Bazilika

neznan uporabnik
tema odprta - 11. avg 2001 17:16 | ogledi: 4.212 | odgovori: 9

Zelo rada uporabljam baziliko, predvsem svežo. rada bi jo shranila tudi za zimo. Do sedaj sem uporabljala posušeno,(vendar izgubi veliko arome), boljša je zmrznjena. Mogoče ima kdo kak nasvet kako bi se jo še dalo shraniti. Hvala

andreja

neznan uporabnik

13. avg 2001 11:24

V nekaterih večjih marketih (jaz sem to videla pri "najboljšem sosedu) se dobi sveže začimbe kot lončnice in z malo skrbi bodo tudi prezimile na okenski polici. Sveže začimbe so tako ves čas pri roki. Upam, da bo v pomoč. LP Tinca

neznan uporabnik

13. avg 2001 13:49

Jaz svežo baziliko nasekljam, zaprem v plastične posodice in dam zamrznit. Aromo sicer ohrani, samo barva pa ni več enaka. Taka bazilika pač ni za dekoracije, za popestritev okusa hrani pa je še zmerom boljša kot posušena.

neznan uporabnik

27. avg 2001 12:28

Nasekljano v olju! Olivnem, seveda. Takšno sem videla celo v trgovinah (uvoz iz Italije). Vendar je treba po odprtju kozarčka na površino stalno dolivati olje, sicer površina oksidira (črni lističi). Osebno pa imam še vedno raje zmrznjeno. Prezimovanje rastline ni uspelo nikoli, ker je pač enoletna rastlina- le podaljšala sem lahko življenjsko dobo tja nekam do novega leta.

lmiran  

član od: 5.6.2005

sporočila: 35

22. sep 2005 16:24

Mene pa zanima, ali ima kdo še kakšne izkušnje s prezimovanjem bazilike v zaprtem prostoru? rata ali ne rata? lmiran

breda  

član od: 28.7.2003

sporočila: 113

23. sep 2005 8:30

Sicer malo "zavijam" iz teme, mene pa zanima kako se obnese prezimovanje peteršilja. V lonček bi posadila korenino iz vrta, pa na okensko polico. A bi se to obneslo? breda

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

23. sep 2005 8:47

baziliko zamrzni tako, da celo steblo opereš-posušiš vodo in celo steblo zamrzneš.Ko rabiš baziliko, pa cele zamrznjene liste posmukaš dol.Tako bazilika ostane bolj aromatična, ker pri sekljanju že veliko izgubi. HERMAN

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

23. sep 2005 8:48

iz Črne gore sem poleti prinesla lonček bazilike, ki je na okenski polici žal prehitro žalostni konec storila. Mogoče nisem vredu skrbela zanjo. Prihodnji teden bom posadila bazilko iz vrta v lonček. Pa bom videla. Sicer sem pa ljubitelj bazilike v soli in olivnem olju. Super zadeva.

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

23. sep 2005 10:48

pri nas smo jeseni vedno petršilj dali iz njive v lesene zabojčke in je ostal do spomladi. Bil je v bolj mrzlem prostoru, zalivanje zelo malo (če bo v suhem , bo verjetno bolj potrebno zalivat). Listi so se počasi sšili in gnili, vendar so poganjali novi. tako smo imeli svež petršilj čez vso zimo, ne v velikih količinah, ampak za sproti je bilo.... smrkolina

karmenslo  

član od: 12.2.2002

sporočila: 87

24. sep 2005 12:29

Jaz si naredim v posodicah za led kocke bazilike. Jo sesekljam in pomesam z malo vode in napolnim posodice. Ko je zamrznjeno kocke stresem in si jih nalozim v vrecke. Je super ker lahko doziras poljubno. Je pa res, da se okus zgubi. Letos sem kar cele listice zamrznila in ko so zmrznjeni se sami razlomijo in je nako, kot da bi jih sesekljali. Malo vrecko pomuckajte in boste imelis sesekljano baziliko. Pomembno pa je da baziliko poberemo ko cveti saj je takrat najbolj aromaticna. To sem slisala od moje babice. Meni se nobena kupljena bazilika ne obnese cez zimo, je enoletnica in nima smisla vztrajat. Poleti na okenski polici (zunaj) raste kot nora, ampak veliko sonca in vode. Karmen

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti