Ajdova kaša 100tič

natja  

član od: 26.5.2005

sporočila: 2

tema odprta - 26. maj 2005 12:41 | ogledi: 21.385 | odgovori: 11

prosim za pomoč/nasvet pri pripravi ajdove kaše- pripravila sem jo 3x in očitno delam nekaj narobe. Ko prebiram vaše recepte jo vsi hvalijo- pri meni je pa še pes noče pojesti :)))

Kupila sem instant ajdovo kašo in jo pripravila po navodilih iz enbalaže- pa je kljub temu neužitna - polna lupinic, trda, brez ukusa - kot bi jedli pokovko.

Kje ga lomim, zakaj lupnice???jo je treba prej opravi?

Hvala za pomoč in nasvete

lep dan Natja

natja

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

26. maj 2005 12:48

Natja, navodila sicer nimam pri roki, ampak pomislila sem, da kaše morda nisi namočila en dan prej, sama vse kaše namočim dan pred kuhanjem, uporabljam pa največ ječmenovo. (nizek GI). LP riba-ribica

natja  

član od: 26.5.2005

sporočila: 2

26. maj 2005 13:14

oj, ribica hvala za hitri odgovor , kaše res nisem namočila en dan prej- ampak saj je instant in na navodilu nič ne piše, da jo je potrebno prej namakati???? Ali ti uporabljaš instant kašo. Sploh pa sem jaz nova pri teh kašah, kupila sem tudi proseno kašo, pa pojma nimam kako se jo pripravi. Poznaš? Hvala in lep pozdrav Natja natja Sporočilo je spremenil(a) natja dne 26. maj 2005 13:20:21

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

26. maj 2005 13:46

Ajdove kaše še nikoli nisem namakala, pa je bila vedno ok. Ali jo stresem v vrelo vodo (ki jo solim in popram ter dodam še strt česen) in ko ponovno zavre, zmanjšam ogenj in pokrijem ter pustim na majhnem ognju, da kaša vpije vso vodo. Preden jo streem v vodo pa jo vedno malo preberem - dam jo v posodo, prelijem z s hladno vodo, premešam in smeti, ki priplavajo na vrh, poberem. Ali pa jo naredim tako, da čebulo popražim na maščobi, str4sem gor prebrano in oprano kašo, zalijem in delam dalje kot riž. Torej dušim na počasnem ognju, dokler se ne zmehča. Razmerje kaša voda vzamem 1:2. Instant ajdove kaše pa še nikoli nisem uporabila. mamamia mamamia

Jacha  

član od: 28.1.2004

sporočila: 105

26. maj 2005 13:59

Jaz kašo prej vedno preberem. Tudi jaz ne uporabljam instant kaše, pa je vedno hitro kuhana. LP, Maja

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

26. maj 2005 14:00

Tudi jaz pripravim ajdovo kašo kot mamamia, samo da dodam še malo česna. Najboljša pa mi je skupaj s prepraženimi gobami. Vse skupaj potresem še s petršiljem. Gobica

Rožica  

član od: 13.9.2004

sporočila: 958

26. maj 2005 14:05

Živjo! Jaz ajdove še nisem pripravljala, vendar velikokrat pripravim proseno. Pripravljam jo na različne načine na vodi, mlečno, kot rižoto, tudi za narastek. Predhodno je ne namakam, vendar je pomembno, da dodaš dovolj vode, drugače je suha. Meni je babica dala nasvet, da naj jo pripravljam 1:3 (1 skodelica prosa in 3 vode). Tu je nekaj receptov za pripravo ( saj vem, da bo jernej hud pa vseeno): Osnovni recept za kuhanje prosa. Sestavine:(za 4-6 oseb) ·200g prosene kaše ·7dl vode ·ščepec soli Proso,vodo in ščepec soli daj kuhati. Ko začne vreti, kozico odstavi s plina in še 25-30min pokrito kuhaj na električni plošči na najmanjši številki (1), tako da vpije vso vodo in postane kaša mehka Priprava prosene mlečne kaše: Sestavine: prosena kaša, mleko, sol, sladkor, naribana čokolada Nekaj kaše oplaknemo z vročo vodo, stresemo v osoljeno mleko in kuhamo pol ure. Po okusu jo lahko dosladkamo ali potresemo z naribano čokolado. Prosena mlečna kaša: Potrebujemo:40 dag prosene kaše ·8 dl mleka ·sol ·3 dag masla ·1 dl smetane, sladkor po okusu V vrelo slano mleko zakuhamo prebrano in dobro oprano kašo. Kuhano zabelimo s stopljenim maslom in smetano. Po želji kašo potresemo s sladkorjem. Pravijo pa da je dobro proso namočit čez noč v vodo! LP Rožica Zaupaj svoji osebni moci. To je vse, kar v tem skrivnostnem svetu sploh imas.

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8689

26. maj 2005 14:06

Ajdovo kašo delam na naslednji način: Zvečer ali pa zgodaj zjutraj kašo dam na pult, preberem črne dele, dam kašo v hladno vodo in pustim čez noč ali pa do priprave. Kašo dam kuhat (vre cca 10 minut). V drugi posodi prepražim čebulo, dodam na koščke narezano slanino ali ostanke pečenega mesa, malo šampinjončkov in 2 - 3 režnja česna. Gor dam na pol kuhano kašo, solim, vegetam, popram in podlijem toliko, da je kaša pokrita. Kuha se na rahlem ognju dokler ni mehka (cca 15 min.). Preden dam na mizo, posujem s peteršiljem. To je kot priloga k mesu. Na pol kuhano kašo dodam tudi v nadev za npr. nadevanega piščanca. Ko kuham kislo repo s suho kračo (bujta repa) dodam kašo - čeprav naj bi bila prosena kaša. Na pol kuhano kašo dam v posodo, dodam narezana suha rebra ali kračo, narezan korenček, peteršilj, krompir - zalijem z vodo in pustim, da se kuha. Ko so sestavine kuhane podmetnem z žličko moke, 2 žlici paradižnika iz pomi kocke in pustim, da še malo vre. 2 - 3 žlice kisle smetane posebej dobro premešaj, dodam 2 - 3 žlice juhe in vse skupaj zamešam na juho. Posujem s peteršiljem. S kuhano kašo naredim solato - dodam vsega po malem (kisle kumarice, feta sir, olive...) Pozdravček!

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

26. maj 2005 20:48

Uporabljam instant in navadno ajdovo kašo, pa kakšne velike razlike še nisem opazila. Tudi pri meni se pojavljajo lupinice, pa sem vedno mislila, da je to normalno. Ni pa bila še nikoli trda, in vedno ima zelo močan okus po ajdi. Na žalost ne vem, kaj bi bilo lahko narobe. Mogoče bi pomagalo, če bi jo poskusila malo dlje kuhati, pa čeprav je instant. LP cervus

Irena19  

član od: 5.1.2004

sporočila: 319

27. maj 2005 7:04

Jaz ajdove ali prosene kaše nikdar ne namakam. Malo mogoče preberem, to je vse. Kupim ajdovo kašo v trgovini in nič kaj preveč ne izbiram. Instant kaš še nisem kupovala. Meni se vsaka kaša hitro skuha. Ajdovo dam v vrelo slano vodo v razmerju cca. 1:2, proseno 1:3. Ko po poskušnji ocenim, da je dovolj vretja, ugasnem, pokrijem in se do konca napne. Prejšnji teden sem delala solato iz ajdove kaše, čičerike, sveže kumare, malo zelene in malo rdeče sveže paprike, dosolila sem jo, začimbe za solato sem zmešala z olivnim oljem, dodala sok limone, pomešala in pustila malo stati. Božansko. To sem imela zs OH obrok. baj

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

27. maj 2005 7:17

Nikoli ne namakam nobene kaše. Tudi prebiram je ne. Ajdovo delam po receptu, ki je na škatli do Drogine kaše, torej z gobami. Proseno naredim z jabolki in zapeče. 3 cm kaše, 2 cma jabolk, prelijem z mešanico smetane, mleka, jajc in sladkorja, pa še kakšne začimbe in zapečem. Na Drogini strani je nekaj simpatičnih receptov. http://www.droga.si/ Lp Mimika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti