Začimbe

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

tema odprta - 18. jul 2005 10:25 | ogledi: 16.931 | odgovori: 28

Kako in za kaj lahko uporabim kurkumo in kardamom? Kaj je bulgur?

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

18. jul 2005 10:47

Kurkuma je super začimba, ki jo lahko daš skoraj kamorkoli, super paše v katerekoli mehiške in indijske zadeve, pa tudi v kake arabske in kitajske. Lahko jo dodaš tudi testu, recimo krhkemu ali tiestemu za samose, da tako lepo rumeno barvo, da vsi najprej skeptično vzamejo prvi kos, ampak, ko pa probajo, pa ne morejo nehat;) V omake, v kruh, v testo, v marinade,... Bulgur je pa podobno kot kuskus, neke vrste grobi zdrob iz posebne vrste žita. Uporabljaš ga kot prilogo, kot kuskus ali riž, za zraven pašejo kake arabske enolončnice, ali pa tudi kak vok bi prav lepo pasal. Naj ma vsaj malo omake, da ne bo presuho. Veri

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

18. jul 2005 13:27

hvala, bom kupila in poskusila.

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

18. jul 2005 14:01

Kurkuma je tista začimba, ki da barvo kariju. Sama po sebi nima bogvekakšnega okusa, ima pa lepo barvo, kot je že povedala Veri. In karijevi mešanici jo dodajajo zgolj zaradi barve. Ima pa kurkuma tudi neke zdravilne sestavine. Ne me vprašat kakšne, vem pa, da jo zelo toplo priporočajo ljudem s cistično fibrozo. V Indiji in ostalih deželah, kjer je kari dnevno na jedilniku, itak ne poznajo cistične fibroze. Kardamom je sladka začimba. Jaz jo vsake toliko dam v kavo. V glavne pozimi, zrno kardamoma in malo ruma. Kavi, ki ti segrejo dušo in telo. Sicer ga dajem v kakšne likerje.

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

18. jul 2005 14:06

Kurkuma ali turmerik (lat. Curcuma longa) je rastlina, ki je doma v tropskem delu jugovzhodne in južne Azije. Sodi v družino ingverjevk in je ingverju zelo podobna. Tako kot pri ingverju se za začinjanje uporablja sveža ali posušena in v prah zmleta korenina. Prah ima intenzivno rumeno barvo in se poleg začinjanja uporablja kot naravno rumeno barvilo. Vonj ima prijeten, sladkast, ki nekoliko spominja na vonj ingverja. Okus je pikanten, rahlo grenak. Vonj in okus sveže korenine sta bolj intenzivna. Največ kurkukme proizvedejo v Indiji. Indija proizvede skoraj celoten svetovni pridelek in porabi približno 80 % svetovnega pridelka. Gojijo je tudi na Kitajskem, v Peruju, na Haitiju in Jamajki. V indijski kulinariki je kurkuma zelo pomembna začimba. Dodajajo jo skoraj v vsako jed, z mesom ali brez mesa. Kurkuma je tudi del vseh curry mešanic. V jugovzhodni Aziji je bolj priljubljena sveža kurkuma. Kulinarike zahodnih dežel (Evrope in severne Amerike) kurkumo redko uporabljajo kot samostojno začimbo. Pogosto je del začimbnih mešanic (curry) in omak ali se uporablja za barvanje gorčičnih past (različnih vrst zenfov). Ni nekega pravila h katerim jedem se dodaja kurkuma razen, da je dodajamo previdno, na začetku kuhanja. V industriji se uporablja kot naravno barvilo za barvanje margarin, masla, sira, sadnih pijač in likerjev. Ne smemo jo zamenjati z žafranom, ki se tudi uporablja za barvanje jedi. Barva, ki jo bo jedi dal žafran bo bolj oranžna kot rumena in okus jedi bo drugačen, kajti kurkuma nima tistega značilnega okusa, ki je lastnost samo žafrana. Kurkuma je tudi preko imena povezana z žafranom, čeprav nimata istih začimbnih lastnosti. Beseda kurkuma izvira iz Arabske besede kurkum, kar je sprva res pomenilo žafran. S časom se je pomen besede kurkuma spremenil in zdaj z njo imenujemo le rastlino Curcuma lunga. V nekaterih evropskih jezikih pride povezava med žafranom in kurkumo še očitneje do izraza, saj nekateri jeziki poznajo izraz »indijski žafran« (nemščina, hrvaščina, francoščina, turščina). Miroslav Vulović Sporočilo je spremenil(a) sarabande dne 18. jul 2005 14:06:24

libra  

član od: 27.3.2004

sporočila: 155

18. jul 2005 21:24

Tole pa sem našla v vrtnar.com o kurkumi, zraven je tudi slika in spomnile se boste, da ste ta cvet že videle v cvetličarni): V tem cvetju je pridih tropske nenavadnosti, ponujajo pa ga cvetličarne domala po vsem svetu. To je kurkuma, ki je ena izmed vrst istoimenskega rodu in je bližnja sorodnica ingverja (Curcuma longa), pikantne dišavnice, katere razvejane gomolje ponuja prenekateri preprodajalec sadno-zelenjadne stroke. Natančno botanično določanje pripadnosti tega cvetja je nepomembno. V redu pa se mi zdi, da večina cvetličark ve, kaj ponuja v svoji prodajalni. Včasih je mogoče kupiti kurkumo kot cvetočo lončnico z enim ali več cvetnimi stebli sredi prišiljenih listov, kar je lahko visoko do 75 cm. ........ Pozdrav.

Marinka  

član od: 3.9.2001

sporočila: 123

19. jul 2005 13:29

Vse začimbe s opisane v Mali enciklopediji začimb (pri receptih). Tam dobite podatke, ki jih želite

slovinkita  

član od: 6.3.2006

sporočila: 248

28. mar 2006 18:18

kje pa lahko kupim kardamom? iščem pa nikjer ne najdem .. slovinkita

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

28. mar 2006 20:00

Kardamom imajo v bolje založenih supermarketih, dobiš ga v nekakšnih strokih in potem ga moraš drobiti v možnarju, ali pa kupiš že mletega. Običajno ga imajo tudi v trgovinah z zdravo prehrano. V takih zelenih škatlicah je pakiran, na sprednjii strani je okence iz prozorne folije. Včasih je pa kje zložen na policah s pripomočki za eksotične kuhinje. Če si iz bližine MB - v Intersparu in trgovini Sonce v Vetrinjski ulici ga imajo zagotovo. Mamamia mamamia

karlina  

član od: 20.6.2010

sporočila: 11

17. feb 2013 20:21

No, da malo oživim tole temo: zanima me, kje bi dobila madras curry prašek (oz. če se ga lahko zamenjam z "navadnim" karijem). Nisem ga namreč še zasledila na policah, bi ga pa rabila...

Pa še, če sem prevelik optimist, ker bi rabila svežo korenino kurkume(ja, saj vem, sem)? No, ali pa vsaj posušeno? Imam namreč ogledan en kul recept, kjer se rabi, a bi lahko nadomestila s kurkumo v prahu? Ker če kaj prav vem tako ali tako nima zelo izrazitega okusa, le barvo? 

Hvala!

karlina

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

17. feb 2013 20:25

Madras curry lahko kupiš v Cooperativi v Trstu, od firme Sharwoods. Če rabiš detajle, me kontaktiraj. In ne, ni zamenjave, ker so surovine čisto druge.

LP



Drejček

Sporočilo je spremenil(a) drejcek dne 17. 2013 20:26

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti