Enostavno kosilo?

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

10. avg 2005 14:27

Jajčevce, neloupljene, nareži na kak cm debele kolobarje, enako bučke in paradižnik. Vsak kos mičkeno naolji z olivnim oljem in malo posoli, lahko tudi potreseš z kakšno zeliščno mešačnico (a ne preveč). Potem na naoljen pekač, ali še bolje, na peki papir, položi najprej rezino jajčevca, potem apardižnik in na vrh bučko, potem pa vsak kupček potresi s sirom: ali daj na vrh košček mozarele ali pa naribaj kak drug sir in potresi po zelenjavnih stolpičih. Pekač daj v pečico, na 180 stopinj za kakih 20 minut, in lahke, a okusen prigrizek je nared. Bučke pripravljam tudi kot svežo solato; surove, neolupljene, naribam na ribežu, jih malo posolim, dodam žličko olivnega olja in prelijem z jogurtom ter dobro premešam. Če niste ravni na dieti (kot jaz) potem je še bolj izdatna polivka z dodatkom kisle smetane. Kolobarčke bučk in melancanov (ne d ebelješih od pol cm) lahko tudi na hitro opečeš v olivnem olju, jih odcediš na paprinati serviet in jih zlagaš v skledo ter vsako plast preliješ z marinado iz olja (najbolje olivnega, seveda če ga marate), kisa, malo balzamičnega kisa, soli, popra in česna (jaz dodam še žličko ali dve belega vina). To lahko jeste kot solato ali prilogo jedem na žaru (enako se pripravi tudi blanširana in narezana rukola), v hadilniku se ohrani tudi tri do štiri dni. Jajčevce lahko tudi napolniš zgolj z zelenjavo.Izdolbeno meso, ki ga sesekljaš na koščke, prepražiš s čebulo in česnom, dodaš sesekljan paradižnik, morda še malo paprike in bučk, začiniš s svežimi zelišči in ščepcem cimeta (ne se ustrašit cimeta, okusom da krasno piko na i), soliš in popraš po okusu. Napolniš jajčevce (te, še preden jih izdolbeš, v celem duši v nekoliko vide in vina, da se zmehčajo), po želji potreseš s kakšnim siorm in zapečeš v pečici. Na enak način pripraviš tudi bučke, paradižnik in čebulo. Če zelenjavi dodaš še mledo meso, je jed tudi za ljubitelje mesa. Upam, da bo kaj uporabnega. Pozdrav, Mamamia mamamia

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

11. avg 2005 16:39

Danes se mi je zelo mudilo, pa je hitro kosilo izgledalo takole: mesni tortelini, preliti z omako iz sesekljanega žajblja, popraženega na maslu, poleg pa paradižnikova solata. 15, 20 minut in kosilo je bilo gotovo, pojedeno pa še dosti prej - pa tudi okusno! LP Dušanka Dušanka

anagerzina  

član od: 29.11.2002

sporočila: 280

12. avg 2005 7:49

Dušanka, tole z žajblom deluje zelo mamljivo. Zanima pa me, če uporabljaš svežega ali posušenega (iz vrečke). Če uporabljaš svežega me zanima kje ga dobiš (kupiš ali ga imaš na vrtu)? LP! Ana

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

12. avg 2005 14:00

Anagerzina, žajbelj ima moja sestra na vrtu. Uporabim svežega, lističe položim enega na drugega in narežem na drobne rezine. Sem pa prepričana, da ga lahko kupite tudi na tržnici. S posušenim še nisem poizkusila. Letos sem ga dobila malo več, pa sem stopila celo maslo in prepražila veliko narezanega žajblja, dala v mali kozarček za marmelado in v hladilnik. Sedaj se je strdil. Ko ga bom rabila, ga bom z žličko vzela nekaj ven in ga pogrela ter polila po tortelinih ali špagetih, oz. po želji. Meni je ta okus všeč. LP Dušanka Dušanka

anagerzina  

član od: 29.11.2002

sporočila: 280

12. avg 2005 14:36

Dušanka, najlepša hvala za odgovor. Svežega v naših koncih ne moreš kupiti, tako, da si bom morala omisliti svež žajbelj kar na balkonu. Je pa dobro vedeti kako ga lahko uporabiš. Hvala za idejo. LP! Ana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti