Več manjših obrokov?

neznan uporabnik

31. avg 2001 16:38

Hojla, pa se eno moje mnenje o prehrani in delu... Je ze res, da so nasi predniki imeli zanimive pregovore in so se drzali pravil v katera so verjeli, toda: - Povprecna zivljenjska doba je bila veliko krajsa kot je sedaj. Mnenja o razlogih so razlicna, ceprav lahko ugotovimo da je kombinacija prehrane, dela in zdravstvenih pogojev k temu prispevala najvec. - Vcasih so ljudje delali fizicno, danes temu ni vec tako (vsaj v povprecju). Naj mi oprostijo tisti ki se s tem ne strinjajo, ampak moram reci da je (vsaj pri mojem delu) sedenje na zadnjici skoraj ze poklicna deformacija... Prehrana ljudi ki delajo fizicno se zelo razlikuje od prehrane takih kot sem jaz - le zakaj bi potrebovala 4000 kalorij dnevno - jaz jih potrebujem le 2000, saj moje telo vecinoma miruje, odvecne pa se odlagajo tam kjer jih je najmanj treba... - Danes vemo o hrani, njihovi kaloricni in vitaminski sestavi veliko vec kot smo vedeli nekoc. Iz tega sledi da vemo kaj holesterol povzroci npr. ozilju, da ne nastevam ostalih slabosti/prednosti... Naj zakljucim z enim pregovorom, ki se vedno drzi: "Jemo zato da zivimo, ne zivimo zato da jemo!"

neznan uporabnik

1. sep 2001 8:36

Beti! Kaksna je vasa dieta? Pozdrav Spela.

neznan uporabnik

1. sep 2001 21:17

Dieta Zajtrk: - 1 enota mleka, - 1 enota kruha, - 1 enota mesa. Dopoldanska malica: - 1 enota sadja. Kosilo: - pusta juha (neomejeno) - 2 enoti kruha, - 2 enoti mesa, - 1 enota zelenjave, - 1 enota maščob. Popoldanska malica: - 1 enota kruha, - 1 enota mesa. Večerja: - 1 enota kruha, - 2 enoti mesa, - 1 enota zelenjave, - 1 enota maščob. Po večerji: - 1 enota sadja, - 1 enota mleka. Kjer sta dovoljeni 2 enoti, pomnožimo 1 enoto krat 2. Živila menjavamo samo zbotraj iste skupine. Nezdravo je npr. namesto 2 enot kruha pojesti 1 enoto mesa in samo 1 kruha. Tabela za menjavo enakovrednih živil: - 1 enota mleka = ¼ l mleka ali 3 dcl kislega mleka ali 3 dcl jogurta ali 3,5 dkg mleka v prahu (enota vsebuje 12 g OH, 8 g B, 10 g M oz. 175 kcal) - 1 enota kruha = 3,5 dkg graham kruha ali 3,5 dkg koruznega kruha ali 2,5 dkg belega kruha ali 3 dkg črnega kruha ali 2,5 dkg albert keksov ali 2 dkg surovega riža ali 2 dkg testenin ali 10 dkg kuhanega krompirja (brez maščob!) ali 3 dkg suhega fižola ali 2,5 dkg surove leče ali 2,5 dkg surovega ješprenja ali 2 dkg praška za puding (brez sladkorja!); (enota vsebuje 15 g OH, 2 g B, minimalno količino M oz. 70 kcal) - 1 enota mesa = 3 dkg puste govedine ali 3 dkg perutnine, ovčetine, teletine, zajca, svinjine, drobovine ali pol hrenovke ali 5 dkg safalade ali 5 dkg posebne salame ali 4,5 dkg skute ali 2 dkg sira ali 3 dkg šunke ali 3 dkg ribe ali eno jajce (enota vsebuje 7 g B, 5 g M, minimalne količine OH oz. 75 kcal) - 1 enota maščob = 5 g olja (čajna žlička) ali 5 g masla ali 5 g margarine ali 5 g masti ali 25 g smetane ali 5 g majoneze ali 10 g orehov (oz. mandeljnov, lešnikov); (enota vsebuje 5 g M, neznatne količine B in OH oz. 47 kcal) - 1 enota sadja = 10 dkg jabolk ali 8 dkg hrušk ali 10 dkg breskev ali 10 dkg marelic ali 10 dkg višenj ali 10 dkg borovnic ali 12 dkg jagod ali 10 dkg ribeza ali 10 dkg malin ali 10 dkg robidnic ali 5 dkg grozdja ali 10 dkg pomaranč ali 10 dkg grenivk ali 5 dkg banan ali 8 dkg ananasa ali 20 dkg lubenice ali 16 dkg melone ali 1,5 dkg raznovrstnega sadja ali ½ do 1 dcl bistrega sadnega soka (enota vsebuje 10 g OH, minimalno B in M, 41 kcal) - 1 enota zelenjave = skupina A: 20 dkg zelene solate ali zelja ali ohrovta ali špinače ali blitve ali kolerabe ali jajčevcev ali buč ali cvetače ali pora ali paprike ali gob ali belušev ali rabarbare. Skupina B: 10 dkg korenja ali graha ali čebule ali stročjega fižola ali repe ali hrena ali rdeče pese ali črne redkvice (enota vsebuje neznatne količine M, do 7 g OH in do 2 g B ter do 37 kcal) M = maščobe OH = ogljikovi hidrati B = beljakovine Pijače: dovoljena poljubna količina nesladkane kave, čaja, vode, limone, posnete juhe Začimbe: dovoljene poljubne količine gorčice, kisa, popra, majarona, peteršilja, česna Sladkor in sladke pijače prepovedane! Dieta vsebuje do 1290 kcal dnevno. Hujšamo približno 4 do 5 kg mesečno. Glede na radikalne količine to niti ni tako veliko, vendar je precej bolj zdravo kot hitro hujšanje. Pozdrav, Beti.

neznan uporabnik

5. sep 2001 8:58

Vsakdo je tako in takrat, kot je navajen. Meni moj način prehranjevanja povsem ustreza, le včasih bi mi prišlo prav mamino razvajanje in na mizo postavljeno kosilo. Ampak kaj, ko je mama tako daleč: med tednom praktično živim od sadja in zelenjave ter riža. Tako da včasih že komaj čakam petek in kak pošten zrezek. V moji glavi obstaja nekakšna zapora, kar se tiče kupljenega mesa in jajc. Iz tega sledi, da med tednom prav zdravo živim, za zdravje vsak dan tečem, za vikend pa na to pozabim, takrat kombiniram vse, kar je pred mano postavljeno. In moram reči, da zaradi "napačnih" kombinacij hrane moj organizem do sedaj še ni protestiral.

Zdenka  

član od: 10.10.2001

sporočila: 19

30. jul 2002 10:16

Vprašanje za Beti Ali je tvoja dieta iz kakšne knjige ? Pred kakšnim letom sem si v knjižnici sposodila knjigo za hujšanje, kjer je bila opisana podobna dieta, pa še nekaj receptov je bilo zraven. Zaradi let in skleroze sem pozabila naslov knjige in avtorja. Če mogoče ti veš mi prosim sporoči. Hvala! Zdenka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti