Kislo zelje

neznan uporabnik
tema odprta - 4. sep 2001 14:20 | ogledi: 14.480 | odgovori: 25

Bliža se čas kisanja zelja in mene zanima, kako se kisajo cele glave in na kakšni temperaturi je kisanje najprimernejše.

Nekje sem slišal, da kisajo tudi papriko napolnjeno z zeljem, vendar je to vse kar vem.

Hvaležen bom za vsak nasvet!

lep pozdrav

miki

neznan uporabnik

4. sep 2001 15:50

Pri nas smo zeljnate glave kisali skupaj z zeljem. Enostavno smo jih vložili med naribano zelje. Vzeli smo take bolj mehke, da so se potem lažje odvijale. Uporabljali smo jih za sarme. V naši kleti je temperatura pozimi md 13 in 15 stopinj in se zelje normalno skisa v približno treh tednih. Pri nekoliko višji temperaturi je kisanje verjetno hitrejše. Paprika polnena z zeljem: poznam naslednji recept: kolegica v večje vedro s pokrovom, ki tesni (denimo od barve ali podobno) zloži razno zelenjavo: kumarice, na rezine narezano korenje, cvetačo, šalodke in papriko, ki jo prej nadeva z naribanim zeljem. Vse to prelije z veliko količino kisa za vlaganje (mešanice ne poznam), vedro tesno zapre in pusti da se v 3 - 4 tednih vse lepo skisa.Verjetno gredo zraven še kakšne začimbe vendar ne vem natančno, ker tega sam še nisem delal. To zadeva se menda imenuje turšija in je primerna za dodatke k mesu, narezkom. Nadomesti kisle kumarice, vloženo papriko. Samo v tem receptu sem srečal papriko z zeljem. Če kdo želi natančen recept se lahko pozanimam. LP

neznan uporabnik

5. sep 2001 8:33

Pri prijateljih na Češkem sem videla, da je kisanje zelenjave zelo priljubljeno. Na trgih in trgovinah si lahko kupil posebne glinene večje ali manjše lonce za kisanje - pokrov imajo oblikovan tako, da sede v utor, v katerega se nalije voda. Kisali so raznorazno zelenjavo in to samo z obtežitvijo in slano vodo - nič kisa.

neznan uporabnik

31. okt 2007 22:30

A a je mogoče kje na kulinariki opisan postopek kisanja zelja? PilotGirl

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

5. nov 2007 12:14

Zasledila sem postopek,ki mi je popolnoma nov: kisanje zelja v vreci - in moram priznati, da ne razumem dobro: zelje se nariba, posoli, da v plasticno vreco, nalije vodo , zaveze in pusti, da se skisa...slisi se skoraj neverjetno! Pa bi prosila, da mi kdo razlozi malo natacneje- imam kakih 2o glav zelo lepega varazdinskega zelja, pa bi ga po dolgih letih spet poskusila skisati, ampak sem malo v dvomih, da bo tako,kot sem razumela delovalo... Ali se lahko kisa tudi v navadnih plasticnih posodah, mi smo namrec doma imeli lesene. Hvala za odgovor in lp lucka

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

5. nov 2007 21:47

Kisanja zelja v vračah ne poznam, sem pa že slišala zanj. Mi ga kisamo v plastični posodi. Naribamo, dodamo sol, cel poper, lovorov list in korenine hrena. To dobro potlačimo, zalijemo z vodo in obtežimo. Potem pa ga je treba mislim, da čistiti kar vsak teden in ko je kislo njam, njam. buča

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

5. nov 2007 22:07

Buča, če je drobno naribano, sploh ga ni treba zalivat z vodo, dovolj je da se dobro potlači, samo pusti dovolj " vode ".

Drugač, kjerga zanima, vtipkajte v google " turšija " ven pride nekaj receptov ( postopkov ), vključno z enim receptom iz kulinarike od stane r. 

ežoj

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

5. nov 2007 22:53

Hvala Buca in Ezoj, zate pa se mickena prosnja: sem vse razumela, srbohrvascino se kar obvladam,ne vem pa kaj je vinobran,ki je pri receptih za tursijo dostikrat omenjen.Je to kaka zadeva,ki pospesuje proces kisanja ,kako se ji rece v slovenscini in kje se dobi?Hvala! lucka

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

5. nov 2007 23:09

lucka52, dobi se v kmetijskih trgovinah, pa v lekarnah tudi. Ognjič

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

6. nov 2007 6:48

Se mi zdi, da vinobran preprečuje gnitje, uporablja se v vinogradništvu, kalijev metabisulfit ( mater, kolk sem pametan, ko vtipkam v google vinobran ). ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti