Sveža bazilika

cukrcek  

član od: 21.7.2005

sporočila: 162

tema odprta - 29. jul 2005 12:52 | ogledi: 14.439 | odgovori: 45

Včeraj sem kupila svežo baziliko v lončku..........na forumu sem prebrala da je veliko boljša sveža in da ima bolj specifičen okus. Ne vem pa kako da jo ohranim čim dalj svežo..........ali jo je potrebno presajati..........kje naj jo držim.............predvidem da na hladnem...........

Zanima me tudi za v kaj vse se lahko uporablja? Videla sem da jo dajete v vlagano zelenjavo...........

Vem da malo "butasta" delujem glede mojih vprašanj ampak ne vem na koga naj se obrnem glede kuhanja in ostalega, ki se razume na to tako kot se vi...............

Zahvaljujem se za odgovore...............

Želim vam lep dan...........

cukrček

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

29. jul 2005 12:54

Bazilika je sredozemsko zelišče, torej jo imej na soncu. Treba jo je sicer zalivat, a ne sme "stati" v vodi. Če hočeš, da bo lepa dolgo, ji moraš ves čas šipat vršičke - ki jih uporabiš za kuhanje, tako da se lepo razrašča v širino. Če jo predolgo pustiš na miru, se bo "potegnila" in začela cveteti, potem pa mladih listov, primernih za kuho ne bo več dosti. Lisa

cukrcek  

član od: 21.7.2005

sporočila: 162

29. jul 2005 13:15

Lisa najlepša hvala - jo grem takoj dat na sončka cukrček

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

29. jul 2005 14:22

upam, da živite v hiši; namreč jaz živim v bloku in ko sem probal s travcami v teglcih, mi je vse pocrkalo zaradi izredno suhega ozračja v samem stanovanju; v nasprotnem primeru bi bilo po moje pametno imeti blizu lončka posodo z vodo, ki bi stalno izhlapevala in ustvarjala dovolj vlažno klimo. men okus bazilike izredno odgovarja in jo dodam praktično vsem jedem, ki jih kuham, če seveda le paše zraven...

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

29. jul 2005 14:33

Bazilika je zelo slastna pri jedeh s paradižnikom, posebej paradižnik + mocarela + olivno olje + bazilika. Letos sem je prvič nekaj shranila v olivno olje po receptu, ki sem ga dobila na KulSlo ( hvala vsem!!!) in sicer: v stekelni kozarček damo plast bazilike + plast soli + plast bazilike... na koncu prelijemo z oljčnim oljem in dobro zapremo. Postavila sem v hladilnik in zaenkrat se dobro drži. Nekaj kozarčkov imam z narezano baziliko, nekaj pa s celimi lističi. Preden sem dala v kozarčke, sem baziliko dobro oprala in osušila. Nekaj bazilike sem pa dala v vrečke, zalila z vodo in dala v zamrzovalnik (ker nisem imela pri roki vrečk za led). Baziliko imam na vrtu, zato pač že sedaj pridno skrbim za ozimnico. Bazilika je sicer enoletnica. Cukrček, predlagam, da pogledaš nekaj strani nazaj v forumu, je bilo že veliko razprav o baziliki. Lep dan! burbonka

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

29. jul 2005 15:52

Če misliš imet baziliko ali katerokoli zeliščnico v stanovanju - jo moraš presadit. To so moje osebne izkušnje, čeprav se mi letos z timijanom ni obneslo. Čeprav imam vrt " pred blokom " se mi ne da vedno po stopnicah letat. Lenoba, lenoba - ostal ti bom zvest do groba..... Obupno rada imam začimbe in si ne predstavljam jedi brez njih. Moji najljubši začimbi pa sta majaron in luštrk. O tem sem že pisala. Lumpica

marmeladka  

član od: 15.1.2005

sporočila: 258

29. jul 2005 21:15

Bazilika z paradiznikom in Mozzarelo(zlozis na kroznik in prelijes z oljcnim oljem in balzamicnim kisom pa dober tek) Zelo dobri so spageti z baziliko in cesnom! Pripravim si pesto iz bazilike dam ga po kozarckih in zalijem z oljcnim oljem,pride zelo prav v zimskih dneh! L.P. marmeladka

edis  

član od: 31.5.2005

sporočila: 25

29. jul 2005 22:25

Da ne bo kompliciranja baziliko sesekljamo,jo damo v steklen kozarec prilijemo olivno olje prmešamo in imamo shranjeno v hladilniku.Od vseh začimb tako lahko shranjujemo še koriander. Paradižniku z mocarelo in baziliko pa pravimo CAPRESSE! LP Edis edis

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

1. avg 2005 7:31

Tudi jaz jo imam v lončku na polici za primer lenobe. Sicer si jo pripravim za zimo, tako kot je bilo že opisano: zrezana bazilika, groba sol, oljčno olje. Letos bo kozarec bolj pisan, ker imam tudi rubinasto baziliko. Zmešala bom obe vrsti. Naredim si tudi pesto, ga dam v lončke od filmov in v zamrzovalnik z njim. Mimika

limona  

član od: 27.8.2003

sporočila: 231

1. avg 2005 8:44

Tudi jaz stanujem v bloku in imam baziliko doma že tretje leto. V lončku v stanovanju se ne obnese, čeprav sem jo redno zalivala. Nekaj pa sem je presadila v cvetlično korito in postavila na balkon, tista mi vedno lepo raste. Seveda je enoletnica in jo je treba vsako leto na novo vsadit. LP limona limona

Rmeli  

član od: 5.2.2004

sporočila: 344

1. avg 2005 22:40

A baziliko nihče ne suši in zakaj ne ? LP Rmeli

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti