Kako ravnat s želatino, da ti uspe?!

barb29  

član od: 9.9.2004

sporočila: 25

tema odprta - 9. jun 2005 9:08 | ogledi: 32.478 | odgovori: 17

Berem v raličnih receptih, predvsem za nadeve za torte, o "namakanju in nato ožemanju želatine". Ker sem še bolj začetnica (ampak korajžna za vse mogoče stvari!)), pa pravzaprav nikjer res ne najdem zares podrobno opisanega postopka. Enkrat sem že poskusuila malce packat, ampak tista želatina ni bila potem prav nič koristna! Zato prosim za kakšno od vaših izkušenj...

barb29

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

9. jun 2005 9:20

Ti bom dala primer kreme z jogurtom in smetano. Jaz liste želatine najprej enih 5 do 10 minut namakam v mrzli vodi. Ko so lepo nabrekli, v mikrovalovki segrejem prazno skodelico, vanjo dam liste želatine, da se zaradi toplote stopijo. Ko se utekočini, jo zamešam v jogurt, dodam sadje in na rahlo primešam stepeno rastlinsko smetano. Vse skupaj (razen namakanja) ti vzame manj kot 10 minut. Če pa kateri del kreme kuhaš, potem pa nabrekle liste želatine raztopiš v vročem delu kreme, ga ohladiš in primešaš mrzlemu (recimo smetani ali skuti). upam, da sem ti pomagala. Lp, Tjas Sporočilo je spremenil(a) tjas dne 09. jun 2005 09:20:41

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8695

9. jun 2005 10:13

O želatini smo že dosti govorili - malo poglej strani nazaj. Jaz vedno uporabljam želatino v prahu. (Ne vem zakaj!) Eno vrečko želatine stresem v posodico (v tako, v kateri lahko grejem na ognju), dodam 3 žlice hladne vode, premešam in pustim stati približno 15 minut. Želatina v posodici se strdi. Vzamem posodico in jo držim nad plinom ter sproti mešam. Želatina se čisto raztopi - postane tekoča (par minut). Nadev (v mojem primeru naj bo jogurt) - pol litra jogurta zmešam s sestavinami, ki so v določenem receptu. Ko sem raztopila želatino vzamem 3 - 4 žlice jogurta in umešam v želatino, hitro premešam in vlijem nazaj v jogurt. Premešam in dam v hladilnik. Čez približno 10 minut, ko se zmes začne trditi, narahlo umešam stepeno sladko smetano. Pustim še 5 minut v hladilniku in potem uporabljam nadev: ali za torto ali za rulado. Upam, da smo ti pomagale? Pozdravček!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

9. jun 2005 11:35

Jaz sem tudi imela neverjetne težave z želatino, potem pa mi je le uspelo in zdaj se je ne bojim več. Raje uporabljam tisto v listih kot v prahu, ampak nekako obvladam obe. Tako da sem prepričana, da bo tudi barb29 uspelo. Bo pač nekaj krem romalo najprej v smeti, potem pa bo... Mamamia mamamia

acjom  

član od: 25.6.2005

sporočila: 2

25. jun 2005 21:36

Jaz imam tudi eno vprašanje. V skoraj vseh receptih uporabljajo želatino v lističih. Pa me zanima koliko želatine v prahu je enako enemu lističu. acjom

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

25. jun 2005 21:45

Acjom poglej na vrečko, sigurno piše. Trenutno imam doma eno želatino (lističi) in na njej piše, da je 6 lističev enako eni vrečki želatine v prahu. Sedaj pa svinčnik v roke in računat, koliko je 1 listič... Lp, maychi

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

26. jun 2005 11:01

Sem se tudi jaz opogumila in naredila Panno cotto po receptu iz baze - z borovničevim toplim prelivom!!!! Super. Lumpica

acjom  

član od: 25.6.2005

sporočila: 2

26. jun 2005 15:53

Maychi ... Sva z mamo gledali, pa nikjer nič ne piše. Vsaj na tisti v prahu. Drugače pa,... HVALA! Je bila skutna torta vseeno dobra, kljub "želatinastemu" eksperimentiranju. acjom

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

26. jun 2005 21:07

Acjom, v moji vrečki je 6 lističev, kar naj bi bilo 10g. In teh 6 lističev (oz. 10g) naj bi bilo enako vrečki mlete želatine (ki je tudi pakirana po 10 g-vsaj mislim, da je) Imam padoma slučajno tisto od dr.Oetkerja, tako da ne vem, če ta primerjava potem odgovarja tudi za katero drugo "blagovno znamko" ampak verjetno da. 6 lističev pa naj bi bilo za 0,5 l tekočine. Lp, in veliko užitkov v preizkušanju receptov. maychi

Biba7  

član od: 29.4.2005

sporočila: 69

26. jun 2005 23:25

Najboljši recept je ta: za 1 liter mase (recimo jogurtovo kremo ali smetanovo ali sadno itd.) gre 2-3 žlice želatine v prahu, ki jo prej zmešaš v 2 dcl mrzle vode in ko se strdi še to raztopiš na vodno kopeljo, ter jo počasi primešaš k masi. Vedno uspe. Biba7

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

11. jul 2006 11:03

Evo, če ima še kdo probleme z želatino v prahu, naj upošteva Dragičkin nasvet!
dragička je napisal/a:
Jaz vedno uporabljam želatino v prahu. (Ne vem zakaj!) Eno vrečko želatine stresem v posodico (v tako, v kateri lahko grejem na ognju), dodam 3 žlice hladne vode, premešam in pustim stati približno 15 minut. Želatina v posodici se strdi. Vzamem posodico in jo držim nad plinom ter sproti mešam. Želatina se čisto raztopi - postane tekoča (par minut). Nadev (v mojem primeru naj bo jogurt) - pol litra jogurta zmešam s sestavinami, ki so v določenem receptu. Ko sem raztopila želatino vzamem 3 - 4 žlice jogurta in umešam v želatino, hitro premešam in vlijem nazaj v jogurt. Premešam in dam v hladilnik. Čez približno 10 minut, ko se zmes začne trditi, narahlo umešam stepeno sladko smetano. Pustim še 5 minut v hladilniku in potem uporabljam nadev: ali za torto ali za rulado. Pozdravček!
Ko sem želatini dodala vodo in začela mešati, je nastalo polno grudic in en velik "poc". Počakala sem, da se je strdila in ko sem jo začela segrevati, so vse grudice izginile. Sploh ne bom več gledala nasvetov na vrečkah- bom za vsako stvar raje kar vas vprašala. Tale Dragičkin nasvet je res 1A!!! Lep dan in veliko se smejte

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti