Vlaganje rdeče pese

Mikica  

član od: 10.12.2004

sporočila: 37

tema odprta - 19. jul 2005 7:50 | ogledi: 49.222 | odgovori: 7

Živjo!

Na vrtu me čaka kar nekaj rdeče pese in to nameravam vložiti. Ker pa bom to počela prvič, vas prosim za pomoč. Kako jo vlagate ve/vi? Hvala za vse nasvete in lep pozdrav!

Mikica

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

19. jul 2005 8:24

Peso skuham, olupim, naribam in vlozim v kozarce, zalijem z mesanico kisa, zaprem. V vecji lonec dam kuhinjsko krpo, kozarce in zalijem z vodo. Ko zavre, kozarce vzamem iz lonca, zavijem v rjuho in pustim, da se ohladi. Meni je tako najalazje in vso zelenjavo, razen kumaric vlagam na tak nacin. Mesanica kisa po tem receptu: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4153 Lep pozdrav, Klavdija

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

19. jul 2005 8:24

Pesi odreži liste, vendar ne preveč, ker potem izkrvavi. Torej naj kakšen centimeter ali dva listov ostane. Dobro jo operi in skuhaj. Kako dolgo, malo poskusi, če je že mehka. Ne skuhaj je preveč, ker jo boš potem težko rezala. Tudi če jo malo preveč, ni tako hudo. Vsaj po mojih izkušnjah. Shladiti se mora v vodi, v kateri se je kuhala. Hladno olupi (z roko) in izreži morebitne "rane" oz. črne dele. potem jo naribaj. To počnem z ribežnom za zelje. to je tisti, ki mu lahko določiš širino razmika. Ne nareži je preveč tanko (približno 3 mm). Pripravi kozarce, ki morajo biti suhi in daj v vsakega malo (zelo malo) začimb za kumarice. Kis: 1 liter vode, 2 dcl vinskega kisa, 1 žlica soli, 1 žlica sladkorja. Kis zavri, stresi narezano peso skupaj s sokom, ki se je nabral v posodi. Pusti ponovno, da zavre. Premešaj, da zavre vsa pesa in vročo nadevaj v kozarce. Dolij kisa do vrha, zapri, kozarce obrni in jih pokrij z dekco za dan ali dva. Koliko tekočine boš rabila, ti ne znam povedati. približno oceni, koliko pese imaš in potem razmisli, koliko tekočine rabiš, da bo pesa plavala. Ne naredi preveč kisa, saj ga lahko, če ti ga zmanjka, ponovno narediš. Taka pesa je super, ker ni preveč kisla. Pozimi jo lahko malo dodelaš (olje, kis) ali pa ne. Jaz je nikoli. Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 19. jul 2005 08:26:03

tanjatominec  

član od: 8.10.2001

sporočila: 149

19. jul 2005 13:10

Pri vlaganju v kozarce (kot ji kupiš v trgovini) je približno razmerje 0,5 kg zelenjave (kumarice, paprika...) in 3 dcl tekočine (voda, kis, sol in sladokor) tanja tominec

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

2. avg 2005 11:16

Jaz pa zadevo delam takole: Rdečo peso skuham v ekonom loncu (ca. 20 minut oz. dokler olupek lepo ne odstopi). Nato jo olupiš - kar z roko - odrežeš če je kaj grdih bunkic, da je čimbolj gladka in jo nato zrežem samo na polovičke ali tudi četrtine - odvisno od velikosti - če so velike ca. 3-4 cm jih kar cele pustim. Nato jih zložim v kozarce in jih prelijem z vrelo mešanico alkoholnega kisa (30% alkohola) in vode - 1 del kisa + 3 deli vode. V vsak kozarec dam par zrn kumine, pol žličke soli in 1/3 žličke sladkorja. Staša Frank

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

2. avg 2005 15:09

Jaz peso skuham, olupim, naribam, nadevam v kozarce, dodam malo kumine in zalijem z vrelo mešanico 7 dcl vode, 3 dcl kisa za vlaganje, 2 žlici soli in 2 žlici sladkorja. Z dolgimi vilicami malo premešam, da gre iz kozarca ves zrak, dolijem kis do vrha, zaprem in pokrijem z odejo. Mislim, da liter mešanice zadostuje za približno 4 kozarce. Če je v kozarcih preveč pese, ostanejo vmes zračni mehurčki in pesa se pokvari (zavre). Kozarec mora biti, preden zaliješ s kisom, s peso napolnjen največ do 3/4- vsaj po mojih izkušnjah prvega vlaganja, ko se mi je kompletna serija pokvarila. LP, V. Sporočilo je spremenil(a) VilmaS dne 02. avg 2005 15:15:56

anicad  

član od: 16.2.2010

sporočila: 8

19. jul 2014 14:36

Spištovani vsi,ki kdaj koli kaj napišete.

Nisem ravno čisto mlada,pa mi vedno pridr kulinarika prav.Pred tremi tedni sem ulagala rdečom peso in ,ker to ne delam vsaki dan sem pobrskala in prebrala po vaših receptov in potem sem se  odločila.

Skuhala peso ne preveč,vročo olupila ,zrezala na 3mm,zalila z mešanico 3dcl vinskega kisa,7dcl vode,2ž cukra , 2 ž soli .To  vse skupaj se lepo stopi ,zliješ v posodi,čez naribano peso,pustiš nekaj časa  ,da se malo napoji,nič ne mešaj , je v tekočini,ker drugače se ti pesa zdrobi,polni v kozarce  da je tudi v kozarcih tekočina ,zapri.Daj v lonec - pastelizator in ( 90 stopinj čas ,20 minut)

Takole bi ocenila vedno sem vložila dobro letos ,pa je še posebno dobra.

Najraje pa posejem peso ,ki je izjemno temne barve to je pesa bikor.Je res ina med boljšimi vrste pese 

zame seveda.

Vsem en vroč poletni pozdrav

anicad

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

19. jul 2014 15:23

Uf, koliko dopustniške energije sem vložil v zgornji zapis. Pa tudi na dopustu morajo možgani malo migat in tak prispevek pride zelo prav.

Commis débarrasseur

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti