Pražen-restan krompir. kakšna je razlika?

kepi  

član od: 23.7.2005

sporočila: 52

tema odprta - 24. jul 2005 16:50 | ogledi: 14.024 | odgovori: 17

Sem Prekmurka, kjer delamo pražen krompir tako, kot ga v Mariboru restajo. Ali je tako ali se motim in je kakšna razlika?

Hvala za pojasnila in odgovore.

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

24. jul 2005 18:31

Drži. V Mariboru delamo/jemo restan krompir, ponekod drugod po Sloveniji pa tenstan. lp, burbonka

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

24. jul 2005 23:06

Mi na Krasu jemo tjenstan kromir

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

25. jul 2005 8:30

Eni ga pa dinstajo. Loni Makaroni

lisicka  

član od: 22.12.2004

sporočila: 650

25. jul 2005 10:18

Jaz sem z Gorenjske in ga tenstam. Je ZELOOOOOO dober LP, zvitorepka

kepi  

član od: 23.7.2005

sporočila: 52

25. jul 2005 11:23

Hvala za komentarje. Ampak še vseeno ne vem razlike med PRAŽENIM in RESTANIM krompirjem. Kako se dela eden, kako drugi. Ali pa je samo razlika v poimenovanju ali tudi načinu priprave. Pomagajte.

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

25. jul 2005 11:30

Tenstan krompir se vsaj pri moji mami dela takole: skuhaš star krompir, ga ohladiš in olupiš. Razrežeš ga na rezine. Segreješ malo olja, daš gor nekaj kolutičev čebule in par ocvirkov (lahko nadomestiš s panceto). Ko čebula rahlo ovene, usuješ krompir, premešaš, znižaš moč štedilnika pod polovico in kozico pokriješ s pokrovko. Počasi tenstaš na nizkem ognju, vsake par minut krompir dobro premešaš. To delaš približno 10 minut. Krompir je pripravljen, ko so so rezine krompirja od toplote in mešanja že nekoliko "razpadle", posamezni koščki pa že dobili zlato barvo. Lp, Tjas

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

25. jul 2005 11:57

Kepi, burbonka ti je že odgovorila. Pražen in restan krompir je eno in isto, kar pomeni da je priprava enaka. Gre samo za različna poimenovanja. Pražen, tenstan, restan, dinstan... Lahko pa seveda obstajajo odstopanja pri pripravi, npr. tako kot je napisala Tjas nekje dajejo zraven ocvirke ali panceto (kar pri nas ne dajemo), vendar je osnova enaka. Drugače pa obstaja oziroma vem da je obstajalo tudi Društvo za priznanje praženega krompirja kot samostojne jedi pa če je kdo tukaj član, ti bo sigurno rade volje dal kakšne še bolj podrobne informacije. lp, Marija

lisicka  

član od: 22.12.2004

sporočila: 650

25. jul 2005 12:00

Jaz tenstan krompir delam podobno kot tjasina mama: V oblicah skuhan krompir ohladim, olupim ter (da je hitreje) kar naribam kot kumare. Na ocvirkih prepražim nasekljano čebulo do zlato-rjave barve, na to stresem krompir, malo posolim, potem pa se to na čisto malem ognju praži.... vsake toliko časa pomešam, nazadnje pa pustim, da se na dnu posode naredi hrustljava skorjica.... Aja, tenstam v teflonski posodi, da ni preveč dela s pomivanjem. LP, zvitorepka

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

25. jul 2005 12:09

Tocno! Na sol sem pa pozabila Kadar ga je delala za mojega oceta, je moral biti zraven vedno tudi poper. Opisala si pa bolje kot jaz, lisicka. Nikakor nisem znala povedati, kdaj je krompir fertik. Evo ja, ko rata na dnu kastrole taka hrustljava skorja. Moja mama ni smela nikoli delati v teflonski posodi ravno zaradi te skorjice - vsi smo strgali dno in se grebli prav za skorjico. Njam in malo nostalgije za starimi cajti, ko sem še doma živela in je mama vsak dan kuhala. Lp, Tjas

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

25. jul 2005 12:09

Kepi! Restan, tenstan, dinstan, pražen ... krompir, kakorkoli ga že kdo imenuje, dela vsak po svoje, je pa to vedno pražen krompir s čebulo. Razlika je v poimenovanju in v malenkostnih odstopanjih pri pripravi. Verjetno je v Prekmurju pražen krompir tudi s čebulo??? Pri nas delamo restan krompir kot Tjaš tenstan krompir - le brez ocvirkov. Včasih, ko kuhamo za kosilo še juho, zalijemo krompir z nekaj žlicami juhe, da je bolj sočen. lp burbonka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti