Konzerviranje zelenjave

neznan uporabnik
tema odprta - 13. avg 2001 14:09 | ogledi: 14.369 | odgovori: 12

Zelo vesela bi bila kakšnega novega, izvirnega, posebnega in dobrega recepta za vlaganje katerekoli zelenjave. Tistega standardnega za vlaganje kumar in paprik obvladam; sedaj pa bi rada še kaj novega, naprimer za malancane, bučke, paradižnike...Lahko je to tudi recept za kakršenkoli namaz.

neznan uporabnik

14. avg 2001 12:11

Mogoče, bi želeli preizkusiti domač ajvar: 6 kg rdečih paprik zmelji(lahko kar na ročni mesoreznici), 3 dcl olja, 3 žlice soli, 1,5 dcl navadnega kisa- to naj vre 1,5 ure. Potem dodaj hren Maestro in naj vse skupaj še 10 min. vre! Odstavi za 10 min., dodaj 30-35 dag gorčice in daj v kozarce in vroče zapri. Ajvar je čudovit! Anja

neznan uporabnik

14. avg 2001 20:10

Zivjo... Anja, priblizno koliko kozarcev ajvarja pa ta recept naredi? Sprasujem zato ker ga jaz rabim najvec dva kozarca za celo leto, pa nocem da jih nakuham 10

neznan uporabnik

15. avg 2001 21:34

Meni so zelo všeč vloženi malancani Stvar pa gre tako :olupljene in na večle kocke narezane malancane pocvremo na olju da rahlo porjavijo. Na segreto olivno olje vržemo sesekljan peteršilj (samo da zadiši) in takoj polijemo s kisom (sam imam najraje domačega jabolčnega). Solimo in še vroče polijemo po malancanih. Česna in peteršilja mora biti precej. Malancane z omako damo v kozrce in zapremo. Jaz jih pred tem še enkratsegrejem v mikrovalovni. Odlično se poda ob piknikih.

neznan uporabnik

19. avg 2001 21:39

Ta recept je za cca. 10 kozarcev za vlaganje, take velikosti npr. kot od rdeče pese, kumaric, pri Eti! Anja

neznan uporabnik

19. avg 2001 23:15

Poizkusite "Gorčični namaz s papriko" 22 zelenih ali rumenih paprik, 8 rdečih paprik, 6 čebul, 6 strokov česna, 1/4 l vode, 1/4 l vinskega kisa, 1/4 l olja, 2 žlički sladkorja, 1 žlička soli, 30 dag gorčice Zelenjavo zmeljemo, zmiksamo in skuhamo v mešanici vode, kisa, sladkorja in soli. Vre naj 15 min. Kuhano zelenjavo precedimo. Posebej zmešamo gorčico z oljem ter primešamo odcejeno zelenjavo. Napolnimo v kozarce. Jaz uporabim raje srednje ali manjše. Količina tako dobljenega namaza je čisto primerna za porabo v majhnem gospodinjstvu. Lep pozdrav.

neznan uporabnik

22. avg 2001 8:23

Iz neke knjižice povzemam še naslednje racepte: Vložene bučke: - 1kg bučk, narezanih na kocke, - 3 stroke česna, - 3 majhne čebule, - 2 dcl kisa za vlaganje, - 1 dcl vode, - 1 dcl olja, - 4 kavne žličke soli, - bazilika in rožmarin. Vse sestavine zavremo in pustimo nekaj minut na ognju. Še toplo damo v kozarce za vlaganje in zapremo. Pečene paprike s česnom - mesnate paprike, - kis, - olje, - česen, - sol. Paprike pečemo na vroči plošči ali v pečici in jih medtem previdno obračamo, da se spečejo enakomerno. Ko se nekoliko ohladijo, jih olupimo. Vinskemu kisu prilijemo malo olja, dodamo sol in veliko strtega česna. Paprike pomakamo v kisovo mesšanico in jih vlagamo v litrske kozarce. Na vrhu naj ostane za 2 prsta praznega prostora. Nato zlijemo na paprike prevret kis z oljem in česnom in kozarce takoj zapremo. Zavijemo v odejo, da se popolnoma ohladijo. Španske vložene gobe: - 1,8 kg šampinjonov, - vrela voda, - 15 poprovih semen različnih barv, - 2 lovorova lista, - 2 ½ žlice soli, - 450 g sladkorja, - 450 ml kisa za vlaganje. Šampinjone počasi kuhamo v slani vodi. Gobe kuhamo tako dolgo, da potonejo na dno lonca. Nato slano vodo odcedimo, potrebujemo le 450 ml za nadaljnje vlaganje. K tej slani vodi dodamo lovorova lista. Vodo ponovno segrejemo in pustimo vreti 30 minut. Dodamo sol in sladkor ter mešamo, dokler se ne raztopita. Nato dodamo še kis in tekočino za vlaganje ter ponovno zavremo. Lovorova lista odstranimo. Gobe naložimo v majhne kozarce za vlaganje in jih prelijemo s tekočino. Na koncu dodamo še nekaj poprovih semen. Kozarce dobro zapremo in jih spravimo v hladilnik. Pozdrav, Beti.

neznan uporabnik

5. dec 2001 7:23

Prebiram stare teme na Forumu in sem se spomnila, da je nekje nekdo posredoval recept za vložene kumare in za srbsko solato. Oboje sem letos poskusila konzervirat in vam povem: kumarice: boljše od kupljenih in preprosto vlaganje. Rezultat srbske solate: super, boljše od kupljene in preprosto vlaganje. Res ste super. Srbsko solato sem naredila iz skoraj samih domačih sestavin, le paprike sem kupila. Še to: včeraj sem v trgovini videla vaze z Bolgarsko solato: izgleda kot srbska, le das ima notri še grah, morda še kaj. Drugo leto bom poskusila tudi to, morda bi dodala še malo sladke koruze, kaj pravite? larisa

mijam  

član od: 22.8.2007

sporočila: 108

14. sep 2007 10:47

Ali mogoče kdo ve, kako bi za zimske dni spravila peteršilj, ki ga imam sedaj ogromno, pozimi ga pa ne bo. Razmišljam o tem, da bi nekako zmlela in konzervirala s soljo. Je katera to že delala? Ne vem, kakšne količine(soli) bi vzela, v kako velike kozarčke? Namreč, kolegice pravijo, da če daš peteršilj v skrinjo, se vse navzame tega vonja in se ga ne znebiš še zelo dolgo potem, ko peteršilja ni več v skrinji. zato me ta način odbija. Edino še morda posušen, ampak ta tudi najbrž ni tako fajn. Kaj pa vem... Kakšna ideja? LP! mijam

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

14. sep 2007 10:59

Mijam: jaz zmeljem dobro opran peteršilj in zeleno skupaj (zelenje in korenino) v multipraktiku, stehtam in dodam za četrtino teže soli, zmešam in napolnim v kozarce, tako da ni mehurčkov. Odprt kozarec imam v hladilniku. Uporabljam namesto vegete (juhe, mineštre, enolončnice) in pazim, da ne presolim. Moja mati nekaj korenin peteršilja vsadi v lonec in ga ima čez zimo v ne pretoplem prostoru in malo zaliva, tako da raste naprej - tistega pa uporablja kot dekoracijo ali svež peteršilj. (pri meni mačke poskrbijo za sobne rastline in zavese v stilu "take no prisoners"...:))) lp, proxima

mijam  

član od: 22.8.2007

sporočila: 108

14. sep 2007 11:41

proxima, hvala za tole! Jaz sicer zelene nimam, je niti ne uporabljam preveč, ampak po moje bi moralo biti tudi s peteršiljem o.k. A korenino od zelene zmešaš ali tudi od peteršilja? Tudi sama ne uporabljam vegete, zaradi nitratov. Tudi sama sem razmišljala, da bi nekaj korenin presadila v lonec, pa prenesla lonecv v stanovanje. Čeprav se bojim, da bo pretoplo (v bloku). Pa se "prime" tak velik koren od peteršilja, ki sem ga sejala spomladi? Mislila sem ga še v avgustu posejat, pa me je čas prehitel, zdaj je pa najbrž že prepozno. Sicer pa lahko posejem tudi notri, kaj. Si letos že konzervirala peteršilj? Po moje je za to še čas, lahko pa kaj poskusnega naredim :) Hvala! LP! mijam

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti