Čebula

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

tema odprta - 22. jun 2005 20:09 | ogledi: 8.649 | odgovori: 24

Prosim vas za pomoč ali kakšen nasvet!

danes sem na vrtu pobirala čebulo in sem opazila, da se je v njej zaredila ličinka. Tako smo doma vrgli proč (za vsak slučaj!) vse čebule, ki je ni bilo malo....

Pogovarjala sem se s sorodnicami in sosedami in vse imajo isti "problem". A je to opazil še kdo?

Listi čebule se začnejo zvijati, če pa jo olupiš ima "razpoko" v njej pa so ličinke (rjave barve). To naj bi povzročale muhe!?

Če ima katera izkušnje s čim to preprečiti oz. kako se rešiti tega.

Hvala!

maychi

VesnaG  

član od: 30.8.2003

sporočila: 65

22. jun 2005 21:14

Pozdravljeni Maychi, moja mama je imela tezave s temi licinkami preteklo leto - letos pa je cebulo, se preden je pokukala iz zemlje, pokrila s kopreno (rastoco folijo) - tako je muhi preprecila dostop do mladih rastlinic. Zaenkrat je cebula zdrava. Lep pozdrav, Vesna Vesna Gornjec

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

22. jun 2005 21:24

Isti problem sem imela s porom. Tudi kemično sem hotela muho uničit, pa se ni obneslo. Zaradi tega pora tudi ne sadim več. Verjetno bo najbolj učinkovito pokrivanje, kot je svetovala Vesna. Lp

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

22. jun 2005 22:23

S ponjavo je potrebno imeti prekrito čebulo vsaj do 20.maja, ker do takrat muhe odlagajo ličinke, čebulna muha v čebulo. Drugič čebulna muha odlaga ličinke približno konec junija (če se ne motim), vendar ta zarod ni več tako nevaren, ker je čebula že bolj čvrsta. Jaz sem čebulo že dve leti vrgla stran, letos prvič ne. Ko sem sadila čebulček, sem vsako čebulico pomočila v Dithane, pokrito pa sem imela do 5.junija. Čebula je lepa in zdrava. Predvsem moraš paziti, da naslednje leto kolobariš na vrtu, ker se ličinka muhe lahko ohrani tudi v zemlji in boš imela črvičke v čebuli kljub ponjavi. Prav tako čebulo s črvički ne odlagaj na kompost. Čebulna muha ima rada še por, česen in drobnjak. Zanimivo, na drobnjaku ga pa do sedaj še nimam pa ga nisem nič pokrivala. Vso srečo želim pri naslednjem pridelku, župca

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

23. jun 2005 7:14

to se je zgodilo tudi moji mami. Letos prvič, pa sedi veliko pora in čebule. Nikoli ni ničasar pokrivala. No letos pa je čebula taka, kot ste opisali. A je sedaj še mogoče kaj storiti? A obstaja kakšno kemično sredtvo? A bi se čebula še lahko opomogla?

Marjetka cvetka  

član od: 27.12.2004

sporočila: 1569

23. jun 2005 9:54

Čebulo je treba zmeraj saditi poleg korenja,ker korenjeva muha odganja čebulno in obratno.Poleg tega se dobijo v semenarni samolepilni lističi,prav za čebulno muho.Tudi pokrivanje ni slaba ideja. jaz še nikoli nisem imela teh problemov in res vsako leto sadim čebulo poleg korenja. Ja,pa na kolobarjenje ne pozabit. Marjetka cvetka

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

23. jun 2005 11:06

Moji mami lani tudi korenje med čebulo ni pomagalo, vseeno je bila zvita in polna črvičkov. LEtos jo je pokrila in zaenkrat je v redu. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

23. jun 2005 11:39

Dokler cvetijo cesnje ne sadite cebule, pa v njej ne bo muhe. Jaz posejem bolj zgodaj biserno cebulico in je sedaj ze za jesti, sarlotko sem pa posadila okrog 20. maja, ko so odcvetele cesnje, pa zelo lepo uspeva. LP, Klavdija

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

23. jun 2005 18:24

Hvala vsem za odgovore. Sedaj vsaj vem, kako se lotiti problema. Zanima pa me, če je možno, da so se ličinke pojavile tudi na česnu?! Lp, maychi

Ebonlass  

član od: 25.8.2002

sporočila: 242

23. jun 2005 19:30

Pri nas ponavadi mami seje korenje kar med čebulo, pa je bilo do sedaj še vse ok. Marjeta Žniderčič

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

23. jun 2005 22:37

Imam isti problem. To sedaj rešujem z dithanom in pokrivanjem. Kolobar ti ne pomaga kaj dosti, če na vrtu prezimuješ por in majski srebrenjak, sploh pa č. muha leti...hkm.... Al pa če sosedi delajo, kaj podobnega. Samo pokrivanje tudi ne pomaga, če je zemlja *okužena* z ličinkami čebulne muhe... Tudi na česnu se lahko pojavi, vendar to ni več č.muha... Sploh se pa sprašujem, če ni bolj enostavno kupiti čebulo, kot pa jo doma zastrupljati.. Pa si vedno rečem, samo še to leto... lp juhica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti