Termometer za krušno peč

as  

član od: 11.12.2003

sporočila: 8

tema odprta - 9. maj 2005 19:52 | ogledi: 12.631 | odgovori: 13

Ali morda kdo ve kje se da dobiti termometer za krušno peč?

Lp

Janja Lovrečič

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. maj 2005 21:27

Zakaj je pa potreben? V peči se, tako se mi zdi, da izmeriti le temperaturo zraka, bistvo pa je, da pečna tla in stene oddajajo toploto. Včasih so preizkusiliprimernost temperature pači tako, da so vanjo vrgli malo moke in če je takoj porjavela, je bila peč dovolj vroča za peko kruha. To sicer vem bolj iz teorije in sem imela le enkrat priliko skusiti zadevo, pa je delovala. Lahko pa vprašam kolegico, ki ima in uporablja krušno peč. Pozdrav. rimljanka

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

10. maj 2005 7:57

V peči ne pečeš samo kruha, lahko pečeš tudi meso,kuhaš mleko,juho,sušiš določena živila...zato je še kako primerno imeti termometer, ki se GA DOBI V TRGOVINAH ZA GOSTINCE. Moja stara mama je vedno kuhala mleko v peči v glinenem loncu pletenem z jekleno mrežo,govejo juho je kuhala tudi v peči in takrat v peči ni smelo biti visoke temperature kot pri kruhu, sicer bi vrela 100 na uro. HERMAN

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

10. maj 2005 10:41

Herman, namigni še malo naprej, jaz sem zdaj dobila knjgo Kruh od Goljata in imam namen ustvarjat v peči. Se moram počasi sama naučit podkurit in vse ostalo, teta ne bo večno živela. Loni Makaroni

as  

član od: 11.12.2003

sporočila: 8

10. maj 2005 10:43

Žal na Pirmorskem v edini trgovini za gostince nimajo takšnega termometra, zato bi prosila, če kdo ve, kje je drugod po sloveniji kakšna takšna trgovina (ime in naslov), kjer bi imeli takšen termometer. Hvala vsem za informacije Sporočilo je spremenil(a) as dne 11. maj 2005 10:30:48

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. maj 2005 11:06

V btcju v hali D je ena trgovina z raznimi tehničnimi zadevami, kjer imajo tudi ogromno raznih termometrov, tudi takega, katerega konico pomočiš ali položiš nekam in izmeri temperaturo - to bi delovalo tudi za tla oz. stene krušne peči (so taki do 300, 400 stopinj!)... Sicer pa ti zaradi peke v krušni peči ni nujno treba kupovat termometra. Za kruh jo moraš par ur prej kurit, pustit, da dogori do žerjavice in jo dat na stran, malo pomest, da ne bo kruh ves pepelast in daš kruh not, pa je - ni tak haklih, 10 stopinj gor ali dol:) Speče se in ga pač prej vzameš ven, če je že:) pico sva pekla pa tudi že tako, da je ogenj zraven še gorel - malo smotano edino za ven jemat, če nimaš loparja (kar ga nimamo:() za ostalo pa tako: imej dober glinen ali litoželezen lonec in bo že precej boljše, tudi če kaj zafrkneš... Sicer pa lahko precej dobro temperaturo ugotoviš tudi z roko - 10 stopinj komot fališ, 100 pa težko... Samo ne se bat - kaj pa imaš za zgubit - pol kile moke za kruh ali pa vodo in par korenčkov not (juhca), recimo za začetek:) Veri

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

10. maj 2005 11:18

Tudi jaz imam krušno peč v stari kemčki hiši, ki sem jo podedovala od staršev. Sedaj se že nekaj časa psihično pripravljam na prvo peko kruha pa se nikakor ne morem spraviti na delo. Skrbi me, da bo šlo kaj narobe. Moja mama je zadevo v celoti obvladala jaz pa sem od tega odnesla zelo malo, ker me takrat ni zanimalo. Vsak vaš nasvet bo tudi meni zelo dobrodošel. LP Marjana

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. maj 2005 12:09

marjana, pogum! ni tako težko, res! Samo dovolj vroča mora bit pečt, sicer se kruh pač ne bo spekel... pa poizkusi najprej s pol kile navadnega kruha! To res ni neko tveganje (stane te max 50 sit) mi nismo meli krušne peči dokler se nismo preselili v hišo, (sem bila že najstnik) in tudi mami ni nikoli pekla kruha, ne v navadni, ne v tej peči, ampak sem pa to videla parkrat ko sem bila še čisto mali čižo pri babici. hehe, se splača bit radoveden froc:) naporen, ampak vesel:) Sicer ga jaz še vedno večkrat pečem v pečici, ker je pač takoj topla. Če ga hočem delat v krušni peči, se moram to spomnit že zjutraj in koga nahecat, da mi zakuri (pri nas to delajo izključno fantje, smo jih tako navadle:)) in spomnit, da nalagamo... Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. maj 2005 12:16

Aja, pa daj posodico vode zraven kruhov pečt, da bo lepša skorjica, jaz jih tudi pršim in mažem z vodo ali maslom, da dobijo lepo mehko skorjico. Pa fajn je, da je še malo žerjavice zraven, da bo ves čas pečenja sigurno dovolj topla peč. Tistega, da vržeš moko, pa nisem vedela... pa pazi, da ti prej preveč ne vzhaja, da ne bo kruh preveč ploščat - če ti, pa še 1x pregneti in daj še 1x za manj časa vzhajat! pa vratca dobro zapiraj med peko. Zelo bi se ti splačalo met lopar in metlico za pometanje pepela, mi smo improvizirali 100 na uro in bili malo popečeni, ampak siti:) Mogoče veš, kje bi to dobila in koliko okvirno stane, da vem, ali se mi splača kupovat ali naj rajši kar naredim... In pa imej dolge rokavice, da ne boš imel opečenih rok - naša vratca so bolj mala in rahlo nepraktična za to... Se pa spravljam tudi v nakup kakega peharčka, pa je vedno kaj drugega prej:) Ali jih delajo iz navadne slame ali iz česa drugega? Veri

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

10. maj 2005 12:28

za pico mora biti temperatura 400 stopinj, za kruh pa 220...in brez termometra ne gre, če hočemo res kvaliteto.Pica mora biti pečena v 4-5 minut, če hočemo da je testo sočno, ekola. Termometre prodajajo v Črnučah-indistrijska cona firma EURONOVA Brnčičeva ul 13.Prej pokliči po telefonu (01-561-32-95) da ne boš zastonj tja hodila.termometer ne sme imeti vbodala, ampak mora imeti podstavek, da stoji in obseg do 600 st. celzija. HERMAN

as  

član od: 11.12.2003

sporočila: 8

10. maj 2005 13:48

Hetero, najlepša hvala za tako izčrpne informacije. Lp Sporočilo je spremenil(a) as dne 11. maj 2005 10:31:45

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti