Karamelni preliv (za sladoled)

smrketa  

član od: 21.3.2005

sporočila: 261

tema odprta - 26. maj 2005 9:45 | ogledi: 14.058 | odgovori: 10

poznate karamelni preliv za sladoled iz McDonaldsa? božanski!!! razmišljam, da bi bilo super, če bi kaj podobnega znala pripraviti sama doma - ampak kako? če samo stopim sladkor, se bo potem strdil in ne bo dobro, preliv bi moral ostati tekoč. v bazi sem ogledala vse, kar ima veze s karamelom, pa ni nič takega, da bi lahko porabila za preliv. kakšna ideja?

smrketa

juti  

član od: 19.9.2002

sporočila: 73

26. maj 2005 10:07

Karamelni preliv delam tako kot karamelne bonobone, samo da je čas kuhanja bistveno krajši. Stopim in karameliziram sladkor, dodam tekočo sladko smetano in majhen košček masla. Ko dodajam smetano in maslo, ves čas močno mešam (tako dolgo, da dobim homogeno maso). To je to! Prelijem po sladoledu ali jagodah, borovnicah... in mmmmmm.... Sicer ta moj preliv ni čisto tak kot v Mc-u, vseeno pa (pre)hitro zmanjka. juti

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

26. maj 2005 10:11

Juti, tole se pa zelo dobro sliši! Kaj lahko preliv shraniš ali ga moraš porabiti takoj? sara

juti  

član od: 19.9.2002

sporočila: 73

26. maj 2005 10:32

Preliva sicer še nisem shranjevala, sem pa shranjevala bonbone (priznam, da več kot teden dni ne, ker so vedno nekam "skrivnostno" izginili ). Glede na to, da so sestavine v bonbonih enake kot v prelivu, le da se nekoliko dlje kuhajo, menim, da bi tudi preliv moral zdržati vsaj nekaj dni v hladilniku. Konec koncev sta smetana in maslo "prevreta" in jima je s tem trajnost nekoliko podaljšana. Če bo kdo preizkusil to karamelno varianto, naj poroča, kako mu/ji je uspelo. Nekaterim se zdijo "moje" karamele presladke, stvar okusa pač. juti

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

4. avg 2005 14:38

Tudi meni je bil karamelni preliv iz MC D. zakon, zato sem ga poskušala narediti tudi doma. Najprej sem ga iz sladkorja, masla in smetane, potem sem maslo izpustila. Pustil je priokus. Po novem ga delam samo s smetano. Sladkor karemeliziram (kar dobro, vendar ne tako, da je zažgan), dolijem smetano (sladko, tekočo) in malo vode. Kuham nekaj minut, da se raztopi. Če je pregosto, razmešam z malo vode. Ugotovila sem tudi, da rabim vsaj žlico sladkorja na osebo, sicer je bolj borno vse skupaj. Karamelna krema je energijska bomba, ampak za posladkat se ...

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

4. avg 2005 14:54

Mimika, a lahko prosim za bolj konkretne mere - koliko sladkorja, sladke smetane, koliko časa kuhati???Mi ta karamel ne da miru, čeprav mi za novo leto niso ratale karamele (bonboni)... p,

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

4. avg 2005 15:22

Majamarko. 2 zvrhani žlici sladkorja topim v kastrolci. Ko je sladkor rjav (tukaj je treba biti previden, da se ne zažge), dodam 1 dcl tekoče sladke smetane in pol deci vode. Kuham približno 5 minut in pri tem mešam. Ko se mi zdi prave gostote, odstavim in ga ohladim. Potem pa na sladoled z njim.

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

4. avg 2005 16:25

Njami, bo jutri za sladico čez sladoled... Hvala Mimika! P,

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

4. avg 2005 16:55

Aja, še to. Ko se ohladi, se še malo zgosti.

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

6. avg 2005 11:36

Mimika, sem naredila po receptu, pa ne vem zakaj se mi ni hotelo kljub temu da sme dala v hladilnik na ohlajanje nič zgostiti, pa sem dala celo manj tekočine dober deci vse skupaj...Ne vem morda mi res ni karamela usojena in jo bom morala vedno kupovati... p,

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

8. avg 2005 7:51

Kuhaj je dlje časa. V zadnjih dneh sem jo nekajkrat naredila, ker je moj dragi čisto nor na ta karamel. Zgornji recept sem dopolnila: 2 žlici sladkorja, 3/4 dcl smetane, 0,3 dl vode. Kuhaj toliko časa, da je ustrezne gostote. Mislim, da je dlje kot 5 minut. Pač kuhaj, dokler se ne zgosti.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti