Štajerska gibanica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

8. jun 2005 9:10

Evo recepta za štajersko gibanico. Če ji dodamo še rozine in orehe, ji na tem koncu pravijo prleška. Naredimo osnovno kvašeno testo. Za pekač, kot gre v običajen štedilnik, potrebujemo pol kg moke, pol kocke svežega kvasa, 1/2 l tekočine (pol mleka, pol vode), malo olja in soli, sladkor za vzhajanje kvasa. Kvas damo s sladkorjem in malo mleka vzhajat v luknjo, ki smo jo naredili v presejano moko. Ko vzide, z vsemi setsavinami vmešamo kvašeno testo in ga pustimo še enkrat vzhajat. Potem s testom obložimo pekač in ga obložimo z nadevom. Tega pripravimo iz pol kg skute, ene kisle smetane, enega jajca in sladkorja - vse sestavine dobro premešamo, masa mora biti gosta. Če želimo še bolj sočen nadev, skuhamo v mleku malo pšeničnega zdroba (za pol kg skute približno 10 dag zdroba) in v celotno skutno maso vmešamo še sneg iz enega beljaka. Pečemo na 170 stiponjah, v prej ogreti pečici, pol do 3/4 ure. Pozdrav, Mamamia mamamia

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

8. jun 2005 9:42

Mamamia hvala za recept! A mi veš mogoče povedat, za kako velik pekač so te količine? Ker vsaj tista, ki sem jo jaz jedla, je bila pečena v veliiiikem okroglem pekaču (v velikosti velike velike pice), in če so to količine za tak pekač, potem moram mogoče za navadno pečico količine zmanjšat. Ali bi šlo jo naredit tudi v pravokotnem pekaču od pečice? Tjas

Marjetka cvetka  

član od: 27.12.2004

sporočila: 1569

8. jun 2005 9:44

Jaz velikokrat spečem gibanico z orehi in skuto in je zelo dobra.Priprava je zelo preprosta! Kvašeno testo:500 g moke,40 g kvasa,1 jajce,2-3 jedilne žlice olja,toplo mleko po potrebi iz tegga zamesiš testo,ki vzaja 10 minut,potem ga razvalajš in daš v pekač tako,da robovi padajo čez rob. Na testo najprej namažeš orehov nadev:200g orehov,1 kisla smetana(namesto kisle smetane lahko popariš orehe z vrelim mlekom),50g sladkorja,na ta nadev pa namažeš skutin nadev:500g skute,2 kisli smetani(dovolj je tudi samo ena),1 jajce,70g sladkorja,en vanilin. Ko razmažes nadev,viseča robove obrni proti sredini pekača(ne zakrit celega nadeva)Pečeš na 200 stiponjah 35-40 minut,potem robove namažeš z kislo smetano in pečeš še pet minut. Jaz pečem v pekaču od vgradne pečice,ta je ravno dovolj velik. Dober tek! Marjetka cvetka

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

8. jun 2005 10:00

Tjas, količine so mišljene za navaden pekač od pečice, kot je napisala mamamia. Za veliiike gibanice bi bil nadev s 1/2 kg skute in samo ene smetane ... zdaleč premalo. Mamamia, hvala. burbonka

PACKA  

član od: 23.9.2003

sporočila: 344

8. jun 2005 11:41

Moja babica je pa pekla prosjačo in sicer namesto skutinega nadeva je testo obložila z domačo smetano in medom. Zelo, zelo dobro! PACKA

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

8. jun 2005 13:39

Recept, ki sem ga poslala, je za običajen pekač iz pečice, tisti oglat, mer ne vem n apamet, apmapk neih 40 krat 3o bo, ne? mamamia

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

8. jun 2005 14:27

Packa, a imaš mogoče recept za prosjačo - kakšno je razmerje medu in kisle smetane? lp, burbonka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

8. jun 2005 19:50

Tudi jaz pečem prleško, ampak tole štajersko sem jedla samo 1x in to na Ptuju. Bila je božanska, pekle pa so je gospodinje na ptujski gori. Nekako so mi razlagale, da vse naredijo na loparju in potem potisnejo v krušno peč. Rezale pa so tako kot je rekla mamamija, velike trikotnike. Kar sline se mi cedijo. lp Vesna Vesna Milek Recko

kepi  

član od: 23.7.2005

sporočila: 52

18. sep 2005 20:21

Dragička, Prekmurski vrtanik j nekaj čist drugega. Poznam obe stvari, le, da bi rada recept za štajersko gibanco. Hvala dekleta, mamamia, tebe bom pa jutri že poklicala za vse. kepi

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

18. sep 2005 22:34

Tjas, gibanica, ki si jo opisala, je pristna pohorska gibanica, ki je doma v naših krajih. Peče se, kot je opisala mamamia, samo količine so malce drugačne. Bistveno je, da je podlaga iz kvašenega testa tanka, in nadev iz skute debel. Sicer so tiste ta prave iz krušne peči, jaz jo pečem na pekaču "plehu" iz pečice, in je tudi čisto OK. Torej, narediš kvašeno testo za kruh iz 25-30 dag moke (čisto dovolj), soli, kančka olja, žličke soli, pol kocke kvasa (ali en zavitek suhega) in mlačne vode po potrebi. Za nadev: 1 kg skute (mora biti grudasta jaz vzamem od Mariborskih mlekarn ali naredim doma), 2 jajci, sladkor po okusu (odvisno kdo bo jedel mi imamo raje manj sladko), vanili, sol. (Boljša je iz same skute, lahko pa za bolj sočen nadev k vsemu temu zamešaš še mlečni gris, ki si ga skuhala iz cca. četrt litra mleka in ni niti preredek niti pregost.) Preliv: 1 kisla smetana zažvrkljana z jajcem (lahko dodaš tudi mlete orehe) Testo ne rabi ne vem kako vzhajati-ko imaš pripravljen nadev, ga znova pregneteš, razvaljaš na velikost pekača, daš na "pleh" (nič ne mastiš), pri čemer paziš, da so robovi testa na oglih tanki, premažeš z nadevom, in potem še s plastjo preliva. Pečeš na 180 dokler posamezni deli na gibanici ne začnejo temnet (značilne temne, skoraj črne "opekline" na vrhu). Takrat je gibanica pečena vsezkozi. Razrežeš na trikotnike. Kot nadev delamo tudi orehov nadev, ali pa testo kar potrosiš z ocvirki in preliješ z osoljenim jajcem. Anja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti