Pralni prašek

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

8. sep 2016 9:28

Rimljanka, se strinjam glede varstva okolja, absolutno. Samo glede beline sem mislila, da je bila želja gospodinj imeti belo perilo že od pamtiveka, seveda pa na naraven način, v tistih časih. Zdaj je to seveda močno drugače, v tem se strinjam.

 

kara

malaga  

član od: 1.6.2011

sporočila: 801

8. sep 2016 9:59

Moja babica, je bila ena zadnjih peric iz Bizovika, ki so prale za meščanke iz Most. In, če belo perilo ni bilo belo (res so ga belile na travniku in na soncu, pa ne z "vanishi"), perica ni dobila posla. Naučila me je tudi, da je potrebno vse barvasto perilo obračati narobe, ko se pere in suši. Že dolgo je ni več med nami, jaz pa še vedno prt iz damasta ali platna, če ima madeže, belim na soncu za hišo. Kara, tudi meni je bela barva prtov, kuhinjskih krp in perila, lepa.

 

malaga

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12642

8. sep 2016 22:53

Naučila me je tudi, da je potrebno vse barvasto perilo obračati narobe, ko se pere in suši.

 malaga     Tudi jaz tako delam ze, odkar sem se poročila in imam svoje gospodinstvo, mogoče pa je res nekaj na tem, da se perilo ne uniči.

mopsika

BABI 2+2  

član od: 8.11.2009

sporočila: 379

9. sep 2016 11:49

A se še katera spomni prvih pralnih praškov LIND v 3 kg vrečkah oblečenih v BOMBažno vrečo, ki si jo imel potem za kuh. servieto? Kopalnica je tako dišala.....Takih se ne najde več!

BABI 2+2

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12642

9. sep 2016 12:18

   Babi 2+2, jaz se jih še kako zelo spomnim,  moja mami ima še vedno te vrečke, lani mi je v njej dala za mletje.   

mopsika

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

9. sep 2016 15:08

Tudi Ava, Faks Helizim in še kateri so bili v teh servietah. Ne vem, če je moja mama sploh kdaj kupila kake druge, dokler so obstajala taka pakiranja.

marjja

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

9. sep 2016 16:38

Ja, še ena od stvari, ki so bile njega dni banalne, dandanes so pa nostalgičen kult (ravno pred nekaj dnevi sem šla v izolski Delamaris specialno po male ključke za odpiranje konzerv, ki smo jih včasih imeli polne predale, ker so bili priloženi vsaki ribji konzervi). Jaz bi takoj kupovala prašek v taki embalaži, veliko raje kot v plastiki ali kartonu, ki sta po uporabi samo še za v reciklišče; čudno, da se nobena tovarna ne spomni tega spet počet.

 

lp, proxima

malaga  

član od: 1.6.2011

sporočila: 801

9. sep 2016 18:14

Ja, moja mama ima še vedno tri krpe iz teh vrečk, vedno znova jih uporablja, kot bi bile večne. Proxima, verjetno nas je veliko, ki bi kupovali v taki embalaži.

malaga

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

10. sep 2016 6:32

Spomnim se žensk, ki so pri nas prevzemale narezano blago, potem to robile in zašile v vrečke - na navadnih gospodinjskih šivalnih strojih - in si s tem nekaj prislužile za zraven. Bile so večinoma doma, gospodinje ali mlajše upokojenke. Ja spomnim se teh svežnjev narezanega karirastega blaga.

tedyka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti