvet in so lepo 'odvognale'.

Lopatka

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

17. jan 2014 13:39

Moje so bile precej trde, zato jih nisem več delala. Mogoče pa spet poskusim...

JJ

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

17. jan 2014 19:55

Jap, čisto brez maščobe. Pa vidim, da tudi to ni razlog, zakaj je šla ponev v maloro. Razen če je bila preveč segreta - je partner pekel na 7 (od 9)  Ma, ne vem, samo za naslednjič mi je zmanjkalo posode, ki je ne bi blo škoda

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

18. jan 2014 16:31

Tortilje se pečejo na visoki T, ki jo ne prenese vsaka ponev. Najboljša je seveda litoželezna, jaz uporabljam staro železno, sicer z nekim premazom, ki pa ga skoraj ni več gor. Imam jo le za tortilje.

 

Koruzne tortilje niso iz navadne koruzne moke, take so zanič, trde ali drobljive itn. Uporablja se masa harina, to je koruzna moka le iz sredice zrna, zato je bela, ne rumena. Z njo se dela tako kot s pšenično moko, okus je bolj specifičen. Jaz mešam pol mase harine, pol pšenične moke. Po receptu za tortilje ala Veri.

Spečene dajem v toplo posodo, ovijam jih v toplo vlažno krpo. Če jih kaj ostane , pustim ovite v mokro krpo in na hitro popečem, da jih ogrejem.

Kupila sem celo kovinski stiskač za tortilje, a ni v redu. Dela le male tortilje, cca 10 cm, pa debelejše, mi imamo radi velike in tanjše. Je največ dela ravno z valjanjem tortilj. Mi jih za eno kosilo pojemo 16.

lartep

BABI 2+2  

član od: 8.11.2009

sporočila: 379

18. jan 2014 19:58

Vnukinjo sem peljala v MC Donalds, kjer je jedla polnjeno tortiljo. Jaz je nisem jedla, pa ne vem s čim je polnjena, ker ji je šla izredno v slast. Punca zelenjave drugače nikakor ne je, v tortilji pa mislim da je bilo poleg mesa tudi zelenjave kar precej. Razmišljam, da bi ji doma poskusila narediti približek te in ji s tem zelenjavo na ta način spraviti po grlu. Mogoče kdo ve približno sestavo te file, sicer mi ne preostane drugega, da grem sama eno razčetverit in pojest

BABI 2+2

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. jan 2014 20:08

Ti se kar žrtvuj, BABI 2+2.

rimljanka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

18. jan 2014 21:08

lartep, ne učit krive vere, sedaj se mi ne ljubi googlat vendar, po spominu, masa harina je moka dobljena s tretiranjem koruznega zrna s alkalijami, kar je standarden postopek v deželah ki uporabljajo veliko koruze za prehrano, namen je, da se nek niacin pretvori v obliko ki je ljudem hranjiva ( ali kaj podobnega ). Alkalije osvobodijo lusko zrna, omehčajo pa sredico, dobi se neko testo, ki po sušenju in mletju da maso harino. Upam, da nisem ustrelil kakega velikega kozla, uno tvoje zagotovo ni prav.

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti