Pomanjkanje železa - prosim za pomoč

Nelly  

član od: 29.10.2003

sporočila: 264

15. okt 2005 17:02

Pinka, kupi konjsko pljučno pečenko. Mesar naj ti jo nareže na zelo tanke zrezke. Vsak dan enega na hitro popeci (sol, poper in na zgornjo stran iztisni veliko česna). Ta tanek pečen zrezek skrij med dva tenka kosa polnozrnatega kruha in to pojej, zdraven grizljaj Tvojo najljubšo zelenjavo. Če v začetku ne moreš pojesti celega zrezka, pa začni s četrino in tako postopno povečuj količino. Privadila se boš na okus. Moja prijateljica se je ravnala po tem nasvetu in krvna slika se ji je izboljšala že po slabem mesecu. Nelly Sporočilo je spremenil(a) Nelly dne 15. okt 2005 17:03:17

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

16. okt 2005 13:12

Pozdravljene, me je kar malo stinilo ko sem videla da se je ponovno odprla tema, ki sem jo jaz odprla. Doma me še čaka napotnica za pregled železa in pol škatle foruma leka, ki jo kar iz dneva v dan odlašam. Je pa res, da sem jedla malo pršuta in hrenovko. Nelly, hvala za nasvet ampak tale konjska pečenka je pa za zdaj še prehuda!

Nikita  

član od: 21.6.2004

sporočila: 285

16. okt 2005 14:00

Kaj pa na to da bi pripravljala hrano v železni posodi si pomislila? Nikita

artepa  

član od: 29.12.2005

sporočila: 4

4. jan 2006 12:50

Pred kratkim sem brala v enem od znanstvenih člankov, da je za absorbcijo železa pomemben vitamin C. Tako, da le tablete z železom niso dovolj, potrebno je sočasno uživanje živil bogatih z vitaminom C (sadje,zelenjava). Dober vir železa je seveda rdeče meso, ki ga pa ne ješ, zato je zelo priporočljiva soja, špinača, suho sadje, rdeča pesa. Vpliv soje na povečanje železa v krvi je razmeroma hiter, po 2-3 kratnem sojinem obroku (najbolje kuhana v obliki juh, omak, prilog, v rižoti) že po nekaj tednih. Izkoristek vitaminov in mineralov je bistveno večji iz hrane, ki ima tudi druge pozitivne učinke, zato, če je le mogoče raje uživaj tako zelenjavo in sadje kot, da jemlješ tablete. S tableti mečeš denar skozi okno, dolgotrajnega učinka pa tudi ne bo. artepa

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

4. jan 2006 13:16

Meni je zdravnica rekla naj ob tem ko vzamem tableto, spijem še kozarec limonade ali pomarančnega soka in zadeva preverjeno deluje. V enem mesecu se je stanje zelooo izboljšalo. Marjetica

selce  

član od: 4.11.2004

sporočila: 74

29. jan 2006 21:50

pridno sem prebrala vse nasvete=uboge vegaterianke=naj vam opišem problem ,,ki sem ga imela z mojim sinom takrat starim leto dni sedaj 25let.zaradi slabokrvnosti sem mu morala dajati tablete, po ponovnem pregledu krvna slika ni bila nič boljša in me je zdravnica okarala ,češ da mu nisem dajala tablet,mene je ta kritika zelo potrla ,k sreči je ta pogovor slišala starejša medicinska sestra in me potolažila naj se ne oziram na kritiko saj nisem jaz kriva da otrok ne presnavlja tablete in gredo z blatom ven .dala mi je čudovit nasvet, naj mu večkrat na dan dam piti pristni kakav ,takega ki se skuha .Pridno sem ubogala in rezultat po 10 dneh brez tablet samo s kakavom je bil fenomenalen. toliko da boste vedele ,da 1 leto star otok pač še ni mogel jesti nevem kakšnega mesa in piti teran.. lp selce

Sasenka  

član od: 5.9.2005

sporočila: 252

29. jan 2006 22:21

Jaz sem si krvno sliko odlično izboljšala s spirulino. Kake štiri sem bila slabokrvna, vendar ravno toliko nad mejo, da še ni bilo panike (hemoglobina okoli 100), prekipelo pa mi je, ko so me dvakrat zapovrstvo zavrnili na transfuzijskem zavodu, kamor so me klicali, če pridem darovati kri, ker imam "pomembno" krvno skupino. Pred leti sem redno darovala kri, potem pa so se očitno moje zaloge železa počasi izpraznile, sploh ker tudi sama skorajda mejim na vegetarijanstvo (od mesa sem občasno jedla le belo meso, ker mesa enostavno nisem marala). No, potem sem se pa odločila, da poskusim s čim "naravnim". Ker pese itak dovolj pojem, ravno tako suhih marelic in sliv (ki tudi vsebujejo dovolj železa), sem po posvetovanju s kolegico farmacevtko poskusila s spirulino v obliki tablet (dobi se pa tudi v prahu). Verjamete ali ne, v slabem letu sem prišla na celih 132 hemoglobina (ravno tako izmerjeno na transf. zavodu leto, pred dobrimi štiri sem ga imela pa 122 - oboje so mi izmerili ob darovanju krvi). Uau, moram reči, da skorajda ne morem verjeti, ampak tam bodo pa že vedeli, saj so stručkoti. Toplo priporočam spirulino. Naj pa pri tem opozorim še na to, da je železo v rastlinah drugačne oblike kot v mesu in se zato tudi drugače presnavlja in absorbira, zato tudi tisti vegetarijanci, ki so slabokrvni in si želijo pomagati z uživanjem ustreznega sadje in zelenjave, niso vedno uspešni pri tem početju.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

30. jan 2006 9:33

Kaj pa priporočate, če imam poleg mejnega števila rdečih krvničk še blazno nizek pritisk. Normalno (zame seveda, da ne bo pomote) je 89/65. Pa ne mi rečt, da naj se začnem nalivat s kavo, ker pri meni ne deluje... Loni Makaroni

kažotk  

član od: 22.7.2005

sporočila: 62

30. jan 2006 9:41

Znanka mi je povedala, da se neka zdravnica ukvarja s prehrano po krvnih skupinah, baje da krvna skupina določa kakšno prehrano telo potrebuje. Obstaja tudi knjiga sicer nevem naslova, tako da si lahko tam preberete ali za vas drži, moraš pa vedeti kakšno krvno skupino imaš. Moje mnenje je da se je raznoliko hrano in to v mejah normale, brez pretiravanja, potrebno je prisluhnit telesu kaj potrebuje. Za izboljšavo krvi je dobro tudi jajce z mlekom, pa teran, rdečo peso, korenčkov sok in sok ali čaj iz koprive. Tako kot je že prej omenila gospa je pitje koprivnega čaja super stvar, saj ga lahko piješ celo leto. Splača se delat enomesečno kuro in to spomladi, ko se kri začne prenavljat,to sem provala tudi sama in sem se počutila super, po 14 dneh se mi je začela čistiti tudi koža. Letos pa sem začela tudi z eno prečiščevalno enomesečno kuro in sicer s čajno mešanico koprive, rmana in ognjiča, tako da si bom prečistila vse notranje organe. Za vegetarijanstvo pa je odločitev vsakega posameznika, v primeru da nastopijo težave s krvjo potem nekaj ni v redu in se je potrebno vprašati zakaj je do tega prišlo. Morda pa res niso vsi za vegetarijanstvo. kažotk

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

30. jan 2006 10:17

Loni je napisal/a:
blazno nizek pritisk. Normalno (zame seveda, da ne bo pomote) je 89/65. Pa ne mi rečt, da naj se začnem nalivat s kavo, ker pri meni ne deluje... Loni Makaroni
Tudi jaz imam večkrat tako nizek pritisk.Če ga imam 100/60 je zame normalno,žal pa je večkrat nižji. Alkohola in kave ne pijem.Menda ureja pritisk čaj bele omele,moram še poskusit.Pravijo pa,da ljudje z nižjim pritiskom živimo dlje.A kaj ko sem večkrat kot ožeta cunja. Vesna Leben

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti