Leča, ješprenj, ajdova kaša...

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

tema odprta - 20. jun 2005 18:32 | ogledi: 13.018 | odgovori: 6

Lep pozdrav!

Iskala sem po bazi, nekaj receptov sem celo našla, bi pa vpršala še tu: kaj pripravljate iz leče, ješprenja, ajdove kaše? Navdušila sem se za te reči, nakupila, potem pa je zmanjkalo idej. Juhe, enolončnice, ričet, solata iz leče... Kaj še? (In kako - vaj v grobem.)

sara

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

20. jun 2005 18:44

Ponavadi iz leče naredim solato z dodatkom iz koruze, pora, rdeče paprike na kocke, češnjev paradižnik in mladi sir. Začinim z soljo in poprom ter dodam olivno olje in balzamični kis. Nujno naredim dan prej da se solata lepo napoji. LP Saša Mir in dobro!

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

20. jun 2005 20:26

Kot je že Saša zapisala kakšne solate iz leče, tudi ješprenj sem že dodala v solato namesto krompirja... Lahko pa ajdo ali ješpren najprej skuhaš potem pa na malo oljčnega olja prepražiš skupaj z različno zelenjavo (paradižnik, paprika, bučke, gobice) super kot samostojna jed ali kot priloga. Tukaj je kar nekaj idej: http://med.over.net/phorum/read.php?f=21&i=53613& http://med.over.net/phorum/read.php?f=21&i=19000& Lp, maychi Sporočilo je spremenil(a) maychi dne 20. jun 2005 20:32:42

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

20. jun 2005 20:42

Pozdravljeni! Navedeno je lahko dobršen del vegetarijanskega jedilnika, žal pa ni ravno veliko možnosti za raznolikost. Leča je za moj okus najboljša v enolončnici, večkrat pa jo naredim tudi kot zelenjavno rižoto, le da namesto riža uporabim lečo. Čas kuhanja naj ne bo daljši od petnajstih do dvajsetih minut. Iz ješprena največkrat nastane ričet, ki je tradicionalna slovenska jed, lahko pa ga uporabimo tudi drugače. Sam ga (kuhanega in odcejenega) največkrat dodajam h krompirjevi solati, ki jo lepo poveže, pa tudi namesto fižola k zeleni solati. Ješprenj je odličen tudi namesto krompirja v francoski solati, ki zato seveda ni več francoska, ampak dobra pa je vseeno. Tudi namesto riža v različnih rižotah (ki spet niso rižote, ampak ješprenote) se dobro obnese. O ajdovi kaši pa je bilo že toliko napisanega, da s svojim znanjem ne bi mogel zapisati kakšne nove ideje. Pri nas doma je največkrat kot priloga, samostojna jed pa z jurčki, z jabolki zapečena v pečici ipd. Po mojem je bistvo v tem, da z ješprenom, ajdovo kašo, lečo in še s čim obogatimo naš jedilnik in ga naredimo bolj pestrega. Priporočam še ovseni rižek, rž, sojo, čičeriko in drugo namesto pri nas udomačenega kruha, belega riža in krompirja. Vsaj včasih. Za spremembo. Prijazen dan vsem! Boris booris

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

21. jun 2005 7:20

Pozdrav, booris, res je - na naših jedilnikih je kruh, krompir in bel riž preveč udomačen. obstaja en kup bolj zdravih jedil, čeprav vsaj vsake toliko časa. Jat se trudim doma kaj spremeniti, pa je zelo težko. Kaj čem, mama nas-jih je pač tako navadila. Meni je leča najboljša, če jo naredim kot rižoto. No ja, vzamem pol rža, pol leče. lečo je potrebno dodati kasneje, še posebej, če kuhaš z basmati rižem. Iz kaše pri nas najbolj občudujejo pripravljeno z gobicami, ješprenjček pa kot povsem običajen ričet, ki je tudi meni res mnjam. Pa tudi v mešani solati je meni super. Ajda pa za žgance in kruh. In še eno vprašanje, ni sicer povsem za to temo, pa vseeno: ali kdo dodaja v kruh poleg semen tudi proso? Meni je tak kruh zelo dober, bi ga pa rada pripravila sama, ne kupovala. V bistvume zanima, ali ga je potrebno prej skuhati ali dodaš kar "surovega"? Lep pozdravček, S.

simonka23  

član od: 10.6.2004

sporočila: 39

21. jun 2005 9:12

Jaz pa tudi v ričet vržem še čičeriko, sojo, lečo..... In nihče več si ga ne more predstavljati brez tega. Zelo paše... simonka23

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

23. jun 2005 22:45

Zeljna juha z lečo. Sveže zelje zrezano na kockice spraži na malo olja, zalij (jušna osnova, zelenjava osnova ali pa kar voda)in dodaj namočeno lečo. Skuhaj do mehkega, dodaj začimbe po želji. Drobno naribaj korenje in ga na koncu kuhanja dodaj zelju. Pokrij, odstavi z ognja in pusti stati 5 min..Jaz imam rada zelo gosto enolončnico... Dober tek lp juhica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti