Omake za v kozarce

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

tema odprta - 8. avg 2005 18:39 | ogledi: 40.464 | odgovori: 19

Ga ni in ni bilo, sedaj pa ga je toliko, da ne vem kam z njim.. S paradižnikom seveda..Rada bi vložila nekaj kozarcev mezge oz.omake, ki bi bila potem direkt za na špagete...Kot so npr tiste barilla omakce in uncle bens....Mezge imam pa zaenkrat dovolj.

Se priporočam za kak recept..

Pa lp

juhica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

8. avg 2005 19:09

juhica101, nedavno sem poslal recept za kečap. Je tak, da ga lahko mirno daš direktno na špagete, brez vseh dodatkov (če pa na hitro preražiš mleto meso ali malo šunke inzaliješ s tem kečapom je omaka že izdatnejša). Razen paradižnika potrebuješ še čebulo in rdečo papriko ter zeleno in peteršilj (pa sol in poper, jasno), vse to se potem kuhlja in tako dalje. Mi mezge sploh ne delamo več, le moja mama je še naredi nekaj steklenic, pa jo njen zet oziroma moj mož pije. Ostali pa prisegamo na kečap. Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

8. avg 2005 19:13

Juhica, sem prekopirala recept za kečap, mogoče ti pride prav kot sprememba namesto puste mezge. Mi ga res uporabljamo v velikih kioličinha, za pice, toaste, golaže, obložene kruhke, za razne omake, otroci ob pomfritu (saj veste, zdrava večerja...) 6 kg zrelega paradižnika, tri kg rdeče paprike, podolgovate, dve veliki čebuli, šopek zelenega peteršilja, dva vejici zelenega dela zelene in žličko mletega popra ter 1 dl olja, sol in sladkor po okusu. Paradižnik, papriko in čebulo očistiš in narežeš na kose, daš vse skupaj kuhat in ko zavre, kuhaš pol ure, potem pustiš, da se ohladi. Potem spasiraš. Olje daš v posodo, vanjo položiš spasirano maso in kuhaš na zmernem ognju do želene gostote. Masa ne sme močno vreti, po malem naj brbota. Vmes nenehno mešaš. Preden končaš s kuhanjem, soliš in sladkaš, dodaš poper in sesekljan peteršilj ter zeleno. Medve z mamo to maso kuhljava vsaj dve uri, da večina tekočine izpari in da je kečap gost, a še vedno tekoč, da lepo steče iz steklenice s širokim vratom. Iz te mase nastanejo okoli trije litri kečapa. Še vroče naliješ v stekleničke in jih takoj zapreš. Mi steklenice potem pustimo pd kakšno koco, da se ohladijo, potem pa z njimi na poličko v mamino shrambo. Moja mama je še tista starega kova: v kleti ima shrambo in na poličkah male steklenice marmelad (maline, robide, ribez, jagode, marelice, kutine), pa sokeci (ribez, maline, hruške, marelice, slive), kompoti (mešan iz sliv in breskev, pa hruškov), orehi z lastnega drevesa, lešniki z lesk ob hiši, pa kisle kumarice, paprika z gorčico, mešana solata, v slanici vložena zelenjava. Kar nostalgija me zgrabi, ko vse to vidim.... Ja, me je zaneslo. Pa nič hudega, priprava ozimnice zame pomeni pravo domačnost. Pozdrav, Mamamia mamamia

-pika  

član od: 25.2.2005

sporočila: 399

8. avg 2005 22:05

mamamia Ta recept za domači kečap mi je zelo všeč samo povej če ga lahko dam v kozarčke in upam da se mi ne bo pokvaril.Vseeno me zanima koliko daš približno soli in sladkorja kajti nimam občutka kakšen mora biti okus te omake. kristina

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

8. avg 2005 23:51

Juhica, jaz pomidor za v kozarčke pripravim takole: pomidor, paprika začimbe Na 4 pomidorje (večje) dam eno papriko (z vrta bolj dišijo, kupljeno pa dam raje ta svetlo rumeno - moja mama ji pravi srbska). Pomidorje malo našpikam in prelijem z vrelo vodo. Jih olupim in grobo naseckam. Dam v cedilo, da se malo odtečejo, medtem pa na olivnem olju prepražim na debelo nasekljano papriko. Ko začne lepo dišati, dodam pomidorje, moč štedilnika naravnam na sredino, in počasi dušim. Dodam baziliko in malo soli (če imaš pri roki, pride prav še kaka druga začimba) ter naprej dušim, dokler večina vode ne povre in omaka postane gosta. Nadevam v čiste kozarčke (od kupljenih omak) in prelijem z olivnim oljem, toliko, da je omaka popolnoma prekrita - da jo zaščitim pred zrakom in plesnijo. Tako lahko zdrži omaka celo zimo. Različice so še z dodano čebulo, pa z dodanimi drugimi zelenjavami - recimo nasekljane bučke ali korenček. Zadevo vedno delam v globokem loncu, da ko vre in brbota, ne šprica vse naokoli. Nikoli pa ne delam velikih količin naenkrat, ampak največ za štiri kozarčke končnega proizvoda, to pa malo zato, ker je manjše količine lažje kuhati, pa tudi zato, ker nimam kakega ogromnega lonca. Pa še to - tudi moja mama je pomidorje vedno kuhala tako, a jih je nato nadevala v jogurtove lončke, te pokrila s kosom plastične folije in z lončki v skrinjo. Ponavadi je pripravila po 40 ali 50 takih lončkov in smo imeli to nekje do konca zime. Te na pol pripravljene pomidorje je potem uporabljala tudi za kadar je delala mineštre. Lp, tjas Sporočilo je spremenil(a) tjas dne 08. avg 2005 23:54:31

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

9. avg 2005 8:20

jaz si nakuham omake iz paradižnika in paprike, jo imam za špagete, lahko jo zamešam tudi v riž; če naredim bolj kislo varianto, pa tudi kot prilogo. paradižnik paprika čebula olje kis sladkor sol ko sem recept dobila je bilo mislim, da 12 paradižnikov, 6 čebul,... sedaj sama gledam da imam enako količino na kocke narezane paprike in paradižnika, kakšno tretjino čebule. Čebulo najprej popražim na olju, potem dodam paradižnik in papriko, ter kis sol in sladkor okusu. (sladkorja žlico, soli po okusu). Je obstojna. imam še vedno nekaj lanske, ki je še uporabljamo. klavdija

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

9. avg 2005 19:48

Najlepša hvala za recepte...Sedaj grem ravno v kumare...Čeprav je dokaj mrzlo, kar veselo rastejo.. Paradižnik pa bo počakal na podaljšani vikend... Tudi meni je zelo lepo pripravljati ozimnico.. Mislim, da bom tudi nekaj koruznih storžev vložila, jih že dolgo nisem. Marmelad pa kaj veliko letos ne bom... Je še lanskih velilko ostalo... Pa lp juhica

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

10. avg 2005 8:32

Juhica, kako vlagaš koruzne storže? Sem namreč velika ljubiteljica kuruze in domačih shrankov. Vendar sem se vlaganja koruznih zrn lotila samo enkrat. Gorenjska koruza ni primerna za vlaganje. Zrno namreč ni šlo od storža in sem imela nemalo problemov, da sem ga oluščila. Pa tudi s sami vlaganjem je dosti dela. Bi pa poskusila s storži.

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

10. avg 2005 11:39

Tako pa zgleda moj recept za đuveč na kocke narežem enako količino paprike (naj bo rdeča ,zelena in rumena ) ,čebule ,bučk, korenčka ,paradižnika in nekaj strokov česna odvisno od količine zelenjave -na 1 kg zelenjave dam 1dl olja in 1 veliko žlico soli -najprej podušim čebulo ,papriko in korenček -15 minut-dodam bučke -dušim naslednjih 10 minut in na koncu dodam še paradižnik in dušim še 10 minut -vročo zelenjavo dam v tople steklenice,takoj zaprem in pokrijem s deko -tako pustim 24 ur in nato pospravim.Uporabim kot prilogo k rižu ,ali pomešam z rižem ,stresem v ponev polijem z jajci in zelenjavna omleta je tu,zmiksam polijem po pečenih zrezkihin zrezki v zelenjavni omaki so tu,dodam kuhan fižol ali koruzo ,nadevamo tortilje pa zraven še koščke mesa ........... Marta

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

10. avg 2005 14:32

Je katera poskusila naredit sladko kislo omako po kitajsko? Lumpica

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

10. avg 2005 19:59

Bi pa poizkusila če mi prosim daš recept. lp Marta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti