Trebušna slinavka, pomoč

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 931

8. jul 2005 10:55

ZANIMA ME KAKŠEN JE TA ČAJ PROTI HOLESTEROLU TEBI MAMAMIA PA OBILO SREČE PRI PREMAGOVANJU BOLEZNI LP zinka

birgit  

član od: 26.8.2004

sporočila: 2

8. jul 2005 14:20

Pozdravljena mamamia! ne bom ti težačila, kako se prehranjevati, kaj uživati in kaj ne. Povem oz. napišem ti lahko le naslednje: - vsako ( skoraj) bolezen se da premagati, če imaš dobro voljo in si vztrajen - ta je na koncu poplačana. Vredna pa je več, kot bilo katera stroga dieta. Zakaj pišem tako!? Stara sem 36 let, leta 1991 ( takrat sem bila stara 22 let ) sem bila v Kliničnem centru v Ljubljani operirana na trebušni slinavki ( operacija je trajala malo manj kot 8 ur), kjer so mi odstranili del slinavke, ki je bil dobesedno odmrt in gnil od neprestanih vnetij - prvo vnetje slinavke sem preživela pri 16 letih - pa ne od alkohola ali kake druge razvade. Pravi vzrok za vnetja je še danes neznam in tuj - tako meni kot zdravnikom v Ljubljani. Po operaciji sem okrevala približno 3 mesece - od tega mesec in pol v bolnici. po prihodu domov pa seveda - oborožena sem bila z nasveti, knjižicami in raznimi brošurami, kako živeti po vnetju slinavke. Povem ti, če bi upoštevala vse, kar piše, bi najbrž že umrla - od stradanja. Potem pa sem prišla do zelo dobrega zdravnika , ki mi je svetoval: delno se drži diete, delno pa uživaj tudi hrano, ki ti diši in je na jedilnem listu ni - sprva v zelo malih količinah in če vidiš, da ti ne škodi, potem se lahko večkrat "pregrešiš". Danes 14 let po operaciji, nimam nobenih problemov in upam da bo tako tudi ostalo, jem vse, kar mi srce poželi in pijem vse - tudi kozarček, če se mi zahoče. Torej draga mamamia, lepo da se držiš diete, pa vendar le ne pretiravaj, da se ne bo tvoje telo in prebava popolnoma odvadilo "težje" hrane. Lep pozdrav in obilo uspeha v nadaljnjem življenju. birgit

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

8. jul 2005 21:16

Terezija, čaj proti zvišanemu holesterolu oziroma maščobam v krvi sem kupila na tržnici v Puli, vsebuje pa ognjič (20 %), koprivo (prav tako 20 %) in enako količino stolistnika, pa po 10 % koprive, mete, omele in ognjiča ter Maydis stigmata (ne vem, kaj je to za ena rastlina). Tako mešanico ti pripravi vsak zeliščar. spijem ga dve do tri skodelice na dan, pol ure pred jedjo (tako piše na navodilu). Tudi če ne bo koristil (redno jemljem tudi tablete, brez njih pri meni več ne gre), škodil tudi ne bo. Pozdrav, Mamamia Zdaj pa še Birgit: Tako nekako kot ti ravnam tudi sama. V osnovi se držim diete, zdaj na začetku morda nekoliko bolj dosledno, saj so me posebej opozorili, naj na povsem običajno prehrano, predvsem na sveže sadje in zelenjavo, preidem postopoma. Pravtako so mi svetovali, naj sama sčasoma ugotovim, katere jedi mi povzročajo težave in katere ne, saj naj bi tudi nova doktrina pravila drugače kot sdosedanja: ni več strogih pravil, kaj se sme in kaj ne, vsak mora sčasoma sam ugotoviti, kaj njegovemu organizmu škodi in kaj mu dobro dene. So seveda izjeme, ki se jih je teba izogibati (cvrtje, kvašeno testo, prekajeno, paštete, klobase in podobno), sploh, ko gre za take vrednosti trigliceridov, kot so bile pri meni (meja 1,7, jaz sem jih imela 41 in potem 36). Trigliceridi so bili v mojem primeru tisti, ki so napadli mojo slinavnko, da mi je delno razpadla oziroma zgnila v telesu, zato se zdaj držim diete zoper to nadlogo. AMpak imam kar pester jedilnik, se ne pritožujem. In ravnala bom tako, kot si mi svetovala: poskušala bom vedno več stvari in spremljala dogajanje, tako da bom sama videla, kaj si lahko privoščim in česa ne. Imam pa vprpašanje: kako je z morskimi sadeži - škampi, školjke, lignji, hobotnica? Jih lahko jem ali ne? Lep pozdrav obema, Mamamia mamamia

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

9. jul 2005 12:57

Mislim, da bi se bilo dobro izogibati školjkam. Saj jaz se jim še vedno. Ne zaradi kalorične vrednosti ipd., temveč zaradi njihovega načina življenja (filtratorji in strupi-slabo za jetra). Če pa grem v tej smeri, potem tud hobotnice ne pridejo v poštev, zaradi školjk. Ma ja, boljš, da jih zaenkrat spustiš iz jedilnika, ko boš dobila nove izvide, boš pa tako videla kako in kaj. Raki pa ne bi smeli biti tako problematični, mislim, da lignji tudi ne... drži se juhica

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

23. feb 2008 11:32

Mene zanima, če je že kdo bil operiran na trebušni slinavki in kako poteka okrevanje. Atina

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

23. feb 2008 12:22

No, da še jaz pristavim svoj piskerček. Pred kakimi dvemi leti sem delala ločevalno dieto in sem se počutila zelo dobro, še po njej ločujem živila in čez teden zaradi pomanjkanja časa jem predvsem presno hrano. Gledam, da se prehranjujem zdravo, z veliko vlakninami. Pojem veliko sadja, zelenjave, pijem vodo, zeleni čaj, zelo rada imam probiotične jogurte in Activio, s katerimi zalivam svoje črevesje :) No, potem pa se pojavijo težave, in sicer kadar jem kuhano hrano (za vikende si le kaj skuham) ali pa ob prilikah, ko se mi zalušta pojesti kako pregrešno kombinacijo, ko grem na kosilo k mami ali pa na kakšnem izletu, službenem kosilu...pač ko ne moreš ravno gledat na to ločevanje. Takrat pa je grozota. Ponavadi celo noč ne spim, tako mi je slabo in me grozno napenja. Ko smo bili na izletu v Bosni sem po mesu celo noč bruhala in grozno kašljala, da so vsi leteli skup (pa nisem pretiravala, so rekli, naj več jem), s sodelavci na raftingu (za kosilo soška postrv) se fantastične večerje na Krasu od slabosti nisem mogla niti pritakniti, cel večer sem objemala školjko, podobno se je zgodilo na letošnji novoletni zabavi v super gostilni, ko sem jedla štruklje. Zabavo sem imela sevedo pokvarjeno, ker sem bila potem bela ko zid in mi ni pasalo kakšno veseljačenje. Pred kratkim sem bila diagnosticirana za vnetje ledvic in sem šla na ultrazvok. Z ledvico ni bilo nič, pač pa se je zdravnica prav začudila nad količino zraka v črevesju, ter zaključila, da je vse OK. No, potem pa sem šla brat izvid in sem videla, da piše, da je trebušna slinavka "delno prehodna" in "nejasna" in da imam meteorizem. Sem šla takoj na internet malo "prečekirat" in sem ugotovila, da to ni tako nedolžno. Prav danes, pa sem se odločila to napisati, ker ste obudile tole temo in sem se totalno našla v mamamiinem pisanju, ko jo je napenjalo in bolela žlička. Ker danes se z mano dogaja ravno to (včeraj sem pojedla pizzo) To meni ni normalno in ne vem zakaj tako odreagiram. Baje, da se mora črevesje navaditi nazaj na hrano... Sedaj ne vem, kaj naj naredim, zdaj moram z izvidi do zdravnice, potem pa dalje???? katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

Gurenc  

član od: 31.1.2008

sporočila: 68

23. feb 2008 13:28

Mamamia, čisto na kratko: izredno dobro si jo odnesla. Nadpovprečno dobro in prav je tako!!!!Ponavadi se konča drugače, kot se je pri tebi. Tisto leto ali dve diete je mačji kašelj. Verjemi mi! Je pa res, da se jo drži 100%, ker s slinavko se ni za šaliti. (sladkorna bolezen je še najmanj, kar bi te v najbolj črnem scenariju lahko doletelo) Imam občutek, da si izredno pozitivna....in taka tudi ostani še naprej....želim pa ti samo zdravja..... Gurenc

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

23. feb 2008 13:32

Ojej, Katka, hitro k zdravniku!!! Gastroskopijo, UZ želodca ... Ker slinavka ni hec. Mojemu očetu so se težave začele ok. 3 leta pred diagnozo kroničnega vnetja treb. sl., pa je vse skupaj nekako ignoriral. Še vedno mislim, da bi pravočasno zdravljenje lahko vsaj omililo napredek bolezni. Sedaj je tik pred operacijo, zato me zanima, če je kdo že dal to skozi. Atina

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

23. feb 2008 13:34

Aha, sem prej spregledala pisanje Birgit, ki je bila operirana. Atina

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

23. feb 2008 17:26

Katka, verjetno piše le, da je slinavka slabo pregledna. To ni noben znak bolezni slinavke, ampak pomeni preprosto to, da je zdravnica ni mogla pregledat zaradi obilice plinov (= meteorizem) v črevesju. Slinavka leži namreč čisto zadaj nad hrbtenico in če jo črevesje s plini prekrije, UZ ne more do nje.

Brez skrbi!

Nasja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti