Pravilna pisava decilitra

-goga-  

član od: 16.8.2005

sporočila: 154

19. sep 2005 11:13

Pavle, ko že iščeš dlako v jajcu, jaz sem jo našla pri tebi. Bolna in ne bolana se napiše. Pa brez zamere. LP gogy

Kajica  

član od: 11.7.2005

sporočila: 78

19. sep 2005 16:20

No, še jaz bi povedala svoje. Ko to berem, ne morem verjeti, kako so lahko nekateri ljudje tako dlakocepski. Ko sem jaz hodila v OŠ(pa tega sploh ni tako dolgo nazaj), smo pri merksi enoti dekagram uporabili zapis dag, ker nam je učiteljica rekla, da je to nov zapis in, da naj tako pišemo. Včasih so pa pisali dkg. Sicer pa kot je že nekdo pred mano napisal - v naših kuharskih receptih in zapiskih bi se tudi našle napake, pa ne samo ena. Če pogledam svoje lističe in pisavo, včasih česa prav ne znam prebrat, tako imam nakracano. Nič pa nimam proti tistim, ki imajo vse lepo urejeno tip top, z merskimi enotami vred. Pa lep pozdrav vsem, Kaja Kajica

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

19. sep 2005 17:55

Jaz pa se moram strinjat z vsemi, ki pravijo, da na javno obiskani internetni strani, kot je Kulinarična Slovenija, pa bi vseeno morali paziti na pravilno rabo predpon, saj gre nenazadnje za javno rabo slovenskega jezika, in je tako tudi prav. Sicer pa me osebno niti malo ne motijo raznorazne uporabe predpon v osebnih zapiskih vsakega posameznika. Jaz imam tako stare kuharske knjige, npr., da se včasih zgodi, da celo kake besede ne razumem (da sploh ne govorim o rabi predpon, ki so prav smešne), pa se mi zdijo prav te knjige mega super. LP Anja

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

19. sep 2005 18:04

Ne smemo pozabiti, da se tu na forumu srecujemo ljudje razlicnih starosti, izobrazbe, poklica, narodnosti... Mene so v OS ucili dkg, dcl, dcm... In ce nisi ravno iz tehnicne stroke, le-teh enot ne pises vsak dan. Ko v trgovini narocis deset dek pariske, se ne sprasujes al prav se pise dag ali dkg. Res je da je po SI pravilna kratica dag, pa vendar nobenemu ne skodje ce pozna obe. Enako tudi pri izrazu za melancan ali malancan ali balancan ali patlidzan ali plavi paradajz ali jajcevec ali.... Res je forum javen, ni pa profesionalen. Poskusite kdaj sami napisat kaj iz podrocja, ki ni vasa profesija (lahko je tudi recept) - me res zanima, ce boste vsako besedo preverjali v SSKJ? Sploh ni tako enostavno kot se zdi. Osebno bolj cenim recept, kjer se uporabljajo narecni izrazi in napacne okrajsave, pa ga je avtor/ica sama napisala po izkusnjah, kot pa stilsko in slovnicno pravilen iz knjige. LP, R. Sporočilo je spremenil(a) rebecca dne 19. sep 2005 18:05:08

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

25. feb 2006 16:09

Mene so pred 40 leti učili in naučili oznak dkg,dcl; če ne bi napisala toliko receptov, bi verjetno vztrajala še na pridobljenem znanju.Od tod različne navedbe. Ali je 1/8 l 1 dl. Odgovor je točen, če razultat zaokrožimo, pa če je še tako noro. frina

Vrana  

član od: 16.2.2006

sporočila: 620

25. feb 2006 17:18

Punce in fantje, kakorkoli ste že zapisali v svojih receptih, sem razumela. A ni to čudno? Pozdravček! Vrana

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

25. feb 2006 17:19

Bravo Vrana!!! Lep dan vam želim

tikva  

član od: 5.1.2006

sporočila: 71

25. feb 2006 19:11

Jaz sem si tale forum predstavljala čisto drugače.Izmenjavali naj bi si izkušnje,recepte... Sedaj bom dvakrat premislila preden bom poslala recept.Če pa gospod ne razume kaj je dkg,potem pa mislim da nima veliko izkušenj s kuhanjem,zato naj raje brska po slovarju SSKJ.Pa brez zamere. tikva

škarpina  

član od: 3.11.2005

sporočila: 294

28. feb 2006 12:41

Dragi moji ! Predlagam,da preden se nam vsem od slovenskega pravopisa,ki je milo rečeno res težak,predvsem novi izrazi,katere recimo pred dvajsetimi leti niso uporabljali in veliko članov na forumu je šole obiskovalo verjetno še prej,so pa kljub temu odlični kuharji,da svoje bojno razpoloženje združimo v skupno moč in dileme razrešimo na pikniku v Peklu. Dve ekipi bosta kuhali golaž.Prva ekipa bo merila v dag,druga pa v dkg - strokovna žirija bo pravično ocenila končni izdelek (okus,kvaliteto,izgled) in upam,da bo problem rešen v zadovoljstvo vseh prisotnih. Lepo je slišati pravilno slovensko besedo,še lepše prebrati,a vendar je treba razumeti,da smo na tem forumu ljudje različnih starosti,poklicne in šolske izobrazbe, pa kljub temu iz srca vdani kulinaričnim temam.Vsi si želimo pridobiti čimveč kuharskega znanja in mislim,da ni narobe uporaba tud pokrajinsko-narečnih imen za živila,kajti tako si samo širimo svoja obzorja besednega zaklada - uporabo pa prepuščam vsakemu na svojo dušo. "Pavle",če bom le imela možnost sodelovanja na pikniku (službena odsotnost) te iz srca izzivam na dvoboj kuhanja golaža,da pomeriva moči nekdanjih dkg in sedanjih dag. . Lep pozdrav Škarpina škarpina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti