Kisla repa in kislo zelje

neznan uporabnik
tema odprta - 27. okt 2000 10:02 | ogledi: 15.897 | odgovori: 15

Rada be imela kakšne neobičajne recepte za jedi iz kisle repe in kislega zelja.

Pozdrav! Špela

neznan uporabnik

3. nov 2000 10:18

Pri nas doma se pozimi kislo zelje in kisla repa veliko uporabljata - kot solata. S kuhanjem namreč izgubita vse koristne zadev in tudi okus. Solato pa pripraviš vedno malo drugače. Nekaj idej: sveža (zmrznjena) zelišča, veliko česna, nariban korenček, narezane kisle kumarice, stolčene brinove jagode, jabolka, majoneza, gorčica, bučno olje, itd.

neznan uporabnik

7. nov 2000 16:36

Kislo repa s pire krompirjem 50 dag kisle repe ali zelja skuhamo v ekonom loncu v zelo kratkem času. Dodamo list lovorja in jušno kocko. Pire krompir lahko naredim iz vrečke ali pa iz kuhanega krompirja. Repo odcedim in jo dodam krompirju. Dobro zmešam in prelijem z popraženimi ocvirki. Kislo repo naredim tudi v golažu, posebno če mi je ostal od prejšnjega dne. Kuhano repo odcedim in jo zakuham v ostanek golaža. Malo pustim prevreti in to je nova jed, ki je zelo dobra. Enako naredim s kuhanim kislim zeljem. marinka on 07 Nov 2000 22:06:32 marinka on 07 Nov 2000 22:25:25 Edited by - marinka on 08 Nov 2000 08:20:42

neznan uporabnik

9. nov 2000 21:21

Lep pozdrav! Jesen in zima - čas za kislo zelje in kislo repo. Običajne jedi, predvsem jedi iz naąe narodne kuhinje so verjetno bolj ali manj znane in običajne po naših domovih - tako predvidevam. Bi se dalo pripraviti kaj posebnega, neobičajnega za našo kuhinjo? Malce sem prebrskal, preizkusil in mislim, da bi kar bilo: torej moj predlog, ki pa ga lahko vsak nekoliko prilagodi je: "Kislo zelje v solati z svežim paradižnikom in papriko". Za 4 osebe potrebujemo: 500g kislega zelja (če je prekislo in preslano, ga operemo v hladni vodi); 2 čajni žlički sladkorja; 1 sveža paprika, 2 srednje debela paradižnika; srednje debela čebula; če je potrebno 1 žlička kisa; sveže mleti črni poper; žlica sveže naribanega hrena; 2 žlici kisle smetane, 2 žlici jogurta; mleta paprika. Kislo zelje damo v skledo, ga sladkamo in dobro premešamo. Očiščeno papriko narežemo na rezance, paradižnik in čebulo na kockice, ter vse to zamešamo z kislim zeljem. V lončku zamešamo hren, poper, jogurt in kislo smetano, če je potrebno lahko dodamo še kis, prelijemo preko zelenjave in nežno premešamo. Pokrijemo in pustimo počivati od 15-30 minut, nato potresemo z mleto rdečo papriko (po želji lahko tudi z ostro) in serviramo. Poleg se izredno poda grobi polnozrnati kruh (s semenjem ali rženi) ali ajdov kruh z orehi in nek topel napitek (npr. bela žitna kava) Na porcijo(brez kruha) cca 5g beljakovin; 4g maščob; 11g ogljikovih hidratov; 95 kcal; 9 mg holesterola. Kljub dodanemu sladkorju je jed primerna tudi za bolnike s sladkorno boleznijo, za splošno zdravo prehrano - pomembna je samo še ustrezna količina kruha. Obilo veselja in dober tek! dietetik Edited by - PINHAS on 09 Nov 2000 21:24:29

neznan uporabnik

20. nov 2000 18:36

Še eno sporočilo na to temo! V razni literaturi je še kar nekaj materiala na kislo zelje, za kislo repo, pa razen popolnoma običajnih (domačih) jedi, kar ne najdem ničesar. No pa še en predlog, kako lahko pripravimo kislo zelje (pozor to ni recept, samo splošni opis), da bo nekoliko drugačna pa vendar enkratna jed. Posebej skuhamo riž ali ješprenj ali piro ali ajdovo kašo; posebej spražimo čebulo in meto meso, nato pa nalagamo v nepregorno posodo plast kislega zelja, plast kuhanega žita ali riža, plast spraženega in začinjenega mesa. To ponavljamo dokler posoda ni polna. Prelijemo z mešanico jajca, kisle smetane in jogurta ter zapečemo. Ogromno možnih acij, resda v začetku nekoliko več dela, ko pa jed prepekamo lahko malce počijemo. Bogato z prehranskimi vlakninami, z maščobo pa toliko kolikor želimo dati. Dober tek!

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

18. sep 2002 22:14

Še eno sporočilo Pri nas doma imamo kislo zelje pozimi velikokrat na jedilniku in sicer kot solato in sicer zelje narežeš na rezance, dodaš malo olja, sesekljano čebulo in začiniš z malo vegete. Mislim, da vam bo všeč pa dober tek! LP Marjana

karolina14  

član od: 1.12.2009

sporočila: 6

6. jan 2010 15:20

ZANIMA ME ČE VE KDO KAKO SRBI KISAJO ZELJE ,DA OSTANE LEPO BELO IN GA POTEM REŽEJO ZA SALATO ? karolina14

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

6. jan 2010 15:49

To bi znala bit turšija, recept je v bazi. Mamamia

mamamia

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

6. jan 2010 16:00

e, to ne vem. Vem pa kako najraje sama jem kislo repo in zelje. To je z bučnim oljem ;) bannanna_v_slo ;)

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

8. jan 2010 10:39

Nekoč sem jedla musako s kislim zeljem. Bila je božanska. Na žalost recepta nimam. Ampak če tudi sicer pripravljaš musako, ne bi smelo bi t težav Ups, sem šele sedaj videla kako prastara tema kako srbi kisajo zelje pa tudi jaz ne vem Noa Sporočilo je spremenil(a) Noa dne 08. 2010 10:40

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

10. jan 2010 14:37

Tudi sama delam musako s kislim zeljem in je res enkratna, recept je pa v bazi pod ZELJNA ZLOŽENKA S SIROM. Res dobra stvar. buča

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti