Višnje

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

tema odprta - 29. jun 2005 14:55 | ogledi: 7.886 | odgovori: 11

Za hišo je bogato obrodila višnja in zdaj razmišljamo kaj bi Vsaka ideja dobrodošla. Aja, mogoče kdo ve kako se naredi višnjev liker?

Hvala!

Encijan  

član od: 11.5.2004

sporočila: 399

29. jun 2005 16:44

Lunika, jaz iz višenj skuham nekaj marmelade (je božansko dobra, meni najboljša od vseh) oz. džema in želeja (ta je krasen za lincarje), ostalo pa ponavadi razkoščičim in zamrznem in potem uporabim za razna peciva, najpogosteje naredim višnjevo pito iz skutinega testa, ki je zelo osvežujoča in zato primerna tudi za vroče poletne dni, pa višnjeva torta - temni gozdiček je tudi enkratna. V receptu za torto je ponavadi naveden višnjev kompot iz kozarca, ampak meni je boljše, če kompot na hitro skuham lepo iz zamrznjenih višenj, tako je vse skupaj lepše barve, pa tudi okus se mi zdi bolj izrazit. To zimo sem še dvakrat kuhala višnjevo marmelado, ker je tiste poletne že zmanjkalo, tako da veš, da je res 1A. Upam, da sem dala kakšno novo idejo... Encijan

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

29. jun 2005 16:54

Višnjeva marmelada je res dobra ali pa višnjev zavitek z vlečenega testa ....Mmmmm. Višek je najbolje zamrzniti. lp, burbonka

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

30. jun 2005 0:36

Hvala vsem za ideje! Mislim, da bom kar vsega po malem naredila Kako pa razkoščičite višnje? Meni se zdi to precej zamudno, veliko bolj kot pri češnjah...

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

30. jun 2005 6:43

V Sparu imajo mašinco za razkoščičenje češenj, stane manj kot 3000 tolarjev. Pri nas doma imamo 20 let starejšo različico in že tista je super. Sicer moraš ročno pritiskat na vzmet, ampak gre zelo hitro - tudi za velike količine. Tjas

Encijan  

član od: 11.5.2004

sporočila: 399

30. jun 2005 7:01

Jaz sem tole mašinco za razkoščičenje kupila letos (v Mercatorju, imajo pa jo tudi še kje drugje), potem ko sem lani sigurno več kot 10 kg višenj ročno obdelala. Sprobala sem jo na češnjah in dela še kar dobro, meni je najprej sicer kakšna koščica ostala noter, zato sem potem delala počasneje, ampak vseeno je šlo precej hitreje (in predvsem udobneje) kot na roke. Na višnjah ga bom pa sprobala v kratkem, malo me skrbi, ker so precej mehkejše od češenj... Encijan

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

30. jun 2005 7:31

No jaz pa domače višnje namočim v šnops in dodam malo sladkorja. ANJA

sabrina  

član od: 31.8.2001

sporočila: 213

30. jun 2005 11:24

Encijan, kako pa skuhaš višnjev džem oz. žele? Hvala za odgovor in lp, Sabrina

Encijan  

član od: 11.5.2004

sporočila: 399

30. jun 2005 13:10

Sabrina, oboje skuham z želirnim sredstvom (gelfix exstra, želin ipd.) in manjšo količino sladkorja (70 dag npr. na 1,2kg višenj - vse v okviru navodil na vrečki), vendar je to precej odvisno od okusa. Poskušala sem z različnimi razmerji (sladkor-višnje), pa moram reči, da so mi bile v končni fazi všeč vse variante, bolj pa se nagibam k manj sladkim. Za džem razkoščičene višnje na hitro zmiksam z multipraktikom (kar z nožem), toliko da ostanejo še koščki, dobljeno maso potem skuham po navodilih na vrečki želirnega sredstva, le da čas kuhanja malo podaljšam (max. 10 minut). Žele sem odkrila po naključju, saj so bile lani višnje že kar prezrele in zato zelo zelo sočne in mi je pri zamrzovanju ostalo precej soka, iz katerega sem potem spet po navodilih skuhala še žele - tu pač porabimo malo več želirnega sredstva. Naredila pa sem tudi tretjo varianto, tako da sem sok pustila kar pri višnjah in potem iz te mešanice (koščki, sok) skuhala marmelado in dobila bolj redek džem, ki pa je tudi krasen. Sem pa lani marmelado iz višenj kuhala prvič in bila nad njo čisto navdušena in se nato lotila eksperimentiranja, tako da sem vsako rundo marmelade skuhala malo drugače.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

1. jul 2005 14:32

Izkoščičene zmrzni za zimsko veselje ob višnjevi torti:) tudi marmelade so super. Izkoščičevalnik se super obnese! Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti