Kavni avtomati

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

8. avg 2005 11:31

Za obletnico poroke nama je hči kupila kafetjero, tako fino veliko (za 6 kav naj bi je bilo) oziroma za dve rundi "nedeljske jutranje". Jaz imam sicer raje tako klasično turško iz đezve, ampak tudi to prenesem. RAda bi vprašala samo nekaj stvari: - a je treba kavo imet kaj bolj grobo zmleto kot navadno - a jo je treba fejst potlačit v tisto sito in ali mora bit čisto polno - a dam lahko tudi manj vode not in temu ustrezno tudi manj kave - ali s časom zadeva dobi kakšno patino in je kava boljša (trenutno je čisto brez okusa). hvala za odgovore! Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

8. avg 2005 11:58

Tinca! Za kafetiero mora biti kava bolj grobo mleta (od Barkafe ta zelena, ki ima narisano kafetiero, italijanske so v bistvu vse mlete za kafetiero, z avtrijsko-nemškimi proizvodi pa nimam izkušenj). Ponavadi se vodo nalije (za polno dozo, kolikor je kafetiera sposobna skuhat) do pod ventil (tisti šraufek, ki je prišraufan v spodnji del kafetiere). Gor date cedilo, kavo pa morate fajn potlačiti, da voda počasi prehaja skozi kavo in tako pobere več čim več "tadobrega". No, za polno dozo vode je dobro dat tudi polno sito kave, če pa imate raje bolj švoh kafe, seveda manj, ampak vedno potlačite kavo na dno, samo nasut v cedilo in zapret ne bo dalo dobrega kafeta. Če hočete skuhat manj kafeta torej date manj vode in manj kave, le potlačit jo ne pozabit! Po navodilih za uporabo bi morali v kafetieri (NOVI) prvič skuhati samo vodo, drugič in tretjič pa običajno kafe. Z več kuhanji rata tudi kafe iz kafetiere boljše. AMPAK!!!! Kafetiero morate vedno prati samo z vodo, nikoli s čistili. Tako bo imelo kafe vsakokrat pravo aromo, drugače pa ne bo uredu (milna voda se lahko zaleze v sistem od kafetiere in vaše kafe bo malo z dodatki. To je po mojem vse, kar rabi vedet uporabnik kafetiere, če hoče imeti dobro kafe. tjas

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

8. avg 2005 12:42

Tjas, pri nas se je tudi tako delalo kavo, skupaj s pranjem pod vodo brez čistil. Totalno kontra pa je bil postopek polnjenja cedila, ki je bilo sicer do vrha napolnjeno s kavo, ampak se je nikoli ni tlačilo. Cedilo se je nad posodo za kavo napolnilo in se je nato z obrnjeno žličko "odrezalo" vrh. In vse to zaradi istega razloga; torej da je kava boljša. Ta isti postopek sem enkrat kasneje videla na italjanski tv, kjer so tudi razglabljali o vrstah kafeta. No, kakorkoli, jaz bom probala oba načina, nič me ne stane ;)

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

8. avg 2005 12:46

Glede potlačenja kafeta še to... sej veste, brez pretiravanja, tudi pri tlačenju! Potlačiti v tem primeru mislim, da pač z žličko dol potapkaš, da se kava lepo skupaj stisne, voda potem počasneje skozi steče in tako pobere več bistva kafeta. Lp, tjas

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

8. avg 2005 14:28

Lunika, ko si že navezala na toaster - sprašujem forumovce, če so kje videli toaster, ki ima ob strani odprtino s kovinskim krožnikom, na katerem lahko spečeš hrenovke, jetrni sir ali narediš mini pice, tople obložene kruhke in podobno. Jaz ga imam namreč doma, kupila sem ga pred leti v Avstriji, in ker se bojim, da gre počasi h koncu, bi rada kupila novega. Višine je kot običajno toaster in ima seveda režo za toastanje, je pa širši od običajnih toasterje prav zaradi tiste odprtine s krožnikom. To jetako praktična zadeva, da ni res. Po trgovinah sicer opažam nekakšne mini pečice s podobno funkcijo, in ta moj toaster je takšna "pečica", podaljšana s pravim, klasičnim toasterjem. Če je kdo kje videl kaj takšnega, mu bom hvaležna za informacijo. Pozdrav, Mamamia mamamia

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

8. avg 2005 17:16

Mamamia ravno odhaja naš toaster v penzijo in razmišlam o nakupu novega, za takega pa še nisem slišala. Imaš kakšno fotografijo - za lažno predstavo? Lumpica

cukrcek  

član od: 21.7.2005

sporočila: 162

8. avg 2005 18:35

LUNIKA..............ni slaba stvar kavni aparat....pač stvar okusa.............. Tukaj v Franciji pijejo to kavo na aparat in sama sem na začetku se zgražala nad okusom - bila mi je nekako močna.................sedaj pa ne morem brez nje... Kavo narediš in jo pogrevaš v šalčkah v mikrovalovni.......jaz sem še živa........... Imam svojo mero - na "pisker" vode dam v filter 4 kavne žlice kofeta - ker pač ne maram premočne kave..............zvečer si pripravim vse in zjutraj samo prižgem aparat in to je to. Pogreta kava nima nič bolj drugačnega okusa - za moj okus je celo boljša..............Saj je isto............kot da bi čaj pogreval....ampak brez zamere.....to je resnično stvar okusa........... Veliko časa si pridobiš z kavnim aparatom...........jaz ti svetujem da si ga kar kupiš.........na začetku bo malo čudno, pa odvisno je katero kavo kupiš.........potem pa ne moreš brez te kave.......vsaj tiste packarije z "zocom"ne boš imela...........Tudi expreso aparat ni slaba stvar........cenejša varianta je kavni aparat..........po moje tudi boljši okus....expreso je malo ....premočen.........požgan okus..ne glede katere filtre kupim..........sanseo ali navadne......odločitev je tvoja LP vsem kofetarjem ne glede katero kavo pijete cukrček

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

8. avg 2005 19:04

Vcibej, forografije toasterja nimam, lahko pa ga poslikam pa pošljem, upam da bo šlo z mobitelom, ker je digitalec s sorodniki na morju. Je pa to res praktična zadeva in tudi če si pete obrusim, nekje ga bom staknila.Mamamia mamamia

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

8. avg 2005 19:48

mamamia, lahko vsaj znamko poveš, mi bo olajšalo iskanje Sicer dostikrat pohajkujem po trgovinah s tehničnimi stvarmi vendar takega še nisem opazila. lp, Marija

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

8. avg 2005 20:00

Tudi mene zanima, saj ima sin rad pečene hrenovke. Tudi jaz rada stikam po trgovinah. LP riba-ribica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti