Rubinasta bazilika

marmeladka  

član od: 15.1.2005

sporočila: 258

19. maj 2006 22:25

Tudi pri nas smo ljubitelji bazilike,ni pa pomembno kaksne barve je.Listke obiram dopoldne ker so zelo aromaticni in vsebujejo veliko etericnih olj. Uporabljam jo za pesto,dodajam k spagetam,zelo radi pa jo imamo umesano z jajci za zajtrk,da ne govorim o paradizniku z mocarelo z dodatkom bazilike in olivnim oljem z balzamicnim kisom-njam njam marmeladka

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

20. maj 2006 9:36

Mara12, luštrek uporabljam za želodčne težave. 3 vejice ga namočim v domače žganje, postavim za nekaj tedno v temen prostor. Moja mami ga uporablja pri kuhanju goveje juhe. Vendar je treba paziti, ker ima zelo močan okus. Zato previdno. Samo en perešček, ki pa je pika na i dobri domači juhi. mimika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. maj 2006 10:30

Vrana, "ta velik" list luštrka kar odtrgaj (lahko ga sproti, po lističih), ostali bodo že rasli. Ima pa rad pognojeno zemljo in ne ljubi suše. Ko boš imela kup listov, je pa super seseklan luštrk (mladio listki), recimo dve jedilni žlici s kupom, vmešani v jajce, posoljeni in popoprani in spečeni, kot frtalja, bi rekli Primorci. Sploh nima hudega okusa. Enako dobro je z melico. Kar pa se tiče bazilike, če trgamo cvetne poganjke, se iz zalistij pod njimi razvijejo starnski poganjki, če postopek ponavljamo, potem je grmiček lep, a ne cveti. Jaz zato vedno pustim tudi nekaj poganjkov v cvetju, za oči. Pa tudi uporabo. Sicer pa tudi cvetoče poganjke porabim. Na veliko različnih načonov. rimljanka

Vrana  

član od: 16.2.2006

sporočila: 620

20. maj 2006 12:35

Ja, luštrek tudi sama uporabljam na omenjeni način. Tisto z jajci je zakon! Pozdravček, pa hvala za odgovore! Vrana

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

21. maj 2006 12:40

Mislim, da pravijo Nemci luštreku "Maggi-Kraut", ker da juhi aromo, podobno Maggi-Wuerze, tistemu rjavemu zvarku, brez katerega si moj stric ni mogel predstavljati juhe. Je pa res, da ga je treba dat samo listic ali dva. V starem ljudskem izrocilu je pa obveljal za afrodiziak (tudi ime v vseh jezikih malo namiguje na uzitek in ljubezen), ampak tega ucinka ne morem potrditi iz lastnih izkusenj, ker ga kaj prida ne maram. Ce bo kdo to trditev lahko potrdil ali ovrgel, ga bomo pa z veseljem brali, ne...:)) lp, proxima

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

17. maj 2007 12:09

Danes sem dobila baziliko. Je taka rdečkasto vijolična in zgleda, da raste dol. Zelo zelo diši. A li veste za katero gre? A je ista kot ste že prej govorili od nje? katti

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

17. maj 2007 19:51

Ali kdo ve? katti

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

17. maj 2007 20:49

Hmmmm... ne bi mogla rečt, da je takšna, ker je še zelo majhna, nič ne cveti. Res pa je, da ima zelo tanka stebelca in je rastlina povešena, barva bo kar ta prava le nič zelene ni vmes- zaenkrat. Teta jo je namreč danes dobila na tržnici, ji jo je "šenkov" in drugega ni vedela povedat kot to, da je bazilika. Hvala za odgovor rimljanka. Bo pa čas povedal, kok si kaj zadela. katti

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

17. maj 2007 21:17

bazlik je nebroj sort, veš. Vsaka pa je zanimiva in dišeča, to je glavno. rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti