Sveža bazilika

moja  

član od: 18.9.2004

sporočila: 163

23. avg 2005 20:43

lisa, timijan je meni boljši posušen, tudi majaron in še kaj bi se našlo. moti me le, ker moj sušilnik med "potjo" izgubi kakšen okus in sem potem takooooooo razočarana. moja

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

23. avg 2005 20:48

je problem s sušilnikom, se strinjam. Vsako leto poskušam nove načine sušenja. Letos: eno uro zaprto sušenje, pa ohlajanje in eno uro priprto.... ampak mi hiša še vedno (preveč) diši! Majaron sem poskusila tudi sušiti v mikrovalovki, a gre čisto prepočasi (pa še sigurna nisem glede učinka mikrovalov). Je pa res, da kupljena zelišča ne dišijo nič bolj kot moja. Verjetno se eterična olja pri sušenju pač porazgubijo - če jih sušiš v senci, pod streho, na prostem - pač ne vohaš toliko kot v stanovanju! Lisa

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

24. avg 2005 3:05

Moja, malo pozno odgovarjam, ampak sem šele sedajle zasledila vprašanje. Meni se tak soljen peteršilj v hladilniku obdrži do naslednje sezone. Seveda je samo soljen, brez olja. Sama nimam vrta in če od dobrih prijateljev dobim večjo količino peteršilja, ga pač tako pripravim. Sem zadovoljna, sicer pa vsak po svoje. Jaz sušilnika nimam, pa tudi sušen peteršilj mi ni tako všeč kot soljen svež. Seveda pa ga za juho tudi jaz kar celega dam v vrečko in v zmrzovalnik. LP Dušanka Sporočilo je spremenil(a) DUŠANKA dne 24. avg 2005 03:06:56

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

24. avg 2005 9:49

Jaz sušim baziliko, majaron, origano in citronsko meto (letos tudi "sposojen" lovor) sušim v gajbici, v katero dam časopisni papir in v senci na balkonu ali podstrehi. Letos sem prviš probala sušenje v šopkih - baziliko, origano in šetraj. Ko so suha jih zdrobim čim bolj in poberem "štible" kot pri nas pravimo stebelcam. Imajo čudovit vonj, mogoče še bolj, ker sem to začela delat po nekaj letih in sem morala ta čas uporabljati kupljena blajk :(( nobenega vonja v primerjavi z domačimi. Sončen pozdrav iz Gorenjske. smrkolina

luthien  

član od: 13.8.2005

sporočila: 145

25. avg 2005 18:37

Čeprav je glavna tema bazilika, pa vseeno..... Kako shranjujete pehtran? Vem, da se suši, ampak, bi ga rad ohranila čim boljšega za pehtranovo potico. Hvala luthien

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

25. avg 2005 18:47

Jaz pehtran osmukam z vejic in ga dam v kozarec - in v zamrzovalnik. Sem velika ljubiteljica pehtranove potice in kuhanih pehtranovih štrukljev in moram reči, da se ta način zelo obnese in okus je nespremenjen. Sušen pehtran pa izgubi večino arome in za potico ni primeren. Lisa

ZZVONE  

član od: 29.8.2005

sporočila: 76

29. avg 2005 12:08

Pozdravljeni! Sam pripravljam baziliko na sledeč način: sveže liste bazilike dam v multipraktik, dodam dobro olivno olje (količina po občutku) in sol. Vse skupaj zmiksam v kašo. Dobljena masa je izvrsten dodatek jedem (če jo dodam h kuhanim, dodam vedno na koncu, ko je jed že gotova- tudi v juhe) in tudi kot namaz za na kruh. Maso vedno napolnim v manjše kozarce in hranim v hladnem prostoru. Zvone ZZVONE

luthien  

član od: 13.8.2005

sporočila: 145

1. sep 2005 20:38

Lisa, hvala za odgovor. Bom probala. Mi tudi obožujemo pehtranovo potico. luthien

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

1. sep 2005 22:24

Lisa, imaš kakšen poseben recept za pehtranove štruklje? Tudi jaz sem popolnoma usekana nanje...dobesedno :) Sama jih delam iz vlečenega testa, nadeva iz skute, jajc in malo kisle smetane, čez posujempehtran in zvijem...nato jih skuham v "juhi", ki ji dodam kislo ali sladko smetano, potem pa na krožniku po okusu še sladkor in cimet....Kako pa jih ti pripravljaš?? LP Zala

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

2. sep 2005 7:22

Meni so najboljši pehtranovi štrukeljčki ali pa potica moje stare mame, ki je znan daleč naokoli. res so dobri, same domače sestavine. Pehtran shranjujemo osmukanega in sesekljanega kar v zamrzovalniku, imamo tudi posušenega kupljenega, kot začimbo, ampak ne gre v promet. Lep pozdravček, S.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti