Kava se ne usede

smrketa  

član od: 21.3.2005

sporočila: 261

tema odprta - 18. maj 2005 23:00 | ogledi: 3.694 | odgovori: 60

Živjo!

Spet sem pred problemom! Nisem strastna kofetarica, ampak da kave ne znam skuhat, me je pa kar sram. Vodo odmerim s skodelicami, na skodelico vode dam majhno poravnano žličko sladkorja. Ko voda zavre, odstavim. Dodam kavo - 2 majhni zvrhani žlički na skodelico vode. In to je to. Včasih dam nazaj na ogenj, da se dvigne. Včasih vlijem malce mrzle vode - naj bi se prej usedlina usedla. Uporabljam pa Barcaffe, ker sem ga pač dobila...

Moj problem: naj delam karkoli že, kavini delci plavajo, se ne usedejo. V čem je "finta"?

smrketa

NIA  

član od: 21.10.2004

sporočila: 208

19. maj 2005 6:38

A JE KAVA MOGOČE BOLJ GROBO ZMLETA? NIA

Anda  

član od: 10.9.2002

sporočila: 24

19. maj 2005 8:04

Mogoče je štos v džezvi. Kadarkoli sem kuhala kavo v taki, kot jo uporabljajo npr.v Bosni, se ni usedla, ampak ne me vprašati, zakaj... Anda

TanjaR  

član od: 7.7.2004

sporočila: 63

19. maj 2005 8:25

Jaz s tem sicer nimam težav, ampak baje naj bi v kavo, potem ko je že nalita v skodelice, vlil oziroma kapnil nekaj kapljic mrzle vode. TanjaR

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

19. maj 2005 9:02

Jaz tudi z džezvo z Bosne, v kateri kuham kavo vsako jutro, nimam problemov. Kavo zakuham, premešam in pustim stati, da se usede. Brez dodane vode ali kakšnih posebnih receptov. Če plavajo na površini večji delci, je verjetno pregrobo zmleta. burbonka

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

19. maj 2005 9:11

Kolikor poznam Barcaffe, ni grobo zmleta. Ali pač? sara

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

19. maj 2005 9:12

Mogoče si kupila mleto kavo za espresso - ta je bolj grobo mleta in potem delci plavajo še po vrhu, če kuhaš na "naš" način. Ta je namreč samo za kafetiro in uno mašino ... Kaj drugega mi ne pade na pamet ... uharica

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8696

19. maj 2005 9:15

Zelo zanimiva tema. Opazila sem, da mladi kaj preveč ne pijejo kave (sedaj je moderen kapučin), marsikdo jo še skuhat ne zna. Moja hči jo ne pije, tudi skuhat jo ne zna, saj po mojem okusu ne. Jaz sem iz "stare garde", ko smo nekoč v pisarni vsak dan kuhali kavo (velikokrat tudi za 10 - 12 oseb) in se mi zdi, da sem ta "zanat dobro spekla". Za mene je kava - turška, druge je ni. Đezva mora biti bakrena ali navaden emajl. Doma imam đezvo za eno kavo, dve kavi in za štiri kave. Kavo kuham tako - opisala bom za dve osebi: V đezvo dam slabe dve žlički sladkorja in tri žlice kave (kava mora biti zelo drobno mleta). V drugi posodici zavrem vodo (ne tako, da kar kipi). Đezvo s kavo in sladkorjem dam na ogenj in par sekund držim in mešam, potem prelijem z vodo. Premešam in đezvo vrnem na ogenj, da se malo dvigne (ne sme se obrniti ali zakipeti). Z žličko dam v vsako skodelico malo zgornje smetane iz kave in potem nalijem kavo v skodelici. Po vrhu mora biti smetana od kave. Uf, kako sem zakomplicirala, dvakrat prej bi jo skuhala, kot sem opisala. Jaz še na dopust na morje nosim s seboj đezvo, žličko in moje šalčke. Za mene kava ne sme biti presladka niti premalo sladka, ne sme biti preslaba niti premočna. Ampak, od kar ne kadim, tudi kava mi ne pomeni tisto, kar mi je prej! Pozdrav!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

19. maj 2005 9:17

Ko kava zavre, naj minutko ali dve stoji, usedlina bi potem morala ostati na dnu posode. Če ne, potem je verjetno res pregrobo zmleta. Poskusi kavo pripraviti tako, da kavo (zvrhano žličko za skodelico) na suho prepražiš v džezvi, ko zadiši jo odstavi in prelij z vrelo vodo. Dobro premešaj in daj še enkrat na ogenj, da se "dvigne", potem pa pusti minutko ali dve, da se znova umiri. Mamamia mamamia

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

19. maj 2005 10:16

Turška kava je tudi meni skrivnost, saj uporabljam kafetjero za espresso in če je treba, jo nesem tudi s sabo, če kam gremo. Sem skuhala enkrat turško za nekoga, ki je pač to izrecno želel in sem dobila: slabše kave še nisem pil... Hvala za to temo in nasvete, se bom še preizkušala, ni vrag da prej ali slej skuham nekaj normalnega.... TanjaG.

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

19. maj 2005 10:21

Heh, jaz bom pa raje ostala pri kafetieri! Turške še niti enkrat nisem skuhala užitne - vedno "voda od umazanih nog" kot je temu rekla moja mama . Lp, Tjas

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti