Slovenske narodne jedi na žlico - pomoč

izid  

član od: 31.8.2004

sporočila: 261

tema odprta - 18. maj 2005 12:29 | ogledi: 29.294 | odgovori: 16

Rabim vašo pomoč. Gre namreč za mednarodno tekmovanje v narodnih jedeh. Zato bi rabila vašo pomoč, da mi opišete čimveč vrst teh jedi na žlico. Naprimer več vrst enoločnic, juh ...

Hvala!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. maj 2005 13:34

Telečja obara z ajdovimi žganci, ričet, bujta repa, to mi je najprej padlo na pamet. Sem pa na forum že pošilala neke recepte slovenskih narodnih jedi na žlico. Grem brska in če kaj najdem tu, pošljem še danes, sicer pa jutri. Pozdrav tačas, mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. maj 2005 13:39

Nekaj sem že našla: Kurja obara s cvičkom: sestavine: 1 kokoš, malo korenčka, peteršilja in zelene, por, cvetača, ščepec majarona, ena čebula, dva krompirja, lupina limone, 8 dag olja, 5 dag moke, 2 dag drobtin, 0,25 l cvička, sol, poper. Kokoš oplaknemo z mrzlo vodo in jo v loncu zalijemo s tremi ali štirimi litri mrzle vode in pristavimo. Dodamo vso zelenjavo in posolimo. Pokrito kuhamo na zmernem ognju dve in pol do tri ure. Proti koncu kuhanja dodamo na kocke narezan krompir in limonino lupinico. Na olju zarumenimo sesekljano čebulo in naredimo svetlo prežganje ter ga zlijemo k mesu in prekuhamo. Na koncu obaro še popramo in dolijemo cviček. Mamamia mamamia

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

18. maj 2005 13:43

Malo pomoči: Aleluja, pašta s fožolom, bograč, coklarsko zelje, ričet, brodet, krompirjev golaž, bujta repa, pohorski lonec, prežganka, jabolčnik, mineštra, močnik, poštengana kaša, segedin golaž, šara, telečji ajmoht(obara), goveja juha, paradižnikova juha, zelenjavna juha (mineštra). Za recepte in opise si poglej med RECEPTE pod JUHE ali ENOLONČNICE. Upam, da sem malo pomagala. Gobica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. maj 2005 16:35

Izid, poiščite knjigo Andreje Grum: Narodne jedi na Slovenskem ali pa Slovenske narodne jedi, se zdaj ne spomnim točnega naslova. Izšla je že davno, če me spomin ne vara pri tedanjem CZNG v Ljubljani. V kakšni knjižnici jo gotovo imajo. Zelo pregledno urejena, na splošni del, pa po pokrajinah, po jedeh,.... Upam, da je avtorica res prava. Za vikend grem domov, lahko pogledam, če sem se zmotila ali ne. Kmečki glas (založba) je izdal že celo serijo knjig o kuhinjah posameznih koncev Slovenije. Se splača pogledati še po njih (Prleška, Štajerska,...) rimljanka

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

18. maj 2005 18:22

Mi pa večkrat jemo bloško trojko, ki je sestavljena iz fižola, krompirja in kolerabe. Fižol namoči in drugi dan s soljo skuhaj do mehkega, dodaj rahlo kuhan slan krompir(kosi) ter kuhano slano kolerabo narezano na kocke. Stresi skupaj v en lonec in kuhaj še 0,5 ure, da skoraj vse razpade. Zabeli z slanino, ocvirki ali drugim suhim mesom ter potresi z poprom. Mi v originalno trojko dodamo še kolute belega in oranžnega korenja. LP Saša Mir in dobro!

izid  

član od: 31.8.2004

sporočila: 261

18. maj 2005 19:14

Hvala vsem za vaše nasvete. Sedaj se pa moramo še odločit, kaj naj bi bilo tisto pravo. Hvala!

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

18. maj 2005 19:49

Ziher JOTA!!!! Pa naj bo z repo ali pa z zeljem! To je tisto, zaradi česar še vedno rada grem "na obisk" domov k mami. Seveda mora imeti noter fižol in kak slasten kos mesnatih prekajenih reber ali pa domače klobase Lp, Tjas

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. maj 2005 9:20

Jaz tudi obožujem primorsko joto, vseeno ali zelje ali repa. Moja tašča jo včasih kuha tudi sredi poletja, otroci jo imaje raje od vsakega dunajskega, pizze ali hamburgerja...Ja, ja Tjaš, brez mesnatih reber ali vratovine ne gre, pa še kakšna kost od pršuta se včasih noter kuha...Mljac. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti