Kislo zelje

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

10. nov 2009 4:49

Sem velika ljubiteljica kislega zelja (sploh zelja v vseh oblikah). Na zalost (ali pa na sreco) ga ne morem kupiti zato ga redno kisam sama v kozarcih. Seveda sem se naucila na kulinariki. Itak. Evo, tako kot je napisala ze rimljanka: Zelje naribam, ga posolim in zmesam. Na kilogram zelja po pravilih dodas 2.5% soli, lahko pa tudi manj. Skisa se tudi brez soli, tako da je jaz dodam precej manj. Uporabi najbolj kvalitetno! Zelje napolnim v kozarce in ga sproti tlacim, tako da ga voda popolnoma prekrije. Na en velik kozarec za vlaganje pride priblizno kilogram zelja. Na koncu na vrhu zagozdim palicice, da obdrzijo zelje ves cas pokrito z vodo. Enostavno kozarce zaprem in jih postavim v posodo, ker bo se odtekla voda. Nikoli ne dodajam vode prej, morda le na koncu, ce je spusti prevec in je zelje na vrhu suho. Vse skupaj pustim kar v kuhinji, kjer je ves cas 20-25 st. in zelje je kislo v 7-10 dneh. No, tudi izgine priblizno tako hitro, vecinoma kar surovo. Bi se pa prilegla kdaj se kaksna slepakura

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

10. nov 2009 6:16

slepakura, moja tašča tako kisa tudi repo. kozarcev sprva ne zapre, ampak jih le pokriije, da vsebina zavre in se voda odteče (jih postavi kar v plotvanj od pečice, ko se skisa, pa jih zapre s pokrovčki, oboje se dobro obdrži. ta sistem je zelo praktičen - priprava je res malo bolj zamudna, a zelja/repe nato ni treba čistiti, izpirati ... Ko ga postrebuješ, odpreš kozarec in to ej to 5rusa

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

10. nov 2009 7:31

5rusa, kako pa nariba repo? Kaksen je ribezen za repo? slepakura

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

10. nov 2009 7:34

ima unga od ribenčana - lesen, z vzporednimi noži, vmes je pa ravo toliko razdalje, da iz repe naredi primerne palčke 5rusa

.deklica  

član od: 27.1.2009

sporočila: 107

10. nov 2009 9:46

Lejla13 je napisal/a:

Pri nas smo ga včasih tudi kisali. Ribali smo ga na velik lesen ribežn. Ena debelejša plast zelja, nekaj pesti nalistane čebule in malo grobe soli, tlačili toliko časa, da je prišla voda od zelja na vrh in ponovi vajo dokler ni bil škaf poln. p> Lejla13

Zakaj pa dodajate čebulo? .deklica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti