Grška sladica

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

tema odprta - 28. jul 2005 22:40 | ogledi: 7.419 | odgovori: 21

Zanima me, če poznate sladico, ki sem jo jedla v Grčiji. Je iz zdroba, lešnikov. Verjetno prelita. Na vrhu je bilo nekaj, kar je zgledalo kot rezanci. In, čeprav zelo sladka, je bila zelo dobra.

Zelo bi bila vesela, če kdo pozna recept in ga napiše.

LP, Stanka

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

29. jul 2005 9:24

V moji kuharski knjigi Sredozemska kuhinja imam približno tak recept. Imenuje se Kataifi me amigdala. Kataifi so ti rezanci po vrhu, ki se dobijo v trgovinah z grško prehrano. Sladica vsebuje mandlje in je brez zdroba. Če želiš, ti ga popoldne prevedem in napišem. lp, burbonka

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

29. jul 2005 11:13

Burbonka, prosim! LP, Stanka

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

29. jul 2005 14:46

To sladico prodajajo tudi pri najboljšem sosedu. Meni je super, je pa res, da je v Grčiji nisem videla in torej ne vem, če je okus pravi. Lumpica

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

29. jul 2005 15:07

Lumpica, kje jo imajo? V hladilniku, na polici? Res ne zahajam pogosto tja, zato bi rada vedela, kam naj se obrnem. LP, Stanka

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

29. jul 2005 15:57

Pri kruhu oz. zraven ostalih sladic. Je pa pakirano kot baklava - no nekaj podobnega, ker je uvoz iz Bolgarije - ups potem pa to ne bo to, ali pa kaka različica. Pa saj grški gyros je čisto enak kot bolgarski ali turški kebap. No seveda so neke razlike ampak način.......Vse troje sem tudi preizkusila. Lumpica

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

29. jul 2005 16:24

Stanka, pošiljam obljubljeno: Kataifi me amigdala (v prevodu iz nemščine bi se lahko reklo mandljeve rolice z angelovimi laski) 500 g Kataifi ( posebni rezanci, ki se dobijo v trgovinah z grško hrano) 250 stopljenega masla 125 g mletih pistacij 250 g mletih mandljev 625 g sladkorja 1 čajna žlička mletega cimeta ¼ čajne žličke mletih klinčkov 1 žlica likerskega vina 1 beljak 1 čajna žlička limoninega soka limonina lupina nekaj klinčkov cimetova palčka 1 žlica medu Kataifi pustimo približno dve uri na sobni temperaturi, tako se da lažje obdelati. Z maslom namažemo pekač dimenzije 20x 30 cm. Mandlje in pistacije zmešamo s 125 g sladkorja, cimetom, klinčki in likerskim vinom. Beljak rahlo umešamo z vilico, dodamo masi in pregnetemo v testo. Razdelimo na 8 delov in vsak del oblikujemo v 18 cm dolgo rolico. Nato tesno skupaj razgrnemo 1 pest Kataifi rezancev na površini 25 x 18 cm, da dobimo drugo testo. Premažemo z raztopljenim maslom. V to testo nato zavijemo eno mandljevo rolico. Nato razgrnemo drugo pest Kataifi rezancev in ponovimo postopek …In nato še z vsemi preostalimi mandljevimi rolicami. Rolice postavimo tesno skupaj v pomaščen pekač in jih ponovno premažemo s tekočim maslom. Postavimo v pečico in pečemo pri 170 stopinjah C približno 50 minut. Medtem pripravimo preliv: raztopimo preostali sladkor v 50 ml vode. Dodamo limonin sok, lupino, cele klinčke, cel cimet in kuhamo 10 minut. Na koncu vmešamo med in odstavimo ter ohladimo. Rolice vzamemo s pečice in jih vroče prelijemo s hladnim prelivom. (Menda je to zelo pomembno, da se rolice dobro in enakomerno prepojijo s prelivom.) Vsako rolico ohlajeno narežemo z ostrim nožem na 5 kosov. Hranimo jih dobro zaprte – ne v hladilniku. Zdržijo 1 teden (hahaha, če zdržijo). Rolice izgledajo tako, da imajo samo na vrhu nitaste laske, spodaj in ob straneh, pa je Kataifi sprijet v testo. V sredini pa je mandljevo-pistacijin nadev. Zdaj, ko sem recept prevedla, si ogledala slikco (izgleda božansko), me je tole zelo zamikalo – samo po Kataifi bo potrebno v grško trgovino zaviti kam v tujino?! Vcibej, kako izgleda pa ta sladica pri najboljšem sosedu? lp, burbonka

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

29. jul 2005 20:24

Burbonka, tole je pa tako vabljivo napisano, da me že prsti srbijo... In želodček! Ko bom kje staknila te-le kataife, grem v akcijo! Hvala! Ni pa, po opisu sodeč to, kar sem jedla v Grčiji. Tisto je bilo bolj kot biskvit (ampak z zdrobom), polnjen z nekimi oreščki, verjetno prelit s sladko tekočino in posut z "rezanci"-kataifi. Lumpica, ali tako zgleda to pecivo najboljšega soseda? Verjetno sem prvič premalo podrobno napisala, pa si vsak lahko predstavlja čisto drugače. Ali kdo ve, za katero pecivo se gre? (Drugič si bom zapisala ime hrane, ki me zanima!!!) LP, Stanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti