Ribezov sok

Jutra  

član od: 27.9.2004

sporočila: 36

tema odprta - 12. jun 2005 21:24 | ogledi: 10.181 | odgovori: 2

Oj! Lepo prosim za recept za ribezov sok.

Hvala!

Jutra

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. jun 2005 21:41

Pozor! Navodilo velja samo za rdeči ribez, s črnim ne gre po tej poti! Najbolj enostavno: ribezove grozdke opereš (nič smukanja!), na vsak liter ribeza (tako ni treba tehtati, ker veš, koliko drži lonec), dodaš kake 2 dl vode in kuhaš. Jagode zelo hitro popokajo in izpustijo sok, postanejo svetle, skoraj bele. Odcediš kar skozi cedilo za solato in sok še enkrat precediš skozi gostejše sito. Dodaš sladkorja po okusu, pustiš, da dobro prevre in vroče polniš v čiste steklenice, povsem do roba, najbolje "s kupčkom". Takoj zapreš, temeljito pokriješ (s kakšno odejo) in pustiš, da se počasi ohladi. Vodo je treba nujno dodati, morda celo več,kot je zapisano zgoraj, če ribez ni zelo zrel, ker sicer čez čas - običajno čez nekaj mesecev - želira, ker ima rdeč ribez veliko pektina. Če želiš čist sok, skoraj brez usedline, je treba počakati, da se sok umiri, ohladi, da se gosti del usede na dno, potem odcediš bistri del, dodaš sladkor in po opisani poti nadaljuješ. Usedlino lahko porabiš za marmelado ali pa jo primešaš ostankom od "pridelave" soka iz črnega ribeza in dobiš zelo dobro marmelado. Jaz soku iz rdečega ribeza rada dodam kake 10 do 20 % soka črnega ribeza, ker ima tako sok boljši okus in barvo, vsaj zame. Dober bi bil tudi sok robid, ki imajo malo kisline, a žal zorijo bistveno kasneje kot ribez. Gre pa tudi, če uporabiš še zamrzovalnik. Upam, da sem bila dovolj jasna, sicer pa povprašajte in bom razjasnila nejsnosti. rimljanka

Jutra  

član od: 27.9.2004

sporočila: 36

13. jun 2005 10:14

Lepa hvala! Vsec mi je, ker ga ni treba pecljati! Jutra

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti