Štajerska gibanica

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

tema odprta - 7. jun 2005 12:55 | ogledi: 13.822 | odgovori: 28

Upam, da je to tapravo ime, da ne bom koga užalila ampak, v glavnem, bila je peklensko dobra, pa čeprav ne maram skute. Kolikor sem lahko pogruntala, je bilo not le veliko skute in jajca, za testo ne bi znala reči, kako je bilo. Jedla sem jo enkrat samkrat na poslovilni zabavi ene sodelavke, ko je odhajala v drugo službo. Obljube, da bo recept poslala, ni držala, tako sprašujem vas za ta recept.

Torej še enkrat, štajerke in štajerci, pomoč in recept prosim!

Hvala in lep dan vsem,

Tjas

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. jun 2005 13:34

Ha, gre za kvašeno testo, samo da ne vem pravih razmerij. Bom vprašala izkušeno kuharico, ki je štajerskih gibanic spekla že eno malo morje, lahko pa, da me kdo na forumu tudi prehitel z receptom. Mamamia mamamia

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

7. jun 2005 15:17

Se priporočam in povsem se strinjam s Tjas. Nesramno dobra je ta reč. lp Vesna Vesna Milek Recko

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

7. jun 2005 16:59

Ne vem, ali je gibanica štajerska ali "prleška", sestavine so približno takšne: kvašeno testo, na tanko razvaljano, s katerim pokrijemo dno in stene pekača (prave domače pečejo v krušni peči v velikih okroglih pekačih za veliko jedcev). Na testo damo mešanico skute, kisle smetane, jajc. Pred tem mislim, da testo polijemo še z maslom ali svinjsko mastjo. V surovem stanju je nadev precej tekoč, ko se speče, je fino sočen. Skutno mešanico nekateri sladkajo, nekateri rahlo solijo. To bi bilo zelo približno, natančen recept bo, upam, poslala katera druga. Aha, nekateri pravijo štajerska ("prleška") gibanica skutinemu zavitku z vlečenega testa, ki ima podoben nadev, vse skupaj pa je premazano z maslom ali svinjsko mastjo. Gibanice, ki sem jih jedla v otroških letih, so bile z domače skute in domače smetane, pečene v krušni peči ... Res dobro. Bo treba povprašat pri kom iz "stare šole". lp, burbonka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

7. jun 2005 18:01

Močno upam, da bo mamamia spet stopila v akcijo, sicer probam kar po svoje. Pa vseeno hvala za trud burbonka. lp Vesna Vesna Milek Recko

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. jun 2005 18:32

Nekateri dodajo skutinemu nadevu še rozine in potem še potresejo z orehi, a potem se tej gibanici reče že nekako drugače. Reca, grem v akcijo, če je gospa stare šole danes doma, bo jutri recept na forumu. Videti pa bi morali, kako se ta gibanica reže, nek čisto poseben način je, da pridejo ven taki trikotniki, kakor jo postrežejo na štajerskih domačijah. Pozdrav vsem, mamamia (sem še v službi, upam, da bom v naslendji uri že lahko šla domov). Pozdrav, Mamamia mamamia

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

7. jun 2005 19:26

Ja mamamia, to bo tapravo! Velika okrogla "pogača", ki jo režejo na neke trikotnike. Saj pravim, štajerska ali prleška - ne vem, tu ne bom pametna. Sodelavka je bila iz Slovenske Bistrice, torej so bile od tam tudi gibanice, ki jih je prinesla. Bile so domače, spekla jih je njena mama. Zadeva je bila pa sočna in ne presladka, noro dobra. Tjas

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

7. jun 2005 19:35

Recept za prleško gibanico, ki je, po opisu sodeč, zelo podobna zgoraj opisani (ali pa popolnoma enaka), je v knjigi "Sto slovenskih jedi", ki jo je izdala Prešernova družba. Zadeva je res zelo dobra. Ker je trenutno nimam pri roki, ne morem napisati recepta. Verjetno ga bo kdo drug prej, če pa ne, pa v nedeljo jaz. LP cervus

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

7. jun 2005 21:05

Trikotniki so zato, ker so to res velike okrogle gibanice in ko jih režejo (kot torto), je linija zunanjega kroga skoraj ravna. Vsaj te, ki sem jih jaz jedla, so bile narezane na take velike trikotnike, ki smo si jih potem delili. Včasih so jih pekli ob posebnih praznikih (porokah ...) za veliko ljudi, ali pa za družino ob družinskih praznikih in so jih potem imeli nekaj časa shranjene (ker so bile mame šparovne, so jih imele velikokrat pod ključem). To vem iz pripovedovanja. V originalnem receptu ni rozin in orehov. Mislim, da se res potem imenuje nekako drugače. Bom tudi jaz vesela recepta! lp, burbonka

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

8. jun 2005 7:18

Moja pokojna babica je pekla božansko gibanico. Ni imela recepta, ampak je delala po občutku in zmeraj ji je perfektno uspela. Kar pa se nadevov tiče, je na štajerskem koncu več variant. Najbolj pogosta je ta s skuto, ki jo omenjate. Nekatere v nadev dajo tudi kuhan pšenični zdrob, da ni samo skuta in kisla smetana. Pogosto pa se uporablja tudi orehov nadev, ki ga naredijo podobno kot za potico.

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

8. jun 2005 8:02

Po opisih se mi zdi, da je to prekmurska "vrtanka". Na Goričkem sem jedla nekaj podobneta. Pozdravček!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti