Marcipanove tortice

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

20. jun 2005 11:15

puff pastry se navadno uporablja za listnato testo, lahko pa tudi za kvašeno listnano. Kadar pa naši prevajajo, pa včasih malo zabluzijo in je fino, če maš zravn slikco, da vidiš, za kaj gre:) Sem namreč že kje videla, da je pisalo listnato, kjer je vlečeno in obratno... Aja, še to: filo pastry pa je vlečeno testo. Veri

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

23. jun 2005 9:27

Včeraj sem pekla Galette des Rois oziroma kolač s frangipanom in se mi prvič žal ni posrečil. Je romal v smeti. 1. Mislim, da za ta kolač mora biti kvašeno listnato testo. Jaz sem uporabila listnato. 2. Naslednji kolač s frangipanom bom improvizirala po receptu za Carrot pudding, ki ga je dala v bazo Julia. Torej: izrežemo dva kroga testa, večjega damo na dno, izrežemo dno, ostalo testo uporabimo za stene pekača, z vodo zalepimo robove, damo na to nadev in na vrh drug krog testa, zalepimo robove z vodo, potem pa preluknjamo zgornjo plast testa, da lahko izpareva para - očitno morajo biti te zareze v obliki rombov kar globoke (hm, v receptu piše If desired...). Na koncu premažemo kolač z jajcem. Robovi morajo biti res dobro zlepljeni. Glede na to, da Francozi ta kolač pripravljajo za praznik Sveti trije kralji, ki je prvo nedeljo v januarju (torej 2006) imam še precej časa, da se mi do takrat posreči . Nadev - frangipan je tako kraljevsko dober, kolikor sem ga uspela poskusiti surovega - da se splača. Lp, burbonka

Čarli08  

član od: 4.1.2010

sporočila: 275

8. apr 2013 22:32

Bom kar tukaj vpršala: marcipan in smetana se imata rada na tortici? Rada bi spekla tortico z otroškimi okraski in sicer okrašeno s smetano, okraski bi bili z marcipana.

Alternativa smetani je bela kuvertura, vendar imam z le-to vedno smolo - ko jo mešam z maslom, se tako zgosti, da sploh ni več uporabna. Kaj delam narobe?

Čarli08

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

9. apr 2013 9:23

Prav rada ne, ampak okraski bojo zdržali par ur predno boš postregla torto.

Narobe je to, da dodajaš maslo. Kuvertura je že pripravljen obliv in ni potrebno ničesar dodajat.

stana

Čarli08  

član od: 4.1.2010

sporočila: 275

9. apr 2013 20:57

Hvala Stana. Kaj pa če imam belo čokolado? Tudi nič ne dodajam?

Čarli08

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

9. apr 2013 21:00

stana, a ni kuvertura nekaj drugega? to bi ja naj bila najboljša čokolada, npr za lupine pralinejev, ne za oblivanje. za oblivanje ji je ptorebno dodati maščobo-

čarli, jaz sem stoprocentno za ganache kremo. Pa naj bo topla in tekoča za oblivanje, ali ohlajena - za mazanje.

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

9. apr 2013 22:44

Kuvertura vsebuje več kakavovega masla, zato se tudi lepše topi. Pri sobni temperaturi (ali v ustih) se tak obliv tudi hitreje topi.

Za oblivanje pralinejev (ne za notranjost) pa je boljša čokolada z manj kakavovega masla. Takšna čokolada je na sobni temperaturi bolj trda in se ne topi tako hitro.

Čarli, razlika je med belo čokolado in belo kuverturo. Kuverturi nič ne dodajaš. Beli čokoladi lahko dodaš malo kokosovega ali kakavovega masla.


Sporočilo je spremenil(a) stana.r dne 09. 2013 22:45

Čarli08  

član od: 4.1.2010

sporočila: 275

10. apr 2013 22:34

Stana - hvala še enkrat. Bom poročala. Rada bi svetlo tortico, vendar mi razne prevleke ne dišijo, predvsem, ker je spodaj potrebno dati masleno kremo. Raje delam s smetano. Do sedaj tudi nisem dala veliko na izgled tortic, zato se nisem preveč sekirala zaradi okrasja, tokrat pa bi rada, da bi bila tortica tudi lepa na uč.

Čarli08

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti