Nizki fižol

ajta  

član od: 4.4.2004

sporočila: 91

tema odprta - 6. jul 2005 22:09 | ogledi: 12.145 | odgovori: 15

Zanima me, kako spravljate nizki fižol. Zdaj ga je namreč toliko, da ga je kar hitro treba spravit v skrinjo. Ga prej prevarite?...Prosim za ideje.

Kaj pa korenček, bučke, kolerabico...itd?

Prosim povejte svoje izkušnje s tem.

Lp

Lp, pikapoka

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

7. jul 2005 7:46

Zelenjavo je treba blanširati pred zmrzovanjem. POmembno je, da jo zelo hitro ohladimo in potem v skrinjo. Najhitreje je ohladimo z vodo. Sicer dam nekaj stročjega fižola tudi zamrznit, da ga imam za juhe, večinoma ga pa vložim v kozarce za solato. Pazi, da ga ne boš preveč skuhala. Korenček pripravim za zimo takole: narežem ga na kocke, blanširam in v skrinjo.Uporaben za zelenjavne juhe, rižote, predvsem pa za francosko solato. Za priloge ga pripravim v obliki dolgih paličic (korenček 2x prerežem). Kolerabice ni toliko, da bi jo konzervirali. Pojemo svežo. Bučke popečem na oljčnem olju, ohladim, dam v skrinjo. Ali pa popečene vlagam.

ZLATA  

član od: 31.3.2005

sporočila: 100

7. jul 2005 10:43

Stročji fižol vlagam samo v kozarce in ga uporabljam tako za solato ali v omaki. Če delam omako ga splaknem, da ni kisel. ZLATA

ajta  

član od: 4.4.2004

sporočila: 91

7. jul 2005 10:50

Hvala za izčrpna odgovora. Kako bi pa bilo, če bi dala fižol kar surov v skrinjo? Bi bil ˝ceglav˝? Lp, pikapoka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

7. jul 2005 11:36

Mi stročji fižol blanširamo, preden ga damo v zamrzovalnik, se potem pozimi hitreje skuha. Korenje in drugo zelenjavo pa spravljam na dva načina: naredim jušne šopke (korenje, koren peteršilja, koren in list zelene), drug način pa je, da naribam korenje, peteršilj in čisto malo zelene, dodam še na drobno sesekljan por in spravim v manjše vrečke. Pozimi to dodajam nekaterim omakam, ali pa uporabim za zelenjavno juho. Na olivnem olju preražim drobno sesekljano čebulo, dodam ribano kašo ali rezance, včasih na kocke narezan krompir, pa grašek (lahko tudi cvetačo ali brokoli, kdor ima rad), prepražim, dodam vsebino vrečke, jušno kocko (ali pa samo sol, če je ne uporabljate), premešam in zalijem z vodo, da je juha primerno gosta. Skuham, da so vse sestavine mehke in preden postrežem potresem še s svežimi zelišči (zeleni peteršilj, drobnjak). Morda sem komu dala idejo. Mamamia mamamia

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

7. jul 2005 12:21

Jaz nikoli ne blanširam zelenjave za v skrinjo ,Narežem na kose in zmrznem,ko potrebujem dam kuhat v mrzlo vodo da počasi zavre. lp goga

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

7. jul 2005 14:16

Baje je treba blanširati zato, ker se tako vitamini v skrinji bolje ohranijo.

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

7. jul 2005 19:48

Zlata, lahko zaupaš recept za vložen fižol? LP, Stanka

ZLATA  

član od: 31.3.2005

sporočila: 100

8. jul 2005 8:13

Fižol skuham v slani vodi (soliš po okusu, tako kot ga skuhaš za takoj pojest). Malo preden je fižol skuhan (spet poskuših) vliješ 1/2 dcl kisa za vlaganje (to je količina za 5 l vode) in naj vre še 5 minut. Takoj napolniš kozarce s fižolom in zaliješ z vodo v kateri se je kuhal fižol in zapreš z alu pokrovči in zaviješ v deko. Tako vložen fižol mi je najboljši, ker ni preveč kisel, če pa je premalo pa itak dodaš kis, ko delaš solato. Če ga pa uporabljam za omako, ga predhodno samo sperem. lp, ZLATA Sporočilo je spremenil(a) ZLATA dne 08. jul 2005 08:22:03

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

8. jul 2005 11:25

Pošiljam ti svoj recept za vlaganje stročjega fižola. V forum sem ga že enkrat napislala pa vendar.. Vlaganje stročjega fižola 1 kg stročjega fižola 1 l vode 1 žlica sladkorja 1 žlica soli 1 dcl vinskega kisa Fižol na pol prekuhaš z vodo, sladkorjem in soljo nato dodaš še kis. Še toplo daš v kozarce (najboljši so z navojem) in cca 1/2 ure pasteriziraš v električni pečici na 150 stopinjah C. Nato kozarce iz pečice zložiš na debelejšo oddejo in pustiš, da se počasi ohladijo. Upam, da ti bo uspelo, meni je še vedno. LP Marjana

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

8. jul 2005 16:48

Zlata in Dalsi, hvala! Glede na to, da mi predlani ni najbolj uspelo pri vlaganju stročjega fižola, se tega lani sploh nisem lotila. No, letos pa poskusim po vajinih receptih! LP, Stanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti