Celiakija - kaj zdaj?

Natassa  

član od: 29.1.2003

sporočila: 97

tema odprta - 6. jul 2005 9:18 | ogledi: 30.285 | odgovori: 94

Očetu so pri 70+ postavili diagnozo celiakija. Sedaj se ubadamo s tem, kaj lahko je in kje se te stvari da kupiti. Zaenkrat sem bila samo v DM, vsi proizvodi (kruh, testenine, moka, prigrizki) so precej dragi. Zanima me, koliko je treba pri običajnih jedeh paziti na vsebnost glutena.

Kako rešujete prehranjevanje zunaj? V kratkem naj bi šel oče v toplice (prestal je operacijo srca) in tam nimajo diete za celiakaše. Po mojem se kljub vsemu da, če se bo odpovedal kruhu, testeninam, omakam z moko. Kruh lahko že svoj prinese, ni problem. Kakšne so kaj vaše izkušnje?

Imam kruhomat, nisem pa še poskusila speči kruha zanj (živimo daleč narazen). Je potrebno kaj posebaj paziti, ker je moka drugačna? Iz katere moke najbolje uspe? Trenutno mu mama na roke peče koruzen in ajdov kruh z mešanico Mix B, pa je precej zbit.

Prebrala sem, da se da kombinirati z drugimi mokami, riževo moko, koruznim škrobom (je to gustin?).

Vaše izkušnje, prosim.

Natassa

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

6. jul 2005 10:31

V temi aparat za peko kruha so veliko govorili o celiakiji in o različnih mokah, mislim, da so hvalile neko Feniaks ali nekaj podobnega, ki pa jo kupuješ pri nekem uvozniku na veliko, jo pa pripelje na dom, verjetno bi se splačalo, ker je cenejša. Ker nima nihče s tem problemov, ne vem točno. Ima pa jo ena sodelavka in vem, da lepo normalno živi, samo kruh si vedno prinese svoj, pa testenine tudi. Sploh so pa ajdove testenine njami;) strojček za testenine bi se vam definitivno splačal, kruhomat pa seveda tudi, pa tega tako že imate. Veri

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

6. jul 2005 14:13

Moj brat ima celiakijo od rojstva. Včasih je boljše, včasih slabše. Trenutno je boljše, tako, da poje kak košček belega kruha, ki ga obožuje (še posebej, ker ga kot otrok ni smel jesti). Včasih je bil res problem za bolnike s celiakijo. Jedel je samo koruzni kruh, ker kaj drugega ni bilo na razpolago. Pa jedi z ajde, ješprenja, riža ... za zgoščevanje juh in omak pa koruzni škrob. Zdaj obstaja kar nekaj vrst moke - ena se imenuje Celiax in se dobi v lekarni, za druge se žal ne spomnim. Testenine, ki jih je, so znamke Dr. Schar in se dobijo v Mercatorju. Ker je teh bolnikov kar nekaj, so poskrbeli zanje tudi po zdraviliščih in bolnicah. Lani je bil v bolnici in je dobil posebno hrano za celiakijo - ajdovo kašo, ješprenj ... Kolikor vem, je tudi v zdraviliščih poskrbljeno za take in drugačne bolnike. Če gre v restavracijo, si pač naroči tisto, kar sme jesti - obožuje zrezke, pač brez bešamelne omake, pa kakšno solato zraven, za prilogo krompir, riž, zelenjava. Možnosti je veliko. Kruh pa, kolikor s spomnim je vsak zbit - za moj okus je koruzni še najboljši. Pa še nekaj dobrega pri vsem tem: palačinke s Celiax moke so zelo dobre, za moj okus celo boljše kot z navadne moke. Če te še kaj zanima, ti kar vprašaj - sem odraščala s celiakijo. Lp, burbonka

TanjaR  

član od: 7.7.2004

sporočila: 63

7. jul 2005 7:37

Kruh za celiakijo definitivno NI vsak zbit. Kar poglej si na zgornji forum in na stran društva za celiakijo. V kruhomatu z nekaj poskusi nastane prav slasten kruh. LP TanjaR

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

7. jul 2005 9:42

TanjaR, napisala sem svoje izkušnje. Me veseli, da obstajajo recepti za dober brezglutenski kruh. Bom katerega od teh poizkusila. lp, burbonka

mmbrlan  

član od: 17.4.2005

sporočila: 109

7. jul 2005 14:58

Mojemu štiriletniku so lani ugotovili celiakijo. Od takrat se strogo drži diete in nima nobenih težav več. Gre za to, da ne uživa glutenskih stvari oziroma samo tiste,v katerih ni glutena več kot 20mg/kg moke. V društvu dobiš lahko seznam oz. informator o dovoljenih izdelkih. Če gremo kdaj jest ven, naročimo stvari, v katerih zagotovo ni moke, od mesa pa najbolje na žaru ali naravno. Sicer pa raje jemo doma, tako da veš kaj poješ. Glede moke imajo vse možne proizvajalce: Finax, Schaer, HammerMuhle, Celiax, Glutano... Uporabljam brezglutensko moko Matller Mehl, ki je se mi zdi najcenejša od vseh obstoječih (420 SIT/kg), in jo dobim po naročilu na dom. Če te zanima, ti lahko dam številko. Pri peki peciva si pomagam tako, da pri receptu z "navadno" moko dodam 1 jajce več, ali pa dam nekaj dag moke manj, ker le-ta veže več tekočine. Kruh sem dobre pol leta pekla sama v kruhomatu, zdaj pa ga kupujem v Pekarni Piskač v Podgorici (cca pol kile hlebčkov - 10-11 kom - za tisočaka). Pečejo brezglutenske mlečne, nizkoproteinske in ajdove hlebčke, ki jih dobiš zamrznjene na tričetrt pečene. Mlečni so najbolj po našem okusu. Imajo pa tudi listnato testo iz brezglutenske moke (400g za isto ceno). Brezglutenske izdelke dobiš tudi v E.Leclercu (mislim, da Glutano), v Mercatorju v Šiški pa še od Sonital in drugih. V Ljubljani je tudi trgovina z dietno prehrano : Bios-M, d.o.o. na Litijski. Upam, da sem ti kaj pomagala. L.p. mmbrlan

Natassa  

član od: 29.1.2003

sporočila: 97

8. jul 2005 11:28

Dobila sem precej uporabnih informacij. Vsem hvala. Natassa

copka  

član od: 25.2.2006

sporočila: 4

28. feb 2006 19:12

Mmbrlan lepo prosim,če mi zaupaš kje se kupi brezgluteinska moka Matller Mehl.Hvala za odgovor. LP Copka copka

mmbrlan  

član od: 17.4.2005

sporočila: 109

28. feb 2006 19:48

Copka! Brezglutensko moko tega proizvajalca dobiš pri uvozniku; sedež firme je na Hmeljarski ulici 1 v Žalcu. Pokličem pa trgovskega potnika g. Horvata, ki organizira in dostavlja na naš konec - okolica LJ, in dobim moko lahko v parih dneh. Prevoz je do hiše, razen v primerih, ko ne moreš prevzet pa se zmeniš drugače. npr. meni moko dostavlja ob ponedeljkih v bližnjo pekarno, jaz pa moram poskrbeti za to, da oni dobijo prej denar zanjo, da jo prevzamejo. Potem pa jo pridem iskat, npr. ko grem iz službe... Vse je stvar dogovora. Predlagam, da ga pokličeš in se zmeniš. Njegova tel.št. je 041 696 795. L.p. mmbrlan

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti