Marsala

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

tema odprta - 20. maj 2005 16:52 | ogledi: 17.005 | odgovori: 5

A mi lahko kdo pove, s katerimi slovenskimi vini je primerljiva suha marsala in s katerimi sladka? O marsali vem zgolj to, da je desertno vino.

A je mogoče marsalo kupiti kje v Sloveniji?

Vsak odgovor bo dobrodošel.

Lep dan.

burbonka

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

20. maj 2005 17:02

Hm edino naše desertno vino ki se ga sedaj spomnim je pikolit. Bernarda

blenkuš  

član od: 25.4.2004

sporočila: 50

20. maj 2005 18:45

Pikolit nikakor ni desertno vino, saj izvira ponavadi iz malce bolj kasnih trgatev in je potem dodatno še sušen na slami, zato bi ga lahko poimenovali ( po zakonu ) slamnato vino ali vino iz sušenega grozdja. Seveda pa so se našli tudi mojstri, kateri so se ga upali vreti do suhega in g. Stojanu Ščurku iz Brd je vsaj po mojem mnenju ta " predrzni " podvig maksimalno uspel. Pod imenom desertna vina ( izraz je sicer butast kot le kaj in se ga sommelierji izogibamo ) največkrat govorimo o Martiniju, pa vermutu in podobnim stvaritvam, katere pa brez zamere komaj zaslužijo ime vino. Veliko lepša izraza sta likersko vino ali obogateno ( fortificirano ) vino. Sama izraza nam povesta, da je bilo v vinski mošt med vrenjem dodan višji alkohol; tako ponavadi nastajajo slajša vina te vrste, ali pa je bil destilat dodan po končanem vrenju, tu pa ponavaadi govorimo o suhih izvedbah, šeri je že tak primer. Glede primerjave z slovenskimi vini pa lahko rečem le to, da sem zaenkrat vesel, da še nimamo nekih potreb po kombiniranju vin in destilatov, saj je večino naših škoda za proizvodnjo kaj takega. Kar pa se tiče nakupa marsale v Sloveniji, sem skoraj prepričan, da bo to zelo nemogoč nakup. Steklenico ali pa dve pa Ti seveda z veseljem uredim, saj stanujem praktično ob italijanski meji. Če Te zanima se le oglasi. De gustibus non est disputandum danilo blenkuš

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

20. maj 2005 20:03

Mislim, da bi bil martini res nek "približen nadomestek" marsale za v kuhinjo. Mogoče bi bil martini dry (mislim, da je ta taprav, čeprav nisem 100%) ta manj sladek. Za v omake po mojem ali pa k rdečemu mesu bi šla marsala ali pa recimo kot nadomestek martini. Mogoče pa bi se vseeno splačalo pogledat v Leclercu ali pa Šparu na oddelku z alkoholnimi pijačami. Mogoče, da bi marsalo pa le imeli... Lp, Tjas

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

20. maj 2005 20:26

Aja, v receptu za slaščice sicer, sem našla ali ali varianto marsale ali pa vina barbera. Mogoče bo to kaj pomagalo. Tjas

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

20. maj 2005 21:47

Terlikar 1, blenkuš, tjas, hvala . Bom poskusila z martinijem ali barbero. Blenkuš, hvala za pojasnilo glede likerskih vin. Se strinjam, da je večino slovenskih vin škoda za kaj takega. Kot laik verjamem, da jih znamo dovolj ceniti (brez obogatitev) in da bo tako tudi ostalo. Glede marsale: če bo potrebna, se oglasim. lp, burbonka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti