Bambus

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

tema odprta - 18. jul 2005 10:34 | ogledi: 14.114 | odgovori: 37

ima kdo izkušnje z bambusom na vrtu. Rada bi ga posadila kot živo meno. Zanima me, koliko sadik potrebujem za 9metrov dolgo živo mejo? Kako hitro raste? ITD?HVALA!!!

pokrovka  

član od: 21.6.2002

sporočila: 61

18. jul 2005 11:05

Bambus za živo mejo je lahko loterija... Nekatere vrste namreč rastejo izjemno hitro in so zelo agresivne. Če koreninskih grud ne omejiš ti bo bambus zrasel po vsem vrtu in še pri sosedih! Zato se ga večinoma zasadi kar v plastičnih kontejnerjih v katerih ti jih prodajo oziroma v betonska korita/cevi. Potem pa je tu še problem cvetenja! Ko bambus odcveti odmre in moraš vso stvar z sajenjem ponoviti... in ker bi bil tvoj bambus iz istega "legla" ti bi propadla vsa živa meja. Pa upam, da ti nisem s tem priskutila bambusa... ;) LP Tina

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

18. jul 2005 14:49

Tudi mi imamo bambus in ga za živo mejo res ne bi priporočala. Da pa po cvetenju odmre, hm.., to se pri nas še ni zgodilo. Imamo ga okoli 4 leta, pa je isti grm še vedno živ.Morda še ni cvetel? Problem mi je bil spomladi, ko je bilo listje rumeno in suho, nekaj pa ga je odpadlo, in ga je bilo povsod dosti. Cvetličar je priporočal, da ga pustimo, se bo že obrasel, a ker ni in ni pognal novih zelenih listov in je bilo tisto listje res grdo, sem en grm odrezala do tal in kmalu je zrasel nov in lep grm. Drug grm pa sem pustila in se je res obrasel, a bolje se mi zdi, da ga odrežeš na spomladi. Pri nas je ta bambus v sklopu japonskega vrta in je sam po sebi res lep. Za živo mejo, pa res mislim da ne bi bilo dobro.Kot je napisala Pokrovka, je problem s koreninsko grudi, ker se širi in bi ga bilo res povsod dosti.

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

19. jul 2005 22:49

A bi kje na internetu lahko nasla stran, kjer so slike razlicnih sort bambusa? Mogoce kdo ve? V italiji, malo čez mejosem pri nekih ljudeh videla prekrasen bambus, stebla so bila že olesenena, a žico zelena in precej debela, premera cca.5cm. Videla sem pa tudi, mislim da druge sorte bambus, v Ljubljani, ko so bila stebla tanša, a je izredno visok, gost in listnat. To o agresivnih koreninah vem, zato bomo v tla zbetonirali korito. Želim ga pa imeti, ker hitro in gosto raste in bi želela prekriti pogled na skladišča.

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

20. jul 2005 13:01

Jaz bi tudi imela živo mejo iz bambusa, o tem razmišljam že nekaj let, vendar si tega, glede na to kaj sem slišala o agresivnem razraščanju bambusa, nekako ne upam izvesti. Zelo sem vesela, da smo odprli to temo in mogoče se bom tudi jaz opogumila. Dolores

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

24. jul 2005 23:36

POKROVKA hvala, nasla sem vrsto, ki bi jo rada imela. Mogoce ves, kje je najboljsa zaloga pri nas?

pokrovka  

član od: 21.6.2002

sporočila: 61

25. jul 2005 8:53

s katerega konca slovenije si? Slišala sem za neko vrtnarijo/drevesnico na primorskem (za naslov bi morala še poiskati). Ni namreč priporočljivo kupovat sadike npr. na primorskem in jih sadit na štajerskem.... saj veš, prevelik šok za rastlino (mikroklima).... tina

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

25. jul 2005 10:16

sem z Bleda.Sprasevala sem v Rasti, imajo samo en lonec in neko vrsto, ki mi ni, pa v eni scetlicarni v Lj, so rekli, da se bodo pozanimali na borzi cvetja, pa se niso. Upam da je mozno, nasla sem jih na strani, ki si mi jo dala, da jih naroci kaka cvetlicarna, na tej strani, angleski, jih prodajajo. Pa se eno vprasanje-je treba korito, v katerega bom sadila omejiti tudi na dnu? V Gali sem zasledila, da je potrebna samo stranska omejitev? Je 60 cm globoko res dovolj?Korito bo betonsko, ce betobiram tudi tla-kako naredim odvodnjavanja ali mogoce ni potrebno?

pokrovka  

član od: 21.6.2002

sporočila: 61

25. jul 2005 14:22

Jaz se nebi preveč zanašala na cvetličarne. Poizkusi pri ProHorto Strgar (Črnuče, Ljubljana). Oni ti bodo najbolj znali pomagat. Če pa določene sorte bambusa nimajo ti jo bodo pa tudi naročili (samo vsa stvar zna malce trajati). Glede korita: mislim, da ti dna ni potrebno betonirat. Najbolj praktične so vertikalno postavljene betonske cevi (samo skrajšaš jih). Ne vem če si si prebrala kompletno internetno stran www.bamboosourcery.com , oni namreč predlagajo tudi omejevanje koreninske grude s polipropilensko folijo: "Installing a vertical 30-60 mil polypropylene plastic rhizome barrier 22-34 inches deep around the perimeter of the area in which the bamboo is to be contained. The advantage of this root barrier is that even large plantings of bamboo can be surrounded with a single length of plastic with only one seam. Plastic root barrier is superior to cement or metal (cement often develops cracks and metal rusts and requires many seams), is less expensive, and can last 20-30 years."

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

25. jul 2005 14:49

Hvala, zelo si mi pomagala z nasveti. Bom poklicala tudi v ProHorto.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti