Trebušna slinavka, pomoč

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

3. jul 2005 16:17

Hvala vsem za prijazne besede in nasvete. Zdravila zoper zvišane trigliceride bom morala jemati za vselej, to so mi že povedali. Holesterol sem namreč v minulih nekaj letih uspela spraviti na noralno mejo, kljub temu, da imam slabega (LDL) zmeraj preveč, trigliceridov pa v petih letih, kar sem imela povišan holesterol, nikakor nisem uspela spraviti na normalno mejo. Ker so preiskave pokazale, da so pri meni prav trigliceridi botrovali vnetju (in delnemu razpadu) slinavke, se moram zdaj držati diete, ki preprečuje dodatno nastajanje trigliceridov, ob zdraviliih seveda. Počasi se že navajam na sadje (danes sem pojedla prvo jabolko in ni bilo težav), kmalu bom začela s svežo solato, saj so me opozorili, naj to uvedem postopoma. Tako je bila danes na sporedu le juhica s telečjim mesom, krompirjem in korenčkom, z malo svežega zelenega peteršilja je bila prav okusna. Pa leibnitz dietni keks za povrh in je šlo. Vmes pa čaj proti maščobam v krvi, kakšna žlica kompota in "zluftan" Donat, pa gre. Premik v glavi sem že dosegla in to je najbolj pomembno. Hvala še enkrat vsem za vzpodbudne besede, Mamamia mamamia

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

3. jul 2005 20:07

Danes nimam prav veliko časa... Pa vendar.. Izogibaj se maščobam, npr 1 žlica maščob dnevno (ki vključuje maščobo, ki je že v hrani). To najbolj veš, če si hrano pripravljaš sama.. Se pravi, nič vnaprej pripravljene hrane, ki jo lahko kupiš. Tudi v restavraciji moraš biti sitna... Če se držiš tega, potem izključiš tudi E-je (konzervansi, umetna barvila, .....). Sledi sol:polovica čajne žličke dnevno (velja tudi za skrito sol v živilih:glej maščobe). In pa sladkor (jaz ga sicer ne omejujem, za sladkanje pa veliko uporabljam med, marmelado, rjavi sladkor) je tudi povezan z jetri in posledično s holesterolom. Pač dieta je v smeri čimbolj razbremeniti jetra. Se pravi 5 obrokov dnevno z razmikom 3 ure... Ne uporabljaj pekočih začimb. Pij zeleni čaj....Skuhaj si čežano iz jabolk, breskev, sliv, dodaj malo kosmičev in marmelade za bolj sladko. Če lahko ješ svežo zelenjavo in sadje, ga daj. Drugače pač bolj kuhane reči. Za polivko uporabljaj jogurt, ki lahko nadomesti kislo smetano in majonezo. Soli na koncu, ko je jed že kuhana. več naslednjič. lp drži se juhica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

3. jul 2005 20:17

No, saj tako nekako že ravnam. Za čaj sem si kupila neko mešanico zoper holesterol in zdaj pijem to, počasi si bom začela stiskat sadne sokove. Zdaj sem tudi našla navodila, ki sem jih enkrat kar tako vzela v zdravstvenem domu, glede diete pri zvišanih trigliceridih - je še nekoliko bolj omejevalna kot za holesterol, ampak vidim, da bo kar šlo. Rada imam kuhane ribe in bo tako glede glavnih obrokov lažje, pa skuta iz posnetega mleka, probiotični jogurti, ki jih prav tako rada popijem, musliji za zajtrk in črn kruh ter piščančja pusta šunka. Pač adijo bela žemlja z majonezo in poli posebno...V bolnišnici pa sem spoznala, da je lahko petit beurre keks prav okusna sladica... Me že ima dobra volja, tudi tek se mi vrača, že kombiniram razne zelenjavno-mesne solatke in mislim, da bo šlo. Hala še enkrat in lep pozdrav, Mamamia mamamia

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

3. jul 2005 21:34

Preberi etiketo na piščanji šunki ali poli... ok.. Pujsa tudi lahko ješ.. Če je le pusto meso. Ma približno toliko holesterola kot piščanec. Meso lahko opečeš v teflonki na kapljici ali brez olja.. Zaliješ z vodo dodaš jušno zelenjavo ali kaj podobnega. Prekuhaš, pustiš da povre in še malo opečeš. Lahko tudi kuhaš ali pečeš v alu foliji ali na peki papirju. Saj govedno tudi lahko, npr tisto iz juhe, ki si jo skuhala na dietni način. Morski sadeži ok... Samo jaz bi se izogibala školjkam.. Ko smo že pri tem tudi plesnivih sirov ne.. Improvizacija draga moja..... Pa še kaj se bom spomnila..hehehe lp ps. POmembno je, da spremeniš način življenja, kajti te reči se ne pozdravijo čez noč..O tabletah proti holesterolu pa, ne pomagajo vsakomur. Omeni zdravniku, če te bodo slučajno začele boleti mišice ali žile ali noge na splošno.. juhica Sporočilo je spremenil(a) juhica101 dne 03. jul 2005 21:36:35

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

3. jul 2005 21:38

Poskusi tudi z zelenimi čaji, še posebej so priporočljivi tako imenovani rdeči čaji pu-erh ali oolang. Preberi si kakšno knjigo na to temo... juhica

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8696

4. jul 2005 9:48

Ta tema mi je zelo zelo znana. Nisem jo okusila osebno, temveč mož. V mladosti je bil 3-krat operiran na želodec - ulkus, krvavite itn. Pri 38-ih je zbolel za lažjo obliko pankreatitisa (slinavka). Čez eno leto se je ponovilo. Takrat je bilo zelo hudo - 23 dni je bil v kritičnem stanju, trebuh mu je bil napihnjen in nič ni odvajal od sebe, slinavka je bila čisto zagnojena. Žolč in žolčevodi polni kamna in peska. Nekako so ga le pocajtali. Šele čez eno leto je bil operiran na žolč in od takrat je bilo stanje o.k. Seveda, stalna dieta, ampak veste kako so moški trmasti - bilo je kršitve diete in kakšna pivička, špricer... Letos se je stanje spet ponovilo. Glava pankreasa močno zadebeljena, celo videli neke izrasline in na jetrih fleke. Opravili so mu biopsijo jeter in pankreasa, ki je bila strašno boleča, tako da je imel dva dni infuzijo in zdravilo proti bolečini teklo direktno v žilo. Hvala bogu, biopsija je bila negativna. Sedaj je spet na zelo strogi dieti, tudi na alkoholni - NITI KAPLJICE! Kaj je? Ne vem, prej bi lažje povedala, kaj ne je: nobenega svinjskega mesa, drobovine, kumare, hruške, stročnice, kislo zelje, fižol, svinjske masti, belega kruha, nasplošno svežega kruha, vzhajanih sladic, lisnatega testa, majoneze..., ne veliko jajc, gazirane pijače (tekočina ne sme biti hladna)..., solate bolj kuhane, odgovarja mu bolj kuhano meso. Roštilj!? Naj ne bi, se pa malo pregreši. Mamamia, drži se, moraš vztrajati, potem je že samoumevno, da pač to in ono ne smeš. Jaz sem tudi po septembrski kalvariji, kar pozabila na cigarete, sedaj mi na misel ne pade. Prej pa sem mislila, da meni ni življenja brez čika. Pozdravček!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

4. jul 2005 10:47

Juhiva in Dragička, hvala še enkrat za sporočila. Za jutri sem si že naročila kuhano postrv, potem si bom pripravila na tak način še škarpeno, pač brez popra, samo s peteršiljem in kapljico olivnega olja, za sočnost pa vodo, v kateri se je kuhala. Mlad kuhan krompirček s svežimi zelišči tudi gre v slast. Svinjskega mesa smo tako vedno malo jedli, kuhano govedino imam tudi rada, včasih si bom naredila testenine zgolj z malo dušene zelenjave, pa bo. Za morske sadeže eni pravijo, da jih smem jesti, drugi spet, da ne. Kaj vem, bom vprašala svojega zdravnika. Smo da lahko jem svežo solato in sadje, pač ožji izbor, a nekaj je le. Kadila na srečo nisem nikoli, sem pa z veseljem spila kak kozarec vina, penine, tudi dober konjak ali travarico. Kak večer nama je z možem prav teknila steklenica rdečega vina ali pa sva uživala ob hladni penini. Zdaj pač tega kakšno leto ne bo, za kasneje pa so rekli, da kozarec rdečega vina ob kosilu, morda dva krat na teden, več ne, tudi ne bo škodil. Ampak alkohola sploh ne pogrešam, pijem sadne čaje in začenjam s sadno-zelenjavnimi sokovi. Včeraj sem si naredila nekakšno solato iz kuhane teletine in rkompirja ter korenja. Pravzaprav mi je mama za kosilo skuhala nekakšno bistro obaro. Kar je osalo, smo precedili in bo danes samo juha, meso in zelenjavo pa sem premešala z malo limoninega soka, svežim peteršiljem in žličko olivnega olja, pa je bila super hladna solatka. Kot je nekdo že omenil, zdaj bo šele prišla domišljija za improviziranje v kuhinji do izraza. Hvala vam, dekleta, za prijazno kramljanje ob mojih težavah, Mamamia mamamia

Palma  

član od: 29.9.2003

sporočila: 285

4. jul 2005 11:36

Pozdravljena Mamamia! Še jaz bom pridala nekaj vzpodbudnih besed. Delam s sodelavko, ki je pred leti zbolela na slinavki. Ona pravi, da se je dve leti strogo držala diete. Kuhanega mesa menda zato še danes ne prenese. Vendar pa zdaj lahko v zmernih količinah, je vse po vrsti. Tudi kakšen vinček popije in se menda kar vredu počuti. Tako, da pogum in korajžno, pa se bo vse "porihtalo". V mojih očeh, odkar te spremljam na tem forumu si mojstrica kuhe, zato vem, da ti ne bo težko poskrbeti zase. Ko bo pa ta najhujše mimo, te bomo najverjetneje spet z veseljem brali in izmenjevali kuharske izkušnje. lep pozdrav! Palma

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

4. jul 2005 11:41

hojla mamamia! kakih izkušenj s tem nimam, saj je prebava pri meni vedno bila močna točka - razen, ko sva staknila amebe:) No in takratna dieta (čim bolj prijazna do črevesja) je bila precej podobna tvoji - meni je bilo najhujše, ker naj ne bi smela sadja in zelenjave, razen kuhane, pa še te ne preveč - tam je pravilo čim manj vlaknin, saj že tako gre vse prehitro ven. Moram pa priznat, da se je nisva kaj preveč držala, ker pač ni bilo treba, pri tebi je pa stvar precej resnejša, zato se le ne igraj z zdravjem - bi te pogrešali, če bi spet mrknila v bolnico! (vem, kako "luštno" je tam, čeprav sem lahko jedla po mili volji, kar mi je pasalo) Sicer pa je imela mami žolčne kamne in vem, kakšna je ta dieta: vsekakor se s holesterolsko sklada naslednje: nič, čisto nič cvrtja (ko sem bila še mala ga nismo nikoli jedli, prav zato), zelo malo maščob in soli na splošno, čisto nič alkohola. Kuhana zelenjava, kuhan krompir, polnozrnat riž, črn kruh,... V bistvu prav dobra hrana:) Sadje: na začetku se ogibaj po mojem mnenju vsaj precej kislega sadja, eč pa res ne moreš brez, zmešaj zraven za noževo konico sode bikarbone, da umiri kislino... A sladoled lahko? Glede načinov priprave, bi ti poleg dušenja v lastnem soku in kuhanja predlagala še peko v "škrnicljih" enkrat sem videla na TV pri Jamiju, si pa tega ni on izmislil. Ker nimamo Tvja doma, ampak sem to gledala pri fantu, ti en morem povedat kdaj in kje, samo približno, kako. Na kos alufolije zložiš narezano zelenjavo in na koščke narezano ali pa celo meso ali ribo, poliješ s polivko (lahko je tudi jogurtova, kakemu kisu se za začetek izogibaj) in začimbami (nič pekočega, seveda), preganeš alufolijo čez hrano in vogale zapogneš navzgor. Tako si lahko obrok narediš tudi vnaprej, potem ga pa samo daš v pečico (predno ga daš pečt, malo prepikaj alufolijo zgoraj, da bo lahko para izhajala). Sicer pa se boš lahko do sitega najedla raznih kaš z zelenjavo, testenin, riža... (vse po možnosti polnozrnato). edino sladice se mi zdijo problem, če ne smeš sladkorja... Drži se! Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

4. jul 2005 16:01

Palma in Veri, hvala tudi vama za prijazno pošto. V bolnišnici so mi rekli nekako tako, kot pravi Palma: leto ali dve res stroge diete, da se stanje povsem sanira, potem pa praviloma lahko ješ skoraj vse (razen cvrtja in težkih kvašenih jedi), pač z nekimi omejitvami pri hrani, ki povzroča višek trigliceridov (ti so moj problem že nekaj let in so tudi načeli slinavko, tako da mi je zdravik priporočal, naj primerna zdravila uživam neprestano). DAnes sem pojedla prvo breskev (pa navodilih to sadje lahko jem) in čakam na reakcijo. Če bo vse ok, tako kot včeraj po jabolku, bo super. Tudi kakšno malino z vrta že pojem, zdaj dobim še borovnice (jagodičasto sadje je sploh priporočljivo pri hipetrigliceridih) in moja prehrana je vedno bolj pestra. Skratka, počasi se pobiram, prijazna pisemca kot tale na forumu pa tudi malo blažijo posledice diete. Lep pozdrav vsem, Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti