Stepena smetana

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

tema odprta - 1. avg 2005 16:49 | ogledi: 10.164 | odgovori: 32

katera smetana je najboljsa za stepanje? Oziroma kako dobim najboljso smetano. Moja je malo premalo trda. Ne dodajam ji sladkorja, ker se mi zdi ze tako dovolj sladka. Je mogoce tezava v temperaturi, ker jo vzamem iz hladilnika?

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

1. avg 2005 17:19

Včasih smo v MB kupovali sladko smetano v lončku in je bila prva liga za stepanje. Potem so MB mlekarno kupile Ljuljanske in te smetane ni več. Tista v plavem tetrapaku mora biti zelo zelo mrzla, preden jo stepeš, pa še nekaj dolgih minut je potrebnih, da je taka, kot mora biti. A je dobra. Z drugimi pa nimam izkušenj. Zdaj mi je pa tako vseeno, ker je zame sladka smetana na seznamu najstrožje prepovedanih živil (vključno s kislo in še čem...)Pozdrav, Mamamia mamamia

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

1. avg 2005 18:24

Jaz pa prisegam na rastlinsko, pa naj bo od pomurskih mlekarn ali pa italijanska hulala. Vedno se dobro obnese. tjas

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

1. avg 2005 18:33

Tudi jaz prisegam na rastlinsko - obe, ki jih omenja Tjaš, sta dobri. Stepam jo zmeraj brez kremfixa, sladkor že vsebuje (ni presladka). Je zmeraj krasno trdo stepena, pa še krajši čas jo stepam kot živalsko. lp, burbonka

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

1. avg 2005 21:50

Meni pa rastlinska ni najboljša in prisegam na pravo smetano. Res da je malo bolj komplicana, ampak vseeno ni tak problem. Obvezno mora bit zelo mrzla, včasih tudi direkt iz hladilnika ne pomaga. Najbolje, da se jo v vsakem primeru da za deset minut v zmrzovalnik. Pa brez panike, če se ne strdi takoj, je treba kar dolgo mešat, mislim da vsaj štiri, pet minut. Če smetano rabim za sadno kupo ali sladoled, potem med mešanjem dodam še vaniljev sladkor. Drugače je pa tudi pri nas smetana bolj redko v kontaktu s hrano... kalorije, kalorije... :)

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

1. avg 2005 21:57

Meni se pa najboljše obnese kombinacija rastlinske in alpske smetane in sicer 50:50. Ne dodajam sladkorja, ker je rastlinska smetana že sama dovolj sladka. Pozdravček, Katjuška! katjushka

Asja  

član od: 23.10.2002

sporočila: 515

1. avg 2005 22:12

Tako kot večina, ti predlagam tisto modro iz Pomurskih mlekarn. Je pa odvisno, za kaj jo rabiš. Jaz sem jo nazadnje delala za kremo za torto, kateri sem nato dodala še zmečkane maline in je bila skoraj preveč trda. Meni je najboljša, če jo delam za torte, da ni zelo trda in če jo delam za sladoledno kupo, da je zelo trda. Lp, Asja

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

2. avg 2005 7:18

Nam je najbolj všeč okus alpske smetane. Običajno pa smo imeli probleme pri stepanju, ker se ni hotela dovolj strditi, tako da za razne torte in peciva ni bila primerna (razen v kombinaciji z rastlinsko, ki pa je mož ne mara). Pred časom sem sladkor zamenjala s fruktozo in smetana se krasno stepe - je lepo čvrsta.

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

2. avg 2005 7:20

Po okusu je absolutni zmagovalec smetana od Pomurskih mlekarn, vendar se dolgo stepa. Običajno kupujem od Ljubljanskih mlekarn 1/4 ali 1/2 litra v visoki tetrapak embalaži modre barve. Ta je za sadne kupe oziroma za tako se pocrkljat. Če jo rabim za kakšno kremo za torto ali podobno, potem mešam v razmerju 50 : 50 z rastlinsko. Enkrat se mi tista modra od Pomurskih mlekarn ni stepla (bilo pa je nujno in pecivo je bilo katastrova) in zato uporabljam Hulala, čeprav mi je presladka. Kakšne so vaše izkušnje s pomursko rastlinsko smetano? A se vam vedno stepe?

simonka23  

član od: 10.6.2004

sporočila: 39

2. avg 2005 8:53

Tudi pri nas se že vsa leta kupuje smetana od Pomurskih mlekarn, vendar se mi je ravno ta vikend popolnoma zamerila. Saj ne boste verjeli, ampak poskusili smo stepsti 8!!!!! (ja, osem) smetan in čisto vse so se uspešno sesirile. Sicer so me hoteli v trgovini prepričati, da je ne znamo stepst, ampak glede na to, da se pri naši hiši speče ogromno sladic, tudi za druge, mi ravno ne morejo soliti pameti. Smetana je bila zanič in konec! Sladica pa na srečo za domačo uporabo... simonka23

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

2. avg 2005 9:29

Svašta, to, kar pravite o pomurski plavi smetani. Simonka, a je bila mogoče kriva temperatura? Ta vieknd je bilo po mojem povsod po Sloveniji krepko preko 30 stopinj, kaj pa če je bil to problem? Sej veš, zelo mogoče je, da so jo že v trgovini pustili čakat na prevročem mestu, preden so jo pospravili, ali pa je bilo celo pri vas doma prevroče, ko ste stepali? Jaz imam prav s tem slabe izkušnje. Zelo verjetno pa je, da so jo v trgovini, ko jim jo je dostava pripeljala, pustili karton s smetanami čakati kje, kjer v teh temperaturan ne bi smela. To ne bi bilo nič novega, kaj vse ne vidiš, če imaš pogled na vrata za dostavo kake trgovine z živili... Mimika, nekaj me zanima, a ti kravjo in rastlinsko smetano kar skupaj zliješ še pred stepanjem in potem skupaj stepaš ali ju stepeš vssako posebej in potem vmešaš skupaj? Me zanima, če bi se obneslo, da bi jo kar še tekoči skupaj zlila in potem stepla kar obe na enkrat v isti posodi. tjas

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti