Celiakija - kaj zdaj?

kleo  

član od: 21.10.2008

sporočila: 397

3. dec 2008 21:03

tisti ki imate celiakijo. Kako ste ugotovili oz, kakšni so bili simptomi te bolezni? Kje se delajo testi za ugotavljanje celiakije - za otroke. kleo

Mijan  

član od: 30.12.2006

sporočila: 554

3. dec 2008 21:16

Za hčerko moje sodelavke, ki je imela ob izbruhi bolezni 4 leta vem, da so se znaki, da je nekaj narobe pokazali tako, da je imela cel mesec mehko, zelenkasto ali rumenkasto obarvano blato, postala je zelo brezvoljna, utrujena... Otroški dispanzer je zelo hitro posumil na celiakijo, tako, da so bili starši že po 2 mesecih od izbruha bolezni soočeni z diagnozo. Spomnim se, da so ji v anasteziji opravili tudi gastroskopijo. Sedaj je punčka po letu in pol, po strogi brezglutenski dieti brez kakršnih koli težav. Se je pa brezglutenske diete potrebno držati celo življenje. Mijan

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

4. dec 2008 10:52

Meni so sicer celiakijo odkrili v "starosti" (28 let) in so v glavnem vsi zdravniki menili, da sem zanjo prrestara, je pa zadnje čase tudi v odrasli dobi pogosta. Lahko so prebavne motnje, napihnjen trebušček, suhe noge... pri meni pa je bila glavna slabokrvnost. Nevem, kakšne probleme imate, ampak prvi test je vsekakor kontrola krvi na protitelesa za celjakijo. Šele če je ta test pozitiven se odločijo za biopsijo črevesne sluznice z gastroskopijo. Če se zdravnik s tabo in tvojim sumom ne strinja in ti odvzema krvi noče predpisati se pa menda v večjih lekarnah dobijo testi za ugotavljanje celjakije.To lahko potem opraviš kar sama doma podobno kot si sladkorni bolniki kontrolirajo nivo sladkorja. Meni je otroška zdravnica brez problema testirala otroke, tako da poskusi. Lp patka

ak84  

član od: 20.8.2004

sporočila: 31

15. feb 2010 23:22

Spet odpiram temo... So me preusmerili sem - ne vem, kako da se sama nisem spomnila pobrskat :P. Rada bi, da celiakaši malo poklepetamo in izmanjamo izkušnje o receptih iz kulslo. Večina receptov, ki sem jih poslusila (sploh peciva, omake, torte), pride v poštev za nas, če samo zamenjamo 'navadno' moko z BG. Pri nekaterih receptih so potrebne majhne zamenjave, popravki (medvedje šape sama delam tako, da piškotov ne prepognem na pol, ampak da dam dva 'krogca' enega na drugega, vmes pa marmelado). Če ima še kdo kakšne nasvete se priporočam.

Monika7  

član od: 22.8.2010

sporočila: 201

26. avg 2010 16:24

Meni so tudi odkrili celiakijo po 5h letih bolečin v želodcu. Moja takratna osebna zdravnica je samo pisala rupurute, češ da je visoka želodčka kislina. Nič se ni videlo na krvnih preiskavah, ali pa ni vedela kaj gledat. Ko pa sem zahtevala napotnico za gastro-enteriologa v Mariboru, pa me je ta poslal na ultrazvok, gastroskopijo in krvne preiskave. Samo na biopsiji tkiv (v sklopu gastroskopije) se je videlo, da imam celiakijo. Na krvnih ni nujno da se vidi. Prav tako je mala možnost dedovanja bolezni oz lahko preskoči rod ali dva. Takrat sem se lepo zahvalila osebni zdravnici za vso pomoč, ki mi jo je naklonila vsa leta gimnazije (in še prej osnovne šole) ter dvignila kartoteko. Življenje s tem mi je po ene letu postalo malo lažje, sploh zaradi tega, ker ima od fanta oče tudi celiakijo in ko jem tam kosilo sem brez skrbi. :) Velikokrat tudi jem zunaj, saj v Mariboru obstaja imenitna restavracija, Villa Rustica, kjer imajo za nas pester izbor testenin in omak za skoraj isto ceno kot ostali (dodatek 50c računajo za testenine). Obstaja tudi pekarna v Lescah, ki se ji reče Lincer. Ta je specializirana za brezglutenske izdelke in vsak četrtek razvaža po Sloveniji zastonj. Hrana sama je zelo dobra in pestra izbira. V Hočah pa obstaja pekarna Pika Nogavička, kjer naročujem brezglutenske torte. Pri kuhanju sploh ni problem, zelo rada uporabljam gustin. Tudi riževa moka zna lepo zgostit, in nasploh jo imam rada za palačinke. Ampak vedno dam eno jajce več, kot pa pri navadnem testu. Pri pečenju pa vedno dam kake 50g manj moke, kot pa piše, drugače pa kar po receptih. Moko pa kupujem v Avstriji za 1,60€ na kg, kar se mi zelo splača, ker rada pečem. Tudi biskvitno testo za torte naredim brez problema. Tudi kruh v kruhomatu sem že pekla po navodilih rumenega paketka (mislim, da celiax) in zelo lepo rata. Edino kar me je strah delat je kvašeno testo za krofe. Ne vem katero moko lahko uporabim, kak bi bil postopek in podobno. Ne bi rada metala stran testa, če ne rata, kajti to sem že in mi je blo škoda, glede na to kako draga moka je in vse. Ima kdo kakšne nasvete glede kvašenega testa? Se sploh da delat? Monika7

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

26. avg 2010 20:37

Ja da se delat, ampak ni za primerjat z običajnim. Sama sem mislim, da petkrat delala krofe, večkrat pa naredim potico, ali zavitek iz kvašenega testa. Na začetku mi je bilo komaj užitno, sedaj pa,ko sem že skoraj pozabila okus glutenske hrane sem z izdelki zadovoljna. Potico in zavitke delam iz moke Schar Mix B, krofi pa so mi najbolje ratali letos ko sem jih delala iz te nove univerzalne Sparove moke. patka

Monika7  

član od: 22.8.2010

sporočila: 201

27. avg 2010 14:46

Kako pa si jih nardila? Je kaka posebnost glede razmerja na kar bi mogla pazit? Oprosti, da sem tako tečna, ampak že tako dooolgo nisem jedla kaj kvašenega (z izjemo kruha) da se mi prav cedijo sline ko grem mimo pekarne... Monika7

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

27. avg 2010 17:26

Krofe sem delala po običajnem receptu, testa nisem nič vzhajala, ampak ga takoj razvaljala in izrezala krofe ter jih pustila kar precej časa vzhajat. Ne me vprašat koliko, ker nisem gledala na uro. Ppotem sem jih, ko so bili kar precej vzhajani normalno ocvrla. Ne pričakuj lepih krofov z venčki, da ne boš preveč razočarana. Niso lepi, a meni so bili dobri. In ne sploh nisi tečna in me nič ne moti če vprašaš, saj kar vem rada pomagam. Če boš želela recept za potico in zavitek ti ga tudi lahko pošljem, samo boš morala malo počakat, ker imam sedaj ravno ful gužvo v službi in doma, tako, da lahko tam nekje čez teden do dest dni. patka Sporočilo je spremenil(a) patka dne 27. 2010 17:33

Monika7  

član od: 22.8.2010

sporočila: 201

27. avg 2010 17:59

joj to bi se pa fuuuul priporočla za recepte. Kak jih pa polnim? A ko jih izrežem jih pol kar skupaj nardim polovičko, marmelado, polovičko in potem komaj vzhajam? Monika7

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

27. avg 2010 22:37

Ne jaz sem jih delala tako, pa so se mi vsi odprli in to je bila v bistvu edina greška. Najbolje, da jih kar malo bolj na debelo zvaljaš, zrežeš in solo ocvreš, ter polniš marmelado ko so cvrti. Meni so sicer vedno bili ljubši s cvrto marmelado, a brezglutenski so se mi odpirali. Verjetno bi morala malo dodoelati recepturo in bi mogoče uspeli. Če želiš recepte ti jih lahko pošljem po mejlu, sem sedaj videla, da imam shranjene v eni mapi. So pa v istem sklopu še nekateri drugi BG recepti, sam ne znam poslat samo tistih ki jih želiš. Mogoče ti pride še kakšen drugi prav. Če želiš sporoči meil. patka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti