Nizki fižol

Clek  

član od: 17.1.2005

sporočila: 33

13. jul 2005 9:15

Jaz pa vlagam stročji fižol tako, da ga prvo skupam v vodi kateri dodam 1-2 žlici soli na pribli. 2 kg fižola, vode pa nalijem da je fižol pokrit. Potem posebej skuham v razmerju 1:4 kisa za vlaganje in vode dodam 3 žlice sladkorja in še eno žlico soli. Kuhan fižol polnim v kozarce in zalivam z vročo tekočino. Kozarce dobro zaprem in jih obrnem okrog ter položim na deko. Pasteriliziram pa ne zato, ker je oboje zelo vroče kot fižol tako tudi tekočina. Po tej recepturi mi ratajo že dve leti in ni preveč kisel, je pa res, da takrat ko pripravljam solato ne kisam več. Sem pa zdaj tudi delala paketke iz graha, stročjega fižola in korenčka. Vse skupaj sem podušila do srednje mehkega in ohlajeno spakirala v vrečke za v skrinjo. Take paketke uporabljam takrat ko želim recimo polivko za testenine popestrit z malo zelenjave, to zmes dodam k mletemu mesu recimo. Sem pa nekaj korenčka na začetku naribala, da je spustil malo barve, da ni tak bledo. Popražila sem na olju, dodala pa nisem nič soli. Clek

SABIAN  

član od: 3.2.2004

sporočila: 110

13. jul 2005 21:48

Poskusite še po tem receptu: v 5 l slane vode skuhaj fižol, ga daj v kozarce, v vodo pa dodaj 2 dcl kisa za vlaganje. S to vodo zaliješ fižol, zapreš in postaviš na pokrov. Pokriješ in počakaš, da se ohladi. Tak fižol je primeren a vse jedi.in verjemite mi, da se ne pokvari, ker ga tako že leta vlagam.Je pa priporočljivo, da se fižol ne skuha čisto do mehkega, ker se kuha še potem v kozarcu. Lep dan in čimveč užitkov v vlaganju, Sabina

sergeja  

član od: 26.7.2002

sporočila: 19

14. jul 2005 11:49

Jaz sem letos stročji fižol vložila malo drugače. Uporabila sem recept za zelo dobro solato: 1 kg čebule, 1kg rdeče paprike, 1kg rumene ali zelene paprike (ali vsake pol), 1 kg paradižnika, 2 dcl olja, 2 dcl kisa za vlaganje, 5 žlic sladkorja (lahko tudi manj) in 2 žlici soli. Vso zelenjavo narežemo na rezance. Na olju najprej prepražimo čebulo, da postekleni. Dodamo papriko; ko se omehča, dodamo še paradižnik, kis, sladkor in sol. Kuhamo pol ure, lahko tudi manj in damo vroče v kozarce. Jaz vedno tej solati dodam še 1 kg fižola v zrnju, letos pa sem dodala stročji fižol. Odlično je. Naj še dodam, da tekočine ni veliko; solata je bolj gostljata, a je odlična. Izjemno se prileže k jedem na žaru in sploh k mesu. Doma pa si jo včasih privoščimo kar s kruhom in kakšno rezino sira. Aha - osnovni recept zadostuje za približno 6-7 kozarcev; jaz pa navadno delam trikratno količino. Sergeja Javornik

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

15. jul 2005 7:10

Sergeja, tudi jaz sem lani delala to solato s fižolom v zrnju. Bila je odlična in zato jo bom tudi letos. Čakam, da bo paprika najcenejša. POskusila bom tudi tvoj recept, ker imam zelo rada fižol v zrnju. Upam samo, da stročjega fižola ne bo pobrala plesen preden bo sezona vlaganja paprike. poleg te sem lani naredila še eno podobno solato. Vsebovala je korenček, bučke, čebulo, papriko, paradižnik. Bila je odlična. To potem včasih jem v službi za malico. Črn kruh in ta solata na njem. Njam. Mimika

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

15. jul 2005 14:03

Jaz delam nekaj podobnega, samo ne na kislo. Zelenjavo pač zdušim in jo po principu vroče na vroče dam po kozarcih. Postrežem kot hladno večerjo z kruhom - lahko pa seveda pogrejemo. Idealno pa mi je za h krompirju in nimaš časa za zelenjavno prikuho. Odpreš kozarec pa je. Lumpica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti