Morski sadeži

neznan uporabnik
tema odprta - 1. sep 2001 21:38 | ogledi: 20.903 | odgovori: 5

Zanima me, ali kupuje kdo zamrznjene morske sadeže, za kaj jih uporabi in ali so sploh dobri? Že večkrat sem od prijateljic slišala, da so "zanič".

Beti

neznan uporabnik

1. sep 2001 23:18

Jaz kupujem morske sadeze tudi zmrznjene - najveckrat gre za lignje ali pa morske rakce. Pri nas (ZDA) so zmrznjeni veliko cenejsi kot svezi, gre pac za lazji transport zamrznjenih morskih sadezev kot pa svezih, ki jih velikokrat prevazajo kar z letali preko kontinenta... Pomembno je da se pravilno odtalijo, in mislim da razlike v okusu ni. Jaz jih odtalim preko noci kar v hladilniku v posodi, prekrite z nekaj vode (in se vedno v vrecki). Seveda pa morajo biti tudi pravilno zamrznjeni, in ne predolgo v skrinji, saj se ob nepravilni zamrznitvi ali po daljsem casu naredijo na povrsini kristali, ki pa okus pokvarijo.

neznan uporabnik

2. sep 2001 1:55

Jaz zelo pogosto pripravim morske sadeže: mešane, samo lignje ali samo rakove repke Kalamare (ali mešane sadeže) očiščene in narezane malo prevrem (par minutk), oplaknem s hladno vodo, prelijem z limoninim sokom , sesekljanim česnom in petršiljem, olivno olje in to je to.,naj počiva 1 h v hladilniku! Rakove repke odtajam, nasolim, hitro prepražim na maslu, zalijem s sladko smetano , solim, popram, vegetam in kuham dokler se omaka ne zgosti, zraven ponudim krompirjeve svaljke. Preprosto a zelo okusno. Lp Anja

neznan uporabnik

3. sep 2001 10:15

Pravilno zamrznjeni morski sadeži so seveda skoraj enake kvalitete kot sveži. Pri tem je treba povedati, da veliko sadežev tudi v ribranicah "sveže" odmrznejo. Ne priporočam znamke Mariva, ker so pakirani v škatlah brez vrečke in se izsušujejo. Pri ostalih mešanicah sadežev velja dobro pregledati vsebino, saj imajo običajno večino lignjev in le nekaj školjkic in gamberov na vrhu za okras. Mešanica morskih sadežev je idealna rešitev za pripravo "morske pizze", špagetov z "morsko" omako, in odlične rižote. Negativna stran je le v tem, da je priporočljiva daljša termična obdelava za lignje, sipe in hobotnice (45 min). To pomeni, da moramo odmrznjene sadeže prebrati in glavonožce prej kuhati v juhi, šele nato nadaljevati z receptom.

neznan uporabnik

4. sep 2001 13:13

Jaz zamrznjene mešanice morskih sadežev kupujem čez mejo (Italija), kjer so bistveno cenejši, kvaliteta je pa povsem primerljiva s tistimi v trgovinah pri nas. Zmrznjene stresem v mešanico malo belega vina in vode ter prevrem. Potem jih odcedim, podušim na olivnem olju z malo čebule, česna in peteršilja ter solim in popram - potem pa - kakršne so želje. Lahko dodam še riž in zelenjavo, pa nastane rižota. Če dodam smetano (ali v lažji varianti mešanico mleka in žličke moke)nastane svetla omaka za testenine, če pa nam gre tisti dan bolj na rdeče - dodam pelate in je tu prav tako omaka za testenine samo druge barve. Samo podušene morske sadeže lahko potresemo na pizzo ali samo popečemo z malo sira na rezini toasta (v pečici pod žarom). Toast lahko prej namažemo z malo masla. V solati jih še nisem pripravljala - moram poizkusiti. Priznam pa, da mi gredo močno na jetra tisti zvitki oranžne barve, ki se potem raztegnejo in razkuhajo - ne vem pa kaj pravzaprav je to.Če se le da jih kar ven poberem. LP tinca

neznan uporabnik

4. sep 2001 13:47

Z zmrznjenimi morskimi sadeži načeloma ni nič narobe, če kupujemo vsake posebej in ne mešanice vseh v isti vrečki. Po mojih izkušnjah z mešanico glede kvalitete ni nič narobe, pojavi pa se problem pri kuhanju, kajti vsaka vrsta se kuha različno dolgo. Jaz kupujem za pripravo različnih solat vsako vrsto posebej in jih tako tudi kuham, kajti čas kuhanja je od cca 5 min (ribje palčke, škampovi repki) do cca 45 min(hobotnica). Dobro je vedeti, da po ribarnicah prodajajo morske sadeže iz vseh mogočih morij, da pa so jadranski, če jih le dobimo med najbolj cenjenimi. lep pozdrav miki p.s. ga.Tinca tisti oranžni zvitki so ribje palčke, ki jih nekateri prodajajo tudi pod imenom jastogove palčke in jih je najbolje pripravit posebej s česnom, kislo smetano,majonezo... (po želji napišem tudi recept)ali pa v solati različnih morskih sadežev.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti