Štajerska gibanica

vdolin  

član od: 17.12.2005

sporočila: 109

16. apr 2006 13:36

Najboljšo "gibanco" dela moja kolegica Marta, recept za testo je podoben, kot pri anji, dela pa skutin ali orehov ali makov nadev, peče v velikem pekaču. Gibanca je zelo tanka ( meni ni nikoli tako tanka) in okusna. Zgodilo se je že, da je tri pečene gibance položila eno na drugo in smo ji skupaj zrezali (seveda si potem skupaj zagrabil in pojedel tri različne nadeve skupaj in to je res božansko). Imam njen recept, če dovoli, ga bom poslala. lp vdolin vdolin

marja44  

član od: 20.1.2005

sporočila: 57

1. jun 2006 22:01

Na eni zabavi blizu Slov. Bistrice sem jedla odlično štajersko gibanico. Bila je všeč moji celi družini. Ni mi dalo miru, zato sem jo spekla doma, ki pa ni bila niti približno tako dobra kot je bila od te gospodinje. Moje testo je bilo zelo mehko, ko pa sem nadevano gibanico spekla pa je bilo testo trdo, pa čeprav sem dala eno kocko kvasa na 40 dag moke in 2,5 dcl vode(recept iz baze). Sline se mi še kar naprej cedijo. Zares si želim pravega recepta te odlične sladice, zato se obračam na vas drage pekarice, da mi pomagate z nasveti in pravim receptom (kako mehko testo mora biti?ali bi morala res dati 4dcl vode na 40 dag moke? Lep kuharski pozdravček marja44

PACKA  

član od: 23.9.2003

sporočila: 344

1. jun 2006 22:21

burbonka je napisal/a:
Packa, a imaš mogoče recept za prosjačo - kakšno je razmerje medu in kisle smetane? lp, burbonka
Testo razgrnem v velik pekač od pečice. Polijem ga s smetano za kuhanje (babica je uporabljala domačo smetano iz domačega mleka) in porišem z medom. Meda in smetane dodaj po želji, Več je medu, bolj sladko je. Pazi, da ne boš predolgo pekla, ker ti bo postalo trdo. Dober tek! PACKA

rega  

član od: 21.6.2005

sporočila: 20

2. jun 2006 8:20

Na Štajerskem poznajo oz. prirpavljajo več vrst gibanic. Jaz poznam te variante: 1. Gibanica iz kvašenega (kvas, voda, mleko, sol žlica, dve maščobe) testa z zavihanim zunanjim robom, da nadev ne steče čez in z različnimi nadevi - osnovni je skutin nadev, pogost pa tudi orehov, ( orehov nadev kot za potico). Kvašeno testo morabiti rahlo in mehko in ne predebelo. V Prlekiji in delu Slov. g. je pečenega testa za dober cm in pol debelo in kar precej skute ( skuta se pomeša z kislo smetano in nekaj stopljenega masla ter doda na eno okroglo gibanico - na loparju 1-2 jajci ter namaže na testo vsaj slab cm na debelo ter polije s sladko smetano - ne preveč) ter speče v krušni peči - varinata v pečici ni tako dobra, pa tudi gre. Ko je gibanica pečena se še vroča polije spet z malo sladke smetane. Tej gibanici rečejo ponekod tudi Kvasenica. Sladka se po okusu, ponekod dodajo skuti še rozine. Varinata, ki jo pečejo v Halozah , tudi na Ptujski gori in okrog, je podobna, vendar je pečeno testo malo bolj tanko, maksimalno cm. Nadev je enak. Moja babica je na vrh dodala še sesekljano črno meto. Božankso diši in tudi zelo dober poseben okus ima. Tudi sama jo tako pripravljam. V Halozah skoraj povso uproabljajo izraz gibanica, v Prlekiji in deloam tudi poenkod v Slov. g. sem slišala izraz "kvasenica" , ker je testo z kvasom. 2. V Osrednjih Slov. g. pa pripravljajo gibanico iz vlečenega testa v vsaj dveh plasteh na naslednji način: Vlečeno testo z jacem. Skutni nadev se pripravi z dodatkom maščobe - stopljeno maslo, kisla smetana, malo sladkorja, jajcem, bolj varčne gospdinje pa dodajo še kakšno žlico pšeničnega zdroba, a originalna zdroba nima). Postopek pa je naslednji. Osnova plast je 1 plast vlečenega testa, ki ga prelijemo ali namažemo s stopljenim maslom in dodamo še eno plast testa, (ta druga plast testa naj bo praviloma tako velika, da bomo lahko z njo še enkrat prekrili celo površino). Na to drugo plast prav tako namažemo tekoče maslo, nato namažemo nadev najmanj pol cm na debelo, robove testa povlečeno čez nadev, po vrhu pa premažemo še enkrat z maslom ali pa sladko smetano. ter spoečemo, da na vrhu malo porjavi. Pečeno gibanico - vročo še enkrat prelijomo s sladko smetano in p sladkamo z sladkorjem pomešanim z vanilijevim sladkorjem. Sladkanje je odvisno od okusa, marsikomu je dovolj sladek že osnovni nadev. Če ne marate okusa vanilije, ga opustite. Skuti nekatere gospodinej dodajajo še rozine, ali pa jih posipajo po vrhu nadeva. Najboljša je seveda pečena v krušni peči. Z orehovim nadevom je enak postopek. Pa dober tek! rega

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

2. jun 2006 12:01

Prekmurka, a boš kero rekla? Lp Dolores

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

2. jun 2006 12:50

DOLORES,ZGORAJ JE GOVORA O PRLEŠKI GIBANICI -ŠTAJERSKA ,jaz lejko samo kakšno poven o prekmurski gibanici -PREKMURJE ,sicer štajersko tudi obvladam in delam isto kot je zgoraj dala napotke REGICA .LEJKO SE PA KAJ POGUČIMO TUDI O PREKMURSKI GIBANICI .Pitajte. lp Marta

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

2. jun 2006 15:00

Ja, mene firbec matra, kakšno krhko testo (podplat) uporabiš pri prekmurski gibanici. A nam izdaš recept, da ne bomo napačne stvari govorili naokoli. Lp Dolores

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

3. jun 2006 14:19

Dolores ,včeraj potem večnisem "visela "na kulinariki ,zato ti danes odgovarjam .Za veliki pekač vzamemo 25 dak ostre moke, 18 dak margarine ,1jajce ,ščepec soli ,1 veliko žlico sladkorja v prahu in 2-4 žlice mrzle vode .Omesimo ,testo naj počiva vsaj 30 minut .Podplat oziroma podplatasto testo mora biti spodaj zato ,ker je gibanica težka in jo krhko testo" lažje nosi ". lp Marta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti