Pravilna pisava decilitra

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

20. avg 2005 19:18

Ah ja, glavno da se razumemo, pa naj bo dag ali dkg vemo koliko je to.....da ne bi kdo prišel pogledat kakšne moje zaapiske receptov, ali raznih opomb.....za počit od smeha, ampak meni je jasno .... ANJA

jernejp  

član od: 26.12.2004

sporočila: 12

21. avg 2005 0:18

No ja. Men dkg ne bi pomenil čist nč. (pa brez zamere Anja) Sm sam hotu da je jasn kako se enote označujejo. Tko da vsi razumemo. En red mora bit. Pa veliko užitka pri kuhi in peki. Lp, jernejp

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

21. avg 2005 11:44

Jernej ima glede pravilnega zapisa enot popolnoma prav in je čisto pravilno razložil rabo predpon po mednarodnem sistemu merskih enot (SI). Tudi sama se drzim uporabe kot je navedel Jernej (ker sem pac fizik). Je pa res, da vecina ljudi napacno uporablja predpone v receptih, kar pa mene osebno prav nic ne moti- glavno, da je dobro, kar se skuha oz spece. Anjini recepti pa so nasploh eni od najboljsih. Predlagam pa, da bi za pravilno rabo predpon v receptih poskrbeli na Kulinaricni Sloveniji (ker je pac javno obiskana stran) oz. tisti, ki skrbijo za objavo receptov na strezniku. anja27

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

21. avg 2005 11:59

Aja, Drejcek, po ISO standardih ne pisemo le v kemiji in fiziki, ampak to sodi v pravilno rabo slovenskega jezika. anja27

puskar1i  

član od: 22.8.2005

sporočila: 70

29. avg 2005 23:58

Tukaj ste pa res včasih ¨kruti¨. Mene so si danes privoščili zaradi velike pisave na forumih, nekoga pa (ne da se mi iti gledati na začetek koga točno) zaradi teh okrajšav. Po eni strani imate čisto prav, da se piše pravilno po drugi (ki pa po moje prevladuje) pa ne. To je kulinarika ne pa tečaj iz slovenščine oz. iz raznih standardov. Razumemo se pa tako in tako al se piše gr. ali g. Važno je da vem da ne gre v kolač 10 kg moke ampak samo 10 g. SONJA

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

31. avg 2005 7:57

Meni je pa tale tema o dl, dcl, dag... prišla zelo prav, saj sem se že nekaj časa spraševala, kaj je pravilno. Da ne razumete narobe: pišite in govorite, kakor vam ljubo, seveda se bomo razumeli, le sama zase sem vseeno želela vedeti in pisati tako, kot je prav. Tako se meni tema ne zdi nič odveč in kruta, ne kot tečaj ali poučevanje, samo debata. Različno gledamo, ali ne? In če nekoga (dobronamerno) opozoriš na splošno sprejeto vljudnostno pravilo, to ni, da si si ga privoščil (no, poudarek je na dobronamerno, res je veliko odvisno od načina). Pa brez zamere. Je pa to tema, kjer težko vsi ostanemo neprizadeti, podobno kot opozorila na bonton. Sploh preko interneta, kjer - kot sem zapisala zgoraj - različno gledamo. No, samo toliko, da za protiutež pohvalim temo. Pozdrav, Fani

jernejp  

član od: 26.12.2004

sporočila: 12

31. avg 2005 13:01

puskar1i Tole debato sem začel čisto dobronamerno, da bi ljudje pravilno pisali okrajšave in ne bi bilo zmede. Privoščil oz. spravil pa se nisem na nikogar določenega, sem zasledil v nekem receptu. Res da je tole kulinarika in ne tečaj MEDNARODNEGA sistema merskih enot, vendar se mi zdi prav, da če je zapis enot določen, da se jih tako tudi uporablja. Pravilno označevanje enot po mojem mnenju ne moremo povsem enačiti s pravilno rabo slovenščine (npr. ali so jajčevci ali malancani ali malancane). Označevanje je namreč neodvisno od narečja oz. jezika, saj so te oznake mednarodne (so izjeme npr. Amerika ki ima drugačen sistem merskih enot). Lp, jernejp Sporočilo je spremenil(a) jernejp dne 31. avg 2005 13:14:03 Sporočilo je spremenil(a) jernejp dne 31. avg 2005 13:44:43

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

31. avg 2005 14:09

No, naj še jaz pristavim svoj lonček. Sploh nisem bila pozorna na mere v receptih. In, glej ga zlomka! Grem pogledat med branjem tega foruma in ugotovim, da je resnično v receptih dag, dl in g. Ampak vam povem, da sem se tudi jaz v osnovni šoli učila dkg, g in dcl. Je pa tudi res, da je to bilo pred več kot dvajsetimi leti. Si bom poskusila zapomniti spremembo. lp, župca

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

31. avg 2005 15:39

Vsak recept, ki pride na ta portal je v določenem trenutku v stanju "čaka na strokovni pregled" in potem v stanju "čaka na slovnični pregled". Moj predlog je, da se različne notacije istih mernih enot pregledajo in popravijo, bodisi v strokovnem bodisi v slovničnem pregledu. To naj bi, upam, bil osnovni namen tako strokovnega kakor tudi slovničnega pregleda. Kolikor sem videl na drugih podobnih portalih, so merne enote večinoma zapisane dosledno v uradnem mernem sistemu, ki ga določeni portal uporablja. Miroslav Vulović

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 931

1. sep 2005 7:43

Nas so v šoli učili dkg, g, dcl in ker mer ne uporabljam veliko jih uporabljam po starem kakor so me učili. Navada je železna srejca in se težko prilagodiš na novosti. Pa brez zamere in lep pozdrav. zinka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti