Bezgov sirup

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

30. maj 2005 20:22

Bezgovi cvetovi radi porjavijo, če se sušijo predolgo. Moje izkušnje so take: cvetove porežem s pecljev in jih dam v kartonsko škatlo, v tanki plasti.(tako preprečim, da bi voda, ki jo cvetni peclji, ki so kar debeli in sočni, vsebujejo veliko, ob sušenju prehajala v cvetove in bi se s tem sušenje podaljšalo, rjavenje pa pojavilo). Pokrijem s papirjem in postavim na sonce (včasih neposredno, običajno pa na polico pod strešno okno). Zelo hitro je suho, ohrani aromo in zagotovo toliko sestavin kot v primeru, da je sušenje počasno. Morda še to: dobro je, da so socvetja čimbolj sveža, z ravnokar odprtimi cvetovi (kar spoznamo po tem, da imajo obilo cvetnega prahu in močan vonj). Socvetja, s katerih se cvetni lističi že osipajo, praviloma tudi pri mojem načinu sušenja porjavijo. Ste že poskusili napitek iz poprove mete in bezga (približno pol-pol)? Priporočam. Tudi ohlajeno, z malo limone, da ne bi pri 31 v stanovanju ponujala vročih napitkov. Po enakem postopku sušim večino zelišč in rastlin za čaje oz. zeliščne napitke. Rastline so hitro suhe. Potem jih skladiščim v steklenih kozarcih, s privitim pokrovom, seveda pa v temi, da se ohranijo barve. Lipo, ki je je več, pa običajno kar v kartonskih škatlah. Zanesljivo je rekorderka v hitrem sušenju citronka (Lippia citridiodora), katere listi so suhi v enem dnevu. Letos sem tako že posušila socvetja lapuha, ki so ostala sončno rumene barve. Bezeg pride na vrsto prihodnji teden. In danes sem na Robbovi v Ljubljani videla prve odprte cvetove lipe. rimljanka

pavka  

član od: 31.5.2005

sporočila: 20

31. maj 2005 8:05

Zanima vas melisin sirup, sama sem ga naredila lani in moram reči, da smo ga hitro izpraznili. 3 pesti sveže limonske melise prevreš v litru vode, ohladiš; posebej zavreš 5 litrov vode s štirimi kilogrami sladkorja,da se sladkor stopi. V sladkorno vodo precediš melisin čaj, dodaš 6 dekagramov citronke in vse skupaj še enkrat prevreš, naliješ v vroče steklenice in zapreš. Glede sušenja začimb in čajev; sama to delam v mikrovalovni pečici. Gre zelo hitro, samo najbolje je, da to počneš zunaj, ker se vonj močno skoncentrira in vsa hiša "diši". Lp Pavka pavka

taja  

član od: 16.4.2002

sporočila: 83

31. maj 2005 10:34

rimljanka hvala za nasvet- jaz sicer eno rudno že sušim, bom pa ponovila po tvojem receptu. Sirup sem tudi pripravila-sicer je precejen zelo redek- sem si predstavljala,da bo to bolj gosta zadeva, glede na to, da ga je potrebno redčiti z vodo- kdaj ga pa lahko pričnemo uporabljati *-v steklenice sem ga pretočila v nedeljo? Lipine cvetove potem posušim na enak postopek kot bezeg? Pavka - kje pa dobim limonsko meliso??kdaj in kje raste raste? imam MV mi zaupaš koliko časa inkako sušiš v njej? hvala in LP Taja taja

pavka  

član od: 31.5.2005

sporočila: 20

2. jun 2005 7:32

limonska oziroma citronska melisa se kupi v lončku, sama sem jo kupila na tržnici v BTC pri tisti stojnici z zelenimi pikapolonicami, tam so vse začimbe in sadike naravno pridelane. La ni sem imela nasajeno pred vhodnimi vrati v koritu skupaj z drugimi začimbami. Rezala sem jo večkrat, tako, da ni cvetela, samo liste. Lahko pa jo nasadiš tudi na prosto, je hvaležna rastlina in se hitro razraste, je trajnica. Glede MV in sušenja začimb. Peteršilju naprimer potrgam samo lističe, kakšno pest jih razporedim po krožniku ,dam v MV za 2-3 minute, potem vzamem ven, ker se peteršilj močno segreje in odda precej vlage, počakam, da se malo ohladi in ponovim postopek, dokler ni popolnoma suh. Tako sušim vse začimbe, ohranijo barvo in okus. Lani sem na ta način sušila zeleno, peteršilj,majaron origano, koper, boreč, rukulo, timijan... Čas sušenja je odvisen od tega, koliko vode vsebuje kaka rastlina. po končanem sušenju shranim začimbe v kozarce in v temen prostor. Povem vam, da ima lanski peteršilj še sedaj svetlo zeleno barvo. Uporabljam ga za vse vrste juh, omak.., če pa ga želim sesekljati, patudi ni problem. LP Pavka pavka

poloni  

član od: 19.10.2004

sporočila: 123

2. jun 2005 16:50

Melisin sok 3 pesti sveže melise 3 l vode 3 kg sladkorja 2 pomaranči (narežite na kolobarje) 2 limoni (narežite na kolobarje) 8 dag citonske kisline Vse sestavine nadevajte v posodo, v kateri bo vse skupaj stalo 4 dni. Pokrijte s kuhinjsko krpo. Vsak dan to maso premešajte. Po preteku štirih dni maso precedite, tekočino zavrite in napolnite v steklenice. Steklenice pokrijte z odejo ali kakšno staro bundo. Recept je večkrat preverjen, zanesljivo drži in sok je zelo dober. Namesto melise sem poskusila tudi z meto in je bilo tudi zelo dobro. To je sok, s katerim si lahko pripravite zelo osvežilen napitek, kot nalašč za vroče poletne dni. Če želite še bolj izrazit okus po melisi, lahko vso maso po preteku štirih dni rahlo segrejete (tako melisa odda še več arome) in šele nato precedite, precejeno tekočino pa potem še zavrete. Bezgov sok 1 30 bezgovih cvetov namočite v 3 l vode (hladne, neprekuhane). Lonec pokrijte s krpo in pustite stati 24 ur (lahko tudi kakšno uro več), nato vse skupaj precedite, precejeni tekočini dodate 3 kg sladkorja in 6 dag citronske kisline. Tekočino segrejte do vretja (počakajte, da se začnejo dvigovati drobni mehurčki). Nato vse skupaj takoj napolnite v vroče steklenice. Steklenice nato ovijte še s kakšno odejo ali staro bundo. Počakajte dan ali dva, da se ohladi, nato pa pospravite v shrambo. Sok zanesljivo drži, tudi celo leto (doslej se mi ni še nikoli pokvaril). Bezgov sok 2 60 bezgovih cvetov 4,5 kg sladkorja 4,5 dag citronske kisline 6 pomaranč (kolobarji) 3 limone (kolobarji) 6 l vode Vse sestavine zmešajte, na hladnem pustite stati 4 dni, vmes večkrat premešajte; po štirih dneh precedite, zavrite in napolnite v steklenice. Priporočam uporabo eko pomaranč in eko limon. Tudi ta recep je dober in preizkušen. Obilo uspeha in užitka pri pripravi in pitju izvrstnih napitkov. Poloni

cessy  

član od: 1.5.2008

sporočila: 41

28. maj 2008 10:35

zdaj sem pa čist zmešana kako naj tole siru pardim tolk različnih receptov. jast mam namen prekuhat vodo s sladkorjem in v skoraj ohlajeno dat cvetove, limono in citronko in to pustit 24 ur. aje tako prav? cessy

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

28. maj 2008 11:56

Kakorkoli se boš odločila, je prav.

kobra 1

Vanili  

član od: 28.6.2002

sporočila: 78

28. maj 2008 14:18

Bolj iz firbca me zanima, koliko bi morala dati limoninega soka, če bi hotela delat sirup brez citronke. lp

cessy  

član od: 1.5.2008

sporočila: 41

28. maj 2008 14:22

kobra1 jast sem zdaj nardila tak da sem zavrela vodo in sladkor in v skoraj ohlajeno dala not bezeg, citronko, limono in pomarančo, sedaj bom pa pustila 48 ur, pa bom vidla kaj bo ratal. pokrila sem pa kr s pokrovko, ker nekje sem videla da samo s srveto pokrijejo, tak da upam da sem prav nardila. cessy

veliko šniclov  

član od: 2.9.2006

sporočila: 1

1. jun 2008 8:45

poloni je napisal/a:
Melisin sok 3 pesti sveže melise 3 l vode 3 kg sladkorja 2 pomaranči (narežite na kolobarje) 2 limoni (narežite na kolobarje) 8 dag citonske kisline Vse sestavine nadevajte v posodo, v kateri bo vse skupaj stalo 4 dni. Pokrijte s kuhinjsko krpo. Vsak dan to maso premešajte. Po preteku štirih dni maso precedite, tekočino zavrite in napolnite v steklenice. Steklenice pokrijte z odejo ali kakšno staro bundo. Recept je večkrat preverjen, zanesljivo drži in sok je zelo dober. Namesto melise sem poskusila tudi z meto in je bilo tudi zelo dobro. To je sok, s katerim si lahko pripravite zelo osvežilen napitek, kot nalašč za vroče poletne dni. Če želite še bolj izrazit okus po melisi, lahko vso maso po preteku štirih dni rahlo segrejete (tako melisa odda še več arome) in šele nato precedite, precejeno tekočino pa potem še zavrete. Bezgov sok 1 30 bezgovih cvetov namočite v 3 l vode (hladne, neprekuhane). Lonec pokrijte s krpo in pustite stati 24 ur (lahko tudi kakšno uro več), nato vse skupaj precedite, precejeni tekočini dodate 3 kg sladkorja in 6 dag citronske kisline. Tekočino segrejte do vretja (počakajte, da se začnejo dvigovati drobni mehurčki). Nato vse skupaj takoj napolnite v vroče steklenice. Steklenice nato ovijte še s kakšno odejo ali staro bundo. Počakajte dan ali dva, da se ohladi, nato pa pospravite v shrambo. Sok zanesljivo drži, tudi celo leto (doslej se mi ni še nikoli pokvaril). Bezgov sok 2 60 bezgovih cvetov 4,5 kg sladkorja 4,5 dag citronske kisline 6 pomaranč (kolobarji) 3 limone (kolobarji) 6 l vode Vse sestavine zmešajte, na hladnem pustite stati 4 dni, vmes večkrat premešajte; po štirih dneh precedite, zavrite in napolnite v steklenice. Priporočam uporabo eko pomaranč in eko limon. Tudi ta recep je dober in preizkušen. Obilo uspeha in užitka pri pripravi in pitju izvrstnih napitkov. Poloni
veliko šniclov

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti